Meteorológiai jelentések szerint Magyarországon 3-4 naponta alakul ki olyan éghajlati környezet, amelyben villámok cikáznak az égen, veszélyeztetve a lakásokban található elektromos készülékeket. Nem közvetlenül a villámcsapás, hanem az annak nyomán fellépő mágneses térerősség-változás miatt keletkező indukciós túlfeszültség az oka a károknak, amelyek megtérítéséért immár évi több milliárd forintot fizetnek ki a biztosítók.
Használjon kisülés-gátlót!
A hétköznapokon sokat vagyunk távol az otthonunktól, így nem mindig tudunk védekezni a hirtelen jött vihar ellen. „Érdemes a gyakran otthon lévő szomszédnál kulcsot hagyni, és megkérni, hogy vihar esetén áramtalanítsa a készülékeket” – tanácsolja dr. Kéringer Csaba, a K&H Biztosító Nem-élet termékmenedzsment és kockázatvállalás vezetője. „Önmagában életszerűtlen, hogy mindig áramtalanítsuk a lakásban található komolyabb értékű műszaki berendezéseket, ugyanakkor kaphatók olyan túlfeszültség-mérők, amelyek automatikusan lekapcsolják a hálózatba kötött értékesebb készülékeket (LCD TV, számítógép)”- tette hozzá a szakember. „Ezek a kisülés-gátlók jó szolgálatot tesznek akkor is, ha elutazunk nyaralni, vagy két-három napnál hosszabb ideig nem tartózkodunk otthon. Ilyen esetekben azonban áramtalanítani kell azokat a készülékeket, amelyeknek nem szükséges áram alatt lenni, sőt – mivel a túlfeszültség nem csak az elektromos hálózaton, hanem pl. a távközlési kábelen keresztül is keletkezhet a lakásban – az internet- és antennakábeleket is ki kell húzni” – tanácsolja a K&H szakembere.
Jó szolgálatot tehet a vihar-figyelmeztetés, amely az adott lakókörzetre küld - általában sms – riasztást. Ezt követően még van lehetőség értesíteni hozzátartozót, vagy szomszédot, hogy áramtalanítson.
A szakember szerint huzamosabb távollét esetén nem csak az elektromos készülékekre kell figyelni: egy nyitva, vagy bukóra hagyott tetőtéri ablak a betörők fantáziáját kevésbé mozgatja meg, ám egy felhőszakadás esetén akár kis medencét is varázsolhat a hálószobából. A lakás szellőzését épp ezért nem praktikus így megoldani. Az is fontos, hogy a vizet is elzárjuk a nyaralás idejére – ugyanis elég, ha például a mosógép bekötő gégecsöve lecsúszik, és máris kész a baj.
Praktikák betöréses lopás ellen
A betöréses lopáskárok ugyan nem képviselnek túl jelentős értéket a természeti katasztrófák által okozott károkhoz képest - a K&H Biztosítóhoz körülbelül tizenötször annyi elemi kár-bejelentés érkezik, mint betöréses lopás -, de elutazásunk idejére mégsem árt, ha bizonyos biztonsági előkészületeket megteszünk. Figyeljünk oda, hogy a postaládánkat 2-3 naponta valaki ürítse ki – a tolvajok számára igen hívogató a ládából kiömlő borítékok látványa. Ugyancsak nem javasolt úgy elhagyni a lakást, hogy napokig minden redőny lehúzott állapotban marad. Ha már a szomszédunk úgyis kiveszi a postát és meglocsolja a virágokat, arra is megkérhetjük, hogy tegye „mozgalmassá” az utcafrontot – pl. más és más ablakon legyen teljesen, vagy félig lehúzva a redőny.
„Az igazán élelmesek pedig egy időzítő segítségével - mindössze egy asztali lámpa be- és kikapcsolásával - élettelivé varázsolhatják lakásuk esti képét” – hívja fel a figyelmet a szakértő.