Ha elege van a parkolásból, vagy abból, hogy nem kommunikálhat a lakásával, esetleg úgy érzi, hogy egy tévé sem elég nagy, az idei CES termékeit önnek találták ki! A világ legnagyobb elektronikai bemutatóján felvázolták, hogy mik lesznek az új irányok a fogyasztói technológiában és megmutatták, hogy az életünk különféle érzékelők körül forog majd, de a robotika és az okosotthon is meghatározó lesz. Íme öt trend, amivel mindenképp találkozni fog, akár még ebben az évben:
5. Mint a boszorkány a mesében: tévé, ami görbe és okos
A mai napig nem fogjuk fel, hogy mit zabálnak a hajlított képernyőn az emberek, de hát ez és a minél nagyobb felbontás adja majd el az új készülékeket. Hiába na, hatalmas kijelzőket akarunk, ha a házfalat borítaná be, az is kicsi lenne. A 4K még el sem terjedt igazán, de már itt az állítólagos 8K-s felbontás, viszont a titkok tudói megsúgták, hogy a “kvantum pöttyöké” a jövő. Az LG, a Samsung és a Sony csatázik a figyelmünkért, cserébe átlagosan itthon 700 000 forintot kérnek el egy ívelt képernyőért. (Az ívelt kijelző elmélyíti és gazdagítja a képérzetünk, ezért részletesebbnek látjuk azt, amit megjelenít.) Ne is reménykedjünk abban, hogy felokosítatlanul érkeznek majd: szinte mindegyik képes lesz csatlakozni a hálóra, appokat futtatni és vezérelhetők a Sirihez és Cortanahoz hasonló hangfelismerőkkel.
4. A fogkefém is okosabb nálam
A Dolgok Internetét talán már nem kell bemutatnunk: ez az a folyamat, amely során az egyszerű használati eszközeink a hálózat segítségével hirtelen mérhetetlen mennyiségű információt gyűjtenek rólunk, amelyekből jó esetben levonjuk a szükséges tanulságot, rossz esetben pedig ellopják az adatainkat. A CES-en ilyen eszközök tömegével érkeznek a héten: okosóráról kár beszélnünk, viszont van okosgyújtó, ami számolja, hány cigit szívtunk el, okos bőrszkenner, ami a hámréteg összetételét elemzi, vagy okos fogvédő, amely azonnal értesíti az edzőt, ha orvosi beavatkozás szükséges. Felsorolni is lehetetlen, mennyi minden lett tavaly okos és ezekből mennyi lesz a CES-en. A fogyasztók egyik legnagyobb győzelme az lesz idén, hogy végre nem kell otromba eszközöket magunkon viselnünk: kicsit tovább tartott, de a fejlesztők végre elkezdtek ízlésesen megtervezett eszközöket a piacra dobni, amelyeket ékszerként is hordhatunk, bár ezek a dizájner termékek általában drágábbak vetélytársaiknál.
3. Drónok mindenhol
Nagyjából most karácsonyra esett le annyira a multikopterek ára, hogy akár be is férhetett egy a fa alá. Már hatvan dollárért kamerával felszerelt gépet vehetünk, igaz, nem ezzel fogunk a Balaton jegéről felvételt készíteni, de legalább nem sírunk nagyon, ha összetörik. A mostani rendezvényen még több drón még modernebb technikával érkezik, így eljön lassan az idő, amikor a reggelit is ezzel hozzuk az ágyba. Akkora potenciál van bennük, hogy az Amazon a drónokkal történő kiszállítást fontolgatja. Más területeket is felkavartak a kis kopterek: komoly problémát vetnek fel a légtérhasználati és személyiségi jogok megsértésével kapcsolatban.
BMW Touch Command. Forrás:bmwblog.com |
2. A kocsi, ami nem hagyja, hogy összetörd
Talán eddig minden tudósítás arról számolt be, hogy, míg korábban mobiltelefonokkal és tabletekkel volt tele a kiállítás, addig most óriási területet foglalnak le a személygépjárművek. A BMW elsőként mutatja be azt a technológiát, aminek segítségével csak szólunk az okosórának, hogy “parkolás” és a kocsi magától megteszi azt. Ezzel kapcsolatban jó lesz megjegyeznünk egy új betűszót, az ADAS-t, ami Advanced Driver Assistance System-et takar. Magyarul nagyjából a “fejlett vezetés-segítő rendszert” jelenti, ezekkel szerelik fel a jövő autóit. Például az Audi tesztautója 500 mérföldet ment emberi irányítás nélkül az autópályán, egészen a Las Vegasig, ahol a CES-t tartják. Nem csak az apró hordozható eszközeinket vértezhetünk fel az internet erejével: a BMW bemutatta a tabletre optimalizált vezérlőjét is: állíthatjuk a kocsi klímáját, az ülést, lehúzhatjuk az ablakot vagy válthatunk zenét egy applikáción belül. Nem valószínű, hogy az elkövetkezendő évben ilyeneket fogunk itt Magyarországon vezetni (vagy mégis), de nem árt tisztában lenni vele, hogy hamarosan saját sofőrje lesz minden autótulajnak.
1. Keresett a lakásom
Valószínűleg a legtöbb innovációt az okosotthon-fejlesztésekben találjuk az idén Vegasban. 2015-ben már az átlagfogyasztókhoz is eljuthatnak a mobileszközökön keresztül vezérelt berendezések. Elég lesz csak előkapni a mobilunkat, hogy leellenőrizzük, bezártunk-e mindent? Tableten olthatjuk le vagy fel a lámpákat, kapcsolhatjuk a tévét, állíthatjuk a pirítóst és sorolhatnánk. Már nem csak a techvállalatok, hanem a lakberendezéssel és háztartási gépek gyártásával foglalkozó cégek is ráálltak arra, hogy olyan felületet nyújtsanak, ahonnan az egész lakás irányítható lesz. Ilyennel próbálkozik a Bosch, akiket leginkább a hűtőről ismerünk, a hűtők viszont írnak mostantól egy üzenetet, ha elfogy a tej. A Google is nagyot villantott: a nemrég felvásárolt Nest termosztátjain keresztül az összes berendezésünket működtethetjük, a techóriás ráadásul olyan cégekkel dolgozik ezen, mint a Whirpool vagy a Philips.
Az eddigi legfontosabb tapasztalat talán az, hogy láthatjuk; nem csak a technológiai szektor érdeklődik már az IT fejlesztések iránt, hanem a homlokegyenest más profilú vállalatok is meglátták az aranytojást tojó tyúkot, ami a mi adatainkon kapirgál.