Egy év alatt a fogyasztói árak átlagosan 0,6 százalékkal nőttek. Az élelmiszerek ára 1,4 százalékkal emelkedett, ezen belül nőtt többek között az idényáras élelmiszerek, azaz a burgonya, a friss zöldség, gyümölcs (16,7%), a tojás (5,9%) és az étolaj (4,7%) ára. Csökkent a cukor (15,4%), a tej (8%), a sajt (6,1%), valamint a liszt (5,9%) ára. A szeszes italok, dohányáruk 3,6 százalékkal drágultak.
A szolgáltatásokért átlagosan 1,9 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül az üdülési szolgáltatások ára 4,7 százalékkal nőtt. Kisebb mértékben drágultak a tartós fogyasztási cikkek (0,8%) és a ruházkodási cikkek (0,1%) is. Az egyéb cikkekért (lakással, háztartással és testápolással kapcsolatos cikkek, gyógyszerek, járműüzemanyagok, valamint kulturális cikkek) 2,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, ezen belül a járműüzemanyagok ára 7,3 százalékkal csökkent. A háztartási energia ára átlagosan 2,7 százalékkal mérséklődött, ezen belül az elektromos energiáé 5,7, a távfűtésé 3,4 százalékkal.
Májushoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,2 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek ára nem változott. Ezen belül, drágult az étolaj (2,3%), a kenyér (0,6%) és 0,4 százalékkal többet kellett fizetni az idényáras élelmiszerekért (burgonya, friss zöldség, gyümölcs). Csökkent a cukor (2,7%), a tej (2,2%), valamint a tojás (1,6%) ára.
A legnagyobb mértékben, 0,8 százalékkal az egyéb cikkek drágultak, ezen belül a járműüzemanyagokért 1,6 százalékkal kellett többet fizetni. A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 0,3 százalékkal drágultak. A szolgáltatások, a tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia ára nem változott. A ruházkodási cikkekért 0,1 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.
Pont ezt várták
Londoni elemzők arra számítottak, hogy 0,6-0,7 százalékos éves inflációt mér júniusban Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal, és arra számítanak, hogy a későbbiekben markánsabban nő az áremelkedés üteme a várható a belépő bázishatások miatt. A City elemzői közössége ugyanakkor ennek ellenére sem számol a magyar monetáris politika szigorításával a belátható előrejelzési távlaton belül.
A májusi és júniusi árugrás után ismét áremelkedést mértünk a Privátbankár Árkosár felmérésé során a hipermarketekben. Júniushoz és tavaly júliushoz képest is emelkedtek az árak. Míg előző hónapban a krumpli, most az alma ára ugrott meg jelentősen, de a szeszesitalért és a tejfölért is jóval többet kell fizetni, mint tavaly ilyenkor. Részletek >> |
Májusban jött a meglepetés
Májusban 0,5 százalékos volt az infláció a múlt év azonos hónapjával összehasonlítva, amivel véget ért a fogyasztói árak nyolc hónapja tartó csökkenése. Az előző hónaphoz viszonyítva az árak negyedik hónapja emelkedtek, májusban 0,7 százalékkal. Az index alakulása az év eleje óta fokozatosan közelített a pozitív tartomány felé, azonban a májusi adat az elemzőket is meglepte, kisebb mértékű fogyasztói áremelkedésre számítottak.