A WannaCry 2.0-ás verziójából már teljes mértékben eltávolítottak minden olyan lehetőséget, amivel esetleg meg lehetne állítani a fertőzést, az első vírusfajtának pedig már 42 mutációja kering a világban, így nem lesz egyszerű megállítani a fertőzéshullámot. Ezért mindenkinek nagyon komolyan kell vennie a fenyegetést és minden lehetséges lépést meg kell tenni a maximális védelem elérése és a károk minimalizálása, megelőzése érdekében.
Hogyan terjed a vírus?
A leggyakoribb terjesztési módszerek között az e-mailben érkező, vírusos csatolmányt tartalmazó mellékleteket, a kétes eredetű fájlok letöltését, a vírusos torrent fájlokat és a célzott adathalász támadásokat említhetjük meg. Sajnos a mutációk miatt a vírusirtók használata nem jelent 100 százalékos védelmet, ezért Hubert Csaba azt javasolja, hogy az adatainkat mindig mentsük el olyan külső adathordozóra, ami nincs csatlakoztatva a számítógépünkre.
Ezen kívül természetesen fontos, hogy rendszerünket naprakészen tartsuk, minden Windows Update frissítést telepítsünk, különösképp a Microsoft által erre a sebezhetőségre kiadott MS17-010 számú frissítést, illetve további fontos lépésként érdemes a Windows rendszerösszetevők közül az SMB 1.0 szolgáltatást kikapcsolni. Továbbá nagyon fontos, hogy tudatosan kezeljük az adatainkat, fiókjainkat, így gyanús fájlokat és e-mail csatolmányokat semmiképp se nyissunk meg.