Honnan lehet tudni, hogy a készülék optimális a mobilos játékok futtatására? Milyen specifikációkat célszerű figyelembe venni, ha az ideális gamer telefont keressük? Cikkünk részletesen, de mégis lényegre törően ismerteti a legfontosabb szempontokat.
Az optimális gamer telefon 5 ismérve
Aki már valaha gamelt a számítógépén, bizonyára megtapasztalta, hogy milyen bosszantó, amikor a játék épp a legizgalmasabb percekben szaggat vagy lassul be. A jó hír, hogy akármilyen okostelefonnal játszol, ilyen nem fordulhat elő – a telefonokra tervezett játékok ugyanis a letöltés után intelligensen felismerik az eszköz kapacitásait, és ahhoz igazítják a felbontást, a textúrát és a grafikát.
Így az olcsóbb kategóriás mobil is vinni fogja az arra letöltött játékot, csupán korlátozottabb lesz a minőség. Viszont be kell látni, hogy általában véve az összes szenvedélyes gamer a magas színvonalra törekszik. Közel sem mindegy tehát, milyen tényezőket kell vizsgálni, amikor a legjobb játékteljesítmény elérése a tét. Íme az optimális gamer telefon 5 ismérve!
1. Megfelelő paraméterekkel rendelkező processzor
Gamer telefon kiválasztásakor az első és legfontosabb a processzor teljesítménye. Mivel az alkatrész esetén nem lehet egy konkrét márkáról sem kijelenteni, hogy az a legjobb, ezért sokat segít, ha a RAM mérete alapján közelítünk.
Alapszabályként elmondható, hogy minél több RAM biztosított a GPU (=grafikai processzor) részére, annál nagyobb mértékű vizuális részlet tárolására van lehetőség. Ha viszont mindenképp konkrétumot szeretnénk hallani: a Snapdragon-sorozatban megtalálható processzorok élveznek elsőbbséget, mivel sok tervező ezekre a chipsetekre optimalizálja a játékait.
Ajánlott megvizsgálni a tranzisztorok méretét is, amelyeket nanométerben (nm) adnak meg. Minél kisebb komponensről van szó, annál biztosabb, hogy a chip potenciálisan jobb teljesítményt nyújt, alacsonyabb akkumulátorfogyasztás mellett.
2. A tárhelyméret fontos, de a gyorsaság még fontosabb
Gamer telefonnál a tárhely tulajdonságainak is kiemelkedő szerepe van. Abból kiindulva, hogy a mobilokra fejlesztett, modern játékok mérete minden egyes frissítés után növekszik, nem árt, ha a 64 GB-nál nagyobb ROM méret lesz a befutó választás.
Ennél azonban sokkal fontosabb a tárhely gyorsasága. Ehhez az UFS-sel – azaz az univerzális flash memóriával rendelkező – készülékeket tanácsos sorra venni. Az újabb modellek között már léteznek 3.0-ás és azt meghaladó UFS-sel rendelkező telefonok, amelyek elérik vagy meg is haladják a 2 GB/másodperces olvasási sebességet. Ennek köszönhetően a gyakorlatban a játék betöltési ideje lerövidül, és a játékélmény maximalizálódik.
3. Az optimális képernyőméret a maximális játékélmény záloga
Kijelzőminőség vagy képernyőméret? Meglepő, de az utóbbi sokkal fontosabb. Tekintve, hogy ma már az alacsonyabb kategóriás készülékek esetén is biztosított a full HD felbontás (ami bőven elegendő), a kezelőfelület nagysága többet nyom a latban. Bár a kisebb mobil is lehetőséget ad a felhőtlen gamelésre, de jelentősen gyengébb az élmény, ha a játékpanel foglalja el a képernyő nagy százalékát.
4. A strapabíró akkumulátor sem árthat
A tökéletes okostelefonhoz is alapvető a megfelelő kapacitású aksi, és fokozottan igaz ez, ha az átlagosnál intenzívebben használjuk a mobilunkat. A játék egyértelműen az utóbbi kategóriába tartozik, hiszen a nagyobb felbontás, a megnövelt frissítési sebesség és a színvonalas grafikai beállítások külön-külön is drasztikusan csökkentik az akkumulátor üzemidejét. Ebből következik, hogy az igazi gamereknek a gyorstöltési funkciót biztosító eszközökkel szemben a nagy teljesítményű (minimum 4500 mAh-es) aksi jelenti a megoldást.
5. Grátisz: mágnesesen kioldható ravaszok
A kifejezetten gamelésre tervezett okostelefonokon ma már olyan apró kényelmi funkciók is találhatóak, mint a mágnesesen kioldható ravaszok. Ezek lényegében kis kapcsolók, amelyek lehetővé teszik a játék sokkal könnyebb kezelését, mert a segítségükkel nem kell állandóan megérinteni a képernyőt.
Vízszintesen tartva a készülék jobb és bal oldalán érhetőek el, így hasonló hatást keltenek mint a konzol oldalsó gombjai. Érdekességük, hogy sima mobilhasználatnál akár le is zárhatjuk, vagy egyes funkciók eléréséhez gyorsgombként alkalmazhatjuk őket.
Az okostelefon-specifikációktól a személyes preferenciákig
Processztípus, tárolókapacitás, képernyőméret, aksiteljesítmény: ha gamer telefonra fáj a fogunk, ezeket a szempontokat mindenképp tanácsos figyelembe venni – és van, hogy még ennél is többet. Természetesen személyes preferencia kérdése, hogy milyen mértékű színvonal mellett élvezzük a mobilos játékokat (és hogy egyáltalán szeretnénk-e ilyen magas minőséget), így ezért sem árt megérteni a hardveres specifikációk között meghúzódó nüansznyi különbségeket.