A készpénzkímélő fizetési formák elterjedéséhez azonban az infrastruktúra mellett a pénzügyi kultúra fejlődése is elengedhetetlen - hangsúlyozta Gauder Milán. A magyar kártyabirtokosok 15 százaléka csak készpénzfelvételre haználja a plasztikot, és mindössze 34 százalékuk fizet hetente legalább egy alkalommal egy kereskedelmi egységben kártyájával. A kártyás fizetések aránya mindazonáltal lassú ütemben ugyan, de növekszik: 2009-re a teljes kereskedelmi forgalom 20 százaléka zajlott ilyen módon.
A kártyapiac előtt álló kihívások, problémák közül elsőként a kevés kereskedelmi elfogadóhelyet említette a szakember. Az elfogadóhelyek tekintetében ugyanakkor elentős lemaradásban van az állam is: a napi ügyintézések során szinte sehol nem használhatjuk bankkártyánkat, pedig erre meg kellene teremteni a lehetőséget a parkolásnál, a kórházakban, a tömegközlekedésben, a postákon, az e-kormányzati vagy rendőrségi ügyintézésben is. Hasonlóan nagy szerepe lenne az államnak a nyugdíjak, szociális támogatások készpénzkímélő módon történő kifizetésében is.
Össztársadalmi szinten évente 103 milliárd forintot is megspórolhatna Magyarország, ha a készpénzes fizetési megoldások helyett a készpénzkímélő fizetési módok kerülnének előtérbe. A jegybanknak ötletei is vannak arra, hogyan lehetne mindezt véghezvinni - részletek >> |
Tudatosítani kell az emberekben azt, hogy a készpénzes fizetés korántsem ingyenes - hangsúlyozta a szakember. Annak ellenére, hogy a bankók átadásának-átvételének nem azonnali, jól látható módon jelenik meg a plusz költségvonzata (szemben például egy átutalással), össztársadalmi szinten igenis sokba kerül. Csak a forgalomban lévő készpénzek cseréjére évente 7 milliárd forintot költ a jegybank - mondta Gauder Milán.
Kiss Ede, a Visa Europe magyarországi országreferense elmondta: Európában minden elköltött 8 euróból 1 eurót Visa kártyával fizetnek ki. A társaság üzleti eredményei minden területen emelkednek, a magyarországi növekedés azonban elmarad az európai átlagtól.
A Visa szakembere is azt hangsúlyozta: a pénzügyi kultúra fejlesztéséhez beruházásokra van szükség. Egyrészt már az alapfokú képzésben meg kell kezdeni a pénzügyi oktatást, másrészt célzott, nevelő marketingre és állami ösztönzőprogramokra van szükség. Az innováció is előrébb viheti a készpénzkímélő fizetési módok ügyét, ennek napjainkban az érintés nélküli fizetés lehet az egyik zászlóshajója.
Privátbankár - Gáspár András