Orbán Viktor miniszterelnök szerdán jelentette be: élelmiszerárstopról döntött a kormány, február 1-jétől hat termék (a kristálycukor, a búzafinomliszt, a napraforgó-étolaj, a sertéscomb, a csirkemell és a 2,8 százalékos tehéntej) árát rögzítik a tavaly október 15-i szinten.
Ez azt jelenti, hogy ennek a hat terméknek az árát vissza kell vinni arra a szintre, ahol a múlt év október 15-én állt, és ennek minden üzletben meg kell történnie. Február 1-jétől kezdődően már ezen az áron lehet ezeket a termékeket megvásárolni.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón pontosított: hat helyett hét termék árát rögzítik, mert a csirkemell mellett a csirkefarhátra is kiterjed az árkorlátozás.
A miniszterelnök által bejelentett intézkedésről Raskó György agrárközgazdász úgy nyilatkozott a 24.hu-nak, hogy:
Nyilvánvaló, hogy az árbefagyasztás a választási kampány része, politikai lépés, semmilyen szakmai meggondolás nincs mögötte.
Szerinte az akció látványos, de célját nem fogja elérni. Ennek okát az agrárközgazdász abban látja, hogy olyan termékekről van szó, amelyek mind könnyedén helyettesíthetők. Mint arra a cikk is rámutatott: ha a sertéscomb árát vissza kell vinni az október 15-ei szintre, akkor a lapockát, a tarját és más sertéshúsokat fogják drágábban adni a kereskedők. Azt pedig, hogy olcsóbban tudják adni a combot, megoldhatják úgy, hogy vesznek olcsó fagyasztott importot.
Raskó György azt is borítékolta, hogyha a nyugat-európai kereskedők hírét veszik, hogy Magyarországon olcsóbb sertéscombot kell árulni, ők maguk fognak jelentkezni, hogy nekik van eladó. A friss, előhűtött, jó minőségű sertéscombot pedig exportra vihetik, jobb áron.
Jön majd a brazil csirkemell
A szakember arra is rámutatott, ahogy a sertéscomb, úgy az előhűtött, friss csirkemell jó része biztosan exportra megy februártól. Mint elmondta, olyan áremelési kényszer van, hogy ha a termelők nem kapják meg itthon például a durván megdrágult tápok, takarmányok ellenértékét, akkor felhagyhatnak a termeléssel, de ez nem fog előfordulni, inkább kiviszik külföldre a friss húst, a hazai piac kiszolgálására pedig könnyen és gyorsan beszerezhető, mondjuk, az olcsó brazil fagyasztott csirkemell. És máris megfeleltek az árstopnak, anélkül, hogy a kereskedőnek vagy a termelőnek kára származna belőle – magyarázta a portálnak az agrárközgazdász.
Ugyanígy a cukornál: az import nagyon olcsó, a Magyarországon előállított, magasabb minőségű áru drágább. Az árstop hatása az lehet, hogy a drágább magyar cukrot leszedik a polcokról, az raktárba kerül, és helyette csak az olcsóbb import lesz kapható.
(24.hu)