Ahogy egymás után érkeznek a hírek a klímaváltozás egyre kritikusabb szintjéről, a multinacionális vállatok már-már kétségbeesetten próbálják bizonyítani, hogy mindent megtesznek a környezeti katasztrófa elkerülése érdekében. A Nestlé, a világ egyik legnagyobb élelmiszergyártója – amely Magyarországon is jelen van – ennek szellemében feladja korábbi stratégiáját, amelyben karbonkiegyenlítéssel (carbon offset) próbálta ellensúlyozni tevékenysége szén-dioxid-kibocsátását a Quartz.com beszámolója szerint.
Kérdéses ígéretek
A karbonkiegyenlítés lényege: azok a cégek, amelyek azt állítják magukról, hogy tevékenységüket semlegessé akarják tenni a szén-dioxid-kibocsátás szempontjából, olyan projektetek finanszíroznak a világ bármely pontján, amelyek ellensúlyozzák a kibocsátásukat.
Például erdősítést támogatnak, ami kivonja a levegőből a szén-dioxidot. Emellett megújuló áramtermelési projekteket finanszíroznak, amelyek visszafogják az energiatermelés károsanyag-kibocsátását. Az ilyen programok valóságos hatásáról készült kutatásokból azonban kiderül, hogy a karbonkiegyenlítés több sebből is vérzik.
Az egyik, hogy nehéz bizonyítani, milyen eredményt hoznak valójában az ilyen projektek. Számos tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy a programok résztvevői hajlamosak túlbecsülni a környezetvédelmi hasznot. Emellett felmerül a lehetőség, hogy a támogatáshoz jutó országok saját környezetvédelmi erőfeszítéseik megspórolására használják a kívülről érkező támogatást. Emellett a carbon offset nem mentes a kockázattól. A hírügynökségek nemrégiben számoltak be arról, hogy Kanada Brit Kolumbia tartományában leégett 250 hektárnyi karbonkiegyenlítés keretében telepített erdő. Ezek a kétségek vezethettek el a Nestlénél ahhoz, hogy a jövőben inkább közvetlenül saját beszállítói láncának karbonsemlegesítésére költi környezetvédelmi büdzséjét.
Másik irány
Ezzel a váltással nincs egyedül. Korábban az EasyJet fapados légitársaság döntött úgy, hogy karbonkiegyenlítés helyett közvetlenül a légi közlekedés szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésére költi a pénzét. Többet vár például a repülőgépek üzemanyag-felhasználásának hatékonyabbá tételéről, mint az erdőtelepítéstől.
A Nestlé azon dolgozik, hogy 2030-ra termékei összetevőinek 50 százalékát fenntartható termelést folytató mezőgazdasági termelőktől szerezze be. Emellett sokat lehet tenni a környezetbarát csomagolások és logisztika terén.
Ideje belehúzniuk a cégeknek, ha igaz az a jelentés, amelyet a NewClimate Institute kutatóintézet tett közzé tavaly. E szerint a világ 25 legnagyobb vállalata, köztük a Nestlé és az Amazon eltúlozzák a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésével kapcsolatos terveiket és eredményeiket.