A falcolás (önsértés) okai
Nem tudunk konkrét választ adni arra, hogy a tinédzsereknél miért alakult ki ez a viselkedés, mert minden eset egyedi. Éppen ezért lényeges, hogy minden egyes kamasz saját helyzetét kell megértenünk. Csak így kaphatunk pontos képet az önsértés okairól. Általában azonban a stressz, a düh, a szomorúság, illetve az elutasítottság érzése az, ami ezt a viselkedést kiválthatja.
Milyen árulkodó jelek vannak?
Azok a kamaszok, akik falcolnak, többnyire titkolják ezt. Azonban vannak jelek, amikből gyanakodhat. Ilyen például, ha különös hegeket vesz észre gyermekén, vagy olyan sebeket, amelyek nem gyógyulnak. Ezen felül aggodalomra ad okot, ha a gyerek szóba hozza az önkárosítást és egyúttal kerüli a társadalmi tevékenységeket. Mivel a falcolás következtében hegek alakulnak ki a gyermek testén, így az is gyanús lehet, ha a gyerek nem szívesen öltözik át mások előtt, hosszú ruhát visel melegben is, titkolózik.
Hogyan segíthet gyermekének?
Érthető, ha dühöt, szomorúságot érez akkor, amikor szembesül gyermeke önsértő tevékenységével. Ne kérje számon rajta viselkedését. Ugyanis ezek a gyerekek ugyanúgy megijednek a saját tetteiktől, mint mi felnőttek és szégyellik is magukat miatta. Az első és a legfontosabb, hogy higgadtan, ítélkezés mentesen beszéljenek a témáról. Ez az odafigyelés megnyugtatja a gyereket.
Mindenképp fontos, hogy ezt a problémát csak egyedül nem tudják megoldani, szakértő segítségére lesz szükség. Ugyanis ez a tevékenység növelheti az öngyilkosság kockázatát. Ezen kívül az ilyen viselkedés okot ad arra, hogy azt feltételezzük, hogy a gyermek valamilyen mentális problémától szenved. Ilyen lehet a szorongás vagy depresszió. Ezt pedig pszichoterápiával lehet orvosolni. A pszichoterápia segítheti a gyereket a stresszel való pozitív megküzdésben, segít a negatív gondolatokat megszüntetni és csökkentheti az önsértő viselkedést. Ha szakember segítségét kérné, látogasson el az Onlinepszichológus.net oldalára.
Azonban nem csak a szakértők segítségére van szükség, hanem fontos a szülők részéről is a támogatás. Töltsön több időt gyermekével, bátorítsa és ösztönözze, hogy beszélgessen Önnel és a barátaival.
Nagyon fontos, hogy időben észleljék a problémát és a szakértői segítségkérés mellett az otthoni környezet is támogató hatással legyen ez időben is a gyermekre.