MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Mészáros Fanni, az APPLiA Magyarország Egyesülés cégvezetője szerint 2009-2015 között folyamatosan nőtt a hazai háztartásokban a nyolc évnél idősebb készülékek aránya, de legújabb felmérésük szerint 2017-re megtorpant ez a tendencia, amiben egyértelműen látható a csereprogramok hatása.
8 éves hűtő és mosógép
Ugyanakkor a használatban lévő hazai hűtőgépek több mint 57 százaléka nyolc év feletti, több mint 43 százaléka 11 év feletti, és csaknem 11 százaléka idősebb 19 évesnél. A mosógépek esetében több mint 45 százalék a nyolc év feletti, csaknem 33 százalék a 11 év feletti, és csaknem 10 százalék a 19 év feletti készülékek aránya.
Inkább megjavíttatjuk, mint kidobjuk
Mészáros Fanni szerint Magyarországon a háztartások nagy része inkább javíttat, mint cserél, ha elromlik a készüléke, egyre súlyosabb gond ugyanakkor, hogy a háztartásigép-szerelők lassan nyugdíjba mennek, és nincs utánpótlás. A javítás a cserével szemben a körforgásos gazdaság egyik kiemelt célkitűzése, ezzel ugyanis megelőzhető az egyre gyorsabbá váló hulladékképződés.
Több tízezer gépet cseréltek le a magyarok
2017 októberében indított csereprogram keretében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) 61 500 támogatási kérelmet hagyott jóvá hűtőgép, fagyasztó, mosógép vagy mosó-szárító gép kedvezményes cseréjéhez. Így a közeljövőben tovább csökkenhet az idős készülékek aránya a háztartásokban. Az állami támogatással megvalósuló cserékkel a háztartások villany- és vízszámlája jelentősen csökken, a program eredményeként elért szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével pedig Magyarország könnyebben teljesítheti az uniós energiahatékonysági célok elérését.