Az iparcikkek eladása 2 százalékkal nőtt, ami a 2010. második félévében mért növekedés folytatása. Ezen belül jelentős megugrás jellemzi a tartós javak vásárlását (4,5 százalék), ezzel szemben ruházatból (itt takarékoskodnak a háztartások a leárazások ellenére) és üzemanyagból (a magas ár miatt) kevesebb fogyott az év elején. Megtorpant januárban a járművásárlások 2010. második felében megfigyelt növekedése, ami a korábbi évek nagymértékű piacvesztését követően a fogyasztás bizonytalanságait jelzi.
A 2011. januári kereskedelmi kereskedelmi fogyasztás adatsora azt mutatja, hogy 2011. első félévében - egyes területek időszakos hullámzásaival együtt - megállhat a korábbi évek visszaesése. Továbbra is rendkívül árérzékeny marad azonban a fogyasztási cikkek piaca.
Az OKSZ közleménye szerint az élelmiszerfogyasztás további alakulása függ a mezőgazdasági alapanyagok árainak változásaitól, valamint a 2011. évi terméskilátásoktól is. Az elmúlt hónapokban emelkedtek a mezőgazdaság és az élelmiszeripar átadási árai, ez jelenik meg a fogyasztói árban. A 2011. januári megkapaszkodást feltehetően segítette a cafetéria rend ésszerű megváltoztatása is.
Az alapvető élelmiszerek áfa-kulcsának csökkentése javítaná az élelmiszergazdaság egészének helyzetét: nőne a fogyasztás mennyisége (kilóban, literben, darabban számolva), kevesebbet vásárolnának külföldön és visszaszorítható lenne a feketézés is.
Az üzemanyagok drágulása alaposan felforgatja a családok költekezési szokásait. A háztartások lehetőségei korlátozottak (annyit költhetnek, amennyi pénzük van), éves szinten 140-150 milliárd forinttal többet költöttek eddig a drága üzemanyagra, amit a családi kiadások más területeiről kell elvenni. Visszafogta a fogyasztás növekedését a családok széles körét terhelő adósságválság (a devizahiteleseknél), továbbá a téli időszakban magas fűtésszámla.
Az SzJA változás vásárlóerőt növelő hatása a februári időszaktól érvényesül majd. 2011-ben az élelmiszerek és az üzemanyagok drágulása miatt első félévben hullámzó irányzatok jellemzik előreláthatóan a kereskedelmi fogyasztást, második félévben viszont már követheti a vásárlások bővülése a gazdaság növekedését - áll az OKSZ közleményében.
Privátbankár