Év elején az USA-ban még jogosulatlan pénzintézeti tevékenységgel és pénzmosás elősegítésével vádoltak meg Bitcoin-startupokat (induló vállalkozásokat) és Bitcoin-tőzsdék üzemeltetőit. Továbbá valódi Bitcoin-szakértők nélkül tartottak aggodalmaskodó szakmai konferenciákat – írja egy magyar Bitcion-vállalkozás, a Bits of Proof közleménye.
Augusztus folyamán viszont már befolyásos szövetségi és szakmai szervezetek ültek egy asztalhoz a Bitcoin Foundation – az új digitális valutára épülő fejlesztői vállalkozásokat tömörítő legnagyobb világszervezet – képviselőivel egy gyors és kölcsönösen elfogadható szabályozás megalkotásának céljával.
A németek éllovasok lettek
Németországban igazán komoly feszültség sosem alakult ki a bitcoinosok körül, gyakorlatilag viták és szabályozói vegzálások nélkül növekszik a rajongótábor – írják. A nyár végén kiadott első konkrét német állami állásfoglalás is sokkal inkább praktikus oldalról közelített, azt célozva, hogy problémamentesen integrálódjon be a pénzforgalomba a bitcoin, így lehessen bitcoinban könyvelni, esetleg adózni, se a vállalati, se a fogyasztói oldal ne maradjon légüres térben a Bitcoin használata közben. (A Privátbankár erről és más fejleményekről nemrég tudósított.)
A brit tőzsdéért lobbiznak
Az Egyesült Királyságban szeptember 4-én már kormányzati szintű egyeztetés is történt szakmai szervezetek, kincstári és pénzintézeti szereplők bevonásával, kifejezetten azzal a célzattal, hogy a szigetország ne maradjon le az új pénzügyi innováció területén. A szigetországban felálló BitPrice nevű tőzsde fő problémájának megoldásáért több szervezet is lobbizik. Fontos ugyanis, hogy legális gazdasági társaságként hagyományos bankszámlákkal is rendelkezhessen, ebben azonban jelenleg nem feltétlen tudnak közös nevezőre jutni a meglévő bankokkal – írja a Bits of Proof.
„A szabályozók álláspontja szerint a bankok szuverén döntése, hogy mely cégekkel kooperálnak, azonban mi tudjuk, hogy nem rosszhiszeműségből, hanem a szabályozás hiányosságaiból adódik csak a bankok távolságtartása, ezen kívánunk szakmai lobbival segíteni” – állítja Tom Robinson, a BitPrice ügyvezetője, egyúttal a Bitcoin Foundation helyi szervezetének tagja a közlemény szerint.
Reménykedni lehet
„Bizakodó vagyok a tekintetben, hogy hamarosan Magyarországon is kormányzati szinten mutatkozik érdeklődés ezen új technológia iránt” – mondja Blummer Tamás, a Bitcoin Foundation magyar tagja, a bitcoin alapú vállalati, kereskedői és ügyféloldali alkalmazásokat fejlesztő Bits of Proof Zrt. vezetője. Szerinte a Bitcoin át fogja formálni nemcsak a pénzügyi szektort, de mindennapjaink tranzakciós kultúráját is. Erre komplett iparág épülhet, ehhez „a magyarországi környezet mind humán erő terén, mind szabályozói környezetét tekintve ideális” – vélekedik a szakember.
Úgy lesz, mint az mp3-nál?
Hazánkban több online és fizikai kiskereskedelmi egység is elfogad bitcoint, a hazai felhasználói és befektetői közösség kézzelfoghatóan növekszik – írja a társaság. „A világban most zajló folyamatokat régóta előre megjósoltuk, hiszen általában a technológiai újítások rendre ilyen életpályát futnak be” – magyarázza Blummer Tamás. (Ezt leggyakrabban az mp3-fájlok analógiájával szokták magyarázni, ahogy arról a Privátbankár beszámolt.)
„Eleinte csak egy szűk kör ismeri el létjogosultságát, ennek bővülésekor a hagyományos érintett kör tagadó és támadó magatartást tanúsít. Ezt idővel követi az elfogadás, a felek konstruktivitásán múlik, hogy mennyire sikerül békés átmenetben integrálni az előnyöket. Végül robbanásszerűen terjed el és válik mainstreammé az innováció. Ez történt az e-maillel, az mp3-mal, a mobiltelefonnal, a villanyautóval, és annak idején valószínűleg a tűzzel és a kerékkel is” – írta a Bits of Proof.