Soha annyit nem fordított a világ – pontosabban, annak boldog része - illatosító szerekre, mint manapság. Nem a kellemetlen illatokat fedjük el a kellemesekkel – több száz évvel ezelőtt ez volt a francia parfümök megszületésének alapelve. Akkor az emberek, főleg az uralkodó osztály tagjai, a füstölőkkel, a szagos vizek magukra locsolásával, a mai szemmel nézve rettenetes higiéniai állapotokat próbálták elviselhetőbbé tenni.
Ugyanakkor a parfüm mindig is a csábítás eszköze volt, ezért is tekintették feslett hölgynek, még a múlt század közepén is, aki ilyet kapott ajándékba. A falvakban egyáltalán nem használtak még kölnivizet sem, húsvétkor a kútból, bádogkannából, vízzel öntötték meg a lányokat. A valódi levendula, a rozmaringág, tehetősebb családoknál a szagos szappan az eladó lányok kelengyéjét illatosította.
Elképesztő illatkáoszban élünk
Ha 100 évvel ezelőtt élt ősünk ma belépne a lakásunkba, elviselhetetlennek érezné azt az illatkáoszt, ami körülvesz bennünket. Merthogy minden illatosítva van: a mosópor, a papírzsebkendő, a toalettpapír, a szőnyegtisztító hab, mosópor. a hajfesték, csakúgy, mint fertőtlenítők, gyertyák, borotválkozó szerek, kozmetikumok, intim női kellékek, szőrtelenítők, számos gyógyhatású készítmény, valamint dezodorok, öblítők, testápolók. Különféle aromás, fűszeres, gyógynövényes kis zacskókat, krémeket lehet vásárolni az autóba, a lakásba, a szekrénybe, a vécébe, természetesen évenként, szezononként, másfélét.
Ma már külön stáb találja ki egy-egy szálloda jellegzetes illatvilágát, - volt erre példa itthon is, néhány éve, amikor még működött a Sofitel és szedervirág ájerbe borult - olykor pedig csupán egy jeles este vagy alkalom, például egy új ital premierje, vagy egy különleges vacsora, miatt kap megbízást a parfümőr.
A fast fashion kiemelt marketing eszköze
Ma évenként és világszerte körülbelül ezer – új, nevesebb - kompozíció célozza meg a hölgyek és urak pénztárcáját. A világhírű divatmárkák manapság mind kibocsátanak saját parfümöket, sőt, olykor egész kozmetikai arzenált, aminek jelentős a marketingerősítő szerepe. Hiszen azon is szerepel a logó, amire nap, mint nap rápillantanak a fürdőszobában, a tévé képernyőjén, a közösségi médiában, a zenecsatornákon. Újabban nemcsak a leghíresebb divatházak terveztetnek illatkompozíciókat, de a fast fashion cégek is, mintegy kötelező kiegészítőként, forintokban igazodva, az általános árszintjükhöz
A niche parfümcégek egy szűk réteget céloznak meg, eleve nem a mennyiségi tömeggyártás a céljuk, hanem a művészi önmegvalósítás, egy másfajta kreativitás. Sikerük titka, hogy az emberek egy része – már aki meg tudja ezt fizetni - nem a szokványos kereskedelmi forgalomban kapható, egyedi illatokra vágyik.
Az üvegcse színe a színész pulóverjét idézi
Az amerikai tinédzserek tavaly 26 százalékkal többet költöttek illatszerekre, mint az előző évben – közölte a New York Times. Persze, a szülők pénzéből. A jómód jele ez, hiszen a parfüm nem elengedhetetlen kelléke a megélhetésnek. Az új irányzatok közé tartoznak az uniszex illatok. Már tíz évvel ezelőtt is kifejezetten szexinek számított, ha egy nő férfikölnivel szórta tele magát.
A filmsztárok és énekesek évtizedek óta főszereplői a világmárkák népszerűsítésének, ha valakit felkérnek egy-egy luxus butiklánc arcának, az egyértelmű jele a világsikernek. Sőt, újabban maguk a celebek is kibocsátanak illatcsaládokat.
A közelmúltban megszületett a streaming parfüm: a venezuelai származású Omar Rydberg, akiért egy világ rajong, és aki eljátszotta a Netflixes Young Royals svéd filmsorozat egyik főszerepét, már tavaly kirukkolt az Introval. Az üvegcse és a doboz filmbeli jelmezének, egy lila kapucnis pulóvernek az árnyalatát idézi. Most, hogy vége a sorozatnak, egy másik, sokat viselt felsőjének színét kapta, az idei új illatkompozíció: a Duo, a másik főszereplő, Wille iránti szerelmére utal. A most kibocsátott termék kellemes, nem tolakodó, minden alkalomra viselhető, uniszex jellegű.
DiCaprio után Chalamet a kedvenc
Martin Scorsese, a világ egyik legnagyobb filmrendezője, aki arról is híres, hogy évtizedekkel ezelőtt felfedezte Leonardo DiCaprio tehetségét, az utóbbi években Timothée Chalamet androgén bájának nem bír ellenállni. Ismét reklámfilmet forgat vele a Chanelnek. A Blue Chanel szpotnak már látható volt a közelmúltban egy rövid változata, amely köré a nagy olasz származású amerikai filmrendező most egy egész történetet kreált. Scorsese már 14 évvel ezelőtt is rendezett emlékezetes sikerű reklámfilmet a francia luxusmárkának.
A mostani film hasonló hangulatot teremt, de másfél perc alatt, miközben egy egész életutat villant fel. A művészi elgondolás lényege, hogy fekete-fehér-kék színekben meséli el egy mai színész útkeresését. Az új illattal ezúttal a fiatal férfiakat célozza meg a Chanel.
Van, ahol sült csirke és baconsprayt fújnak a levegőbe
Ma már az éttermek sem akarnak kimaradni ebből az őrületből: régen a szellőztető berendezések éppen hogy elnyomták az ételszagokat, most az ellenkezőjét tapasztalni: a füstös fa és szén illatjegyekkel komponált No 11 Eau BBQ az egyik gyorsétteremlánc első saját márkás parfümje, amely a sült csirkéjük 11 gyógynövényből és fűszerből álló illatkavalkádját idézi. A KFC- és BBQ-rajongóknak szánt, 100 ml-es kiszerelésű terméket kizárólag a KFC Shopban lehet megrendelni. Ára 11 angol font (átszámítva kb. 5000 forint), a parfümből származó bevétel pedig teljes egészében a KFC Alapítványhoz kerül, amely fiatalokat segítő szervezeteket támogat országszerte – olvasható a famouscampaign.com oldalon.
Korábban a Wright Brand nevű amerikai húsipari cég is piacra dobott egy bacon illatú kölnit. A Wright N°100 elnevezésű, szalonnát megidéző készítmény a márka 100. születésnapjára készült.