Ez nem az a cikk lesz, amit gyengébb idegzetű olvasóink szeretni fognak, mi szóltunk.
Hogy működik az egereknél?
A kutatók úgy próbálták ki a vér fiatalító és regeneráló hatásait, hogy két tesztegéren sebet ejtettek, majd a vágás széleinél összevarrták a két állatot, amelyeknek így a gyógyuláskor összenőttek az erei, így közössé vált a keringésük, és mindkét egér szíve ugyanúgy pumpál - írja az Economist.
Ugyanúgy, mint az embereknél, az öregebb egér nehezebben gyógyul, mint egy fiatal. Most azonban egy ifjabb állattal összevarrva az öreg egér majdnem ugyanolyan jól reagálódott, mint fénykorában, és a májsejtjei és az idegrendszere is jelentősen javult, ugyanakkor a fiatal állat szervei hirtelen „megöregedtek”, és regenerálódása is lelassult.
A kicsit horrorfilmre emlékeztető folyamat működése egyelőre még nem tiszta a kutatók előtt sem, a legjobb tipp az, hogy a hormonok és az őssejtek lehetnek a dologban. Mint minden más, az őssejtek is elöregszenek az évek múltával, viszont ezzel az eljárással úgy tűnik, hogy ez a folyamat valamennyire visszafordítható, és a fiatal vér helyreállítja az őssejtek regenerációs képességét is. Egy másik elképzelés szerint simán csak arról van szó, hogy a csodás gyógyulás az összevarrásnak köszönhető. A legvalószínűbb az, hogy mindkét elmélet igaz, ugyanis a gyors vérátömlesztéses állatteszteknek is voltak regeneráló hatásai, ugyanakkor nem olyan erősek, mint az összevarrásnak.
Emberkísérletek
Ez az apróbb bizonytalanság nem igazán akasztotta meg az emberkísérleteket, az Alkahest például 18 Alzheimer-kóros pácienssel kísérletezne, ennek során fiatalabb donorok vérét fecskendeznék be a betegség enyhítésének reményében.
Pár hónapja botrányokkal övezve tűnt fel egy Ambrosia nevű startup, amely potom 8 ezer dollárért cserébe vesz fel tesztalanyokat a transzfúziós eljáráshoz. Akkor több kutató is figyelmeztetett, hogy a cég eredményei messze nem megalapozottak, és a borsos összeg beszedése átverésgyanús. Egy biztos, az Ambrosia honlapja most is működik, a kezelésekre lehet jelentkezni, azonban a tényleges fiatalító hatásuk némileg kétségbe vonható.
Ezzel együtt, ha a transzfúziós fiatalítás ténylegesen működik, további problémákat vet fel, ugyanis általánosan vérhiány van az országok többségében, és az adakozott vérre műtéteknél és egészségügyi vészhelyzeteknél lenne szükség elsősorban.
A legjobb megoldás az lenne, hogyha biokémikusoknak sikerülne a regenerálódásért felelős vérösszetevőkből gyógyszereket készíteni a nagyobb népességnek is. Egy dolog biztos, az eljárás nem az élettartam-meghosszabbítás Szent Grálja, ugyanakkor ha a segítségével sikerülne az öregkori betegségeket visszaszorítani, már egy nagyon komoly eredmény lenne.