Bármilyen kedvezőek is a kínált feltételek, hirdetés alapján soha, senkinek ne adjunk előleget külföldön lévő autó behozatalára - figyelmeztet a Hasznaltauto.hu. Közleményük szerint ilyen jellegű ajánlatokkal főként azokon az autóhirdetési oldalakon lehet találkozni, ahol semmilyen szűrést, cenzúrát nem alkalmaznak a mindenkori hirdetésekre.
Már nem kamuképekkel hirdetnek
Több portál is működtet vásárlókat védő szűrést az ajánlatok között: ilyenkor a gyanús hirdetéseket a felfedezésük után azonnal törlik, azonban a vásárlók éberségére is szükség van - figyelmeztet a portál.
„Korábban gyári képekkel vagy letakart rendszámmal hirdetett autók fotóival próbálkoztak a csalók, akik ma már valódi autók képeivel, leinformálható szervizmúlttal, sőt, megbízható kereskedők nevében töltik fel hirdetéseiket" – magyarázza Fodor László, a Használtautó.hu értékesítési és marketingvezetője. Hozzátette: nem csoda, hogy ismét emelkedni kezdett a becsapott vásárlók száma: csak az elmúlt másfél évben több mint harminc hasonló ügyben indított nyomozás során kérték a Használautó.hu szakembereinek segítségét.
Trükkösen szerzik meg az adatokat
A hitelesség látszatának megteremtése érdekében a bűnözők az eladók széles körét célozzák meg különféle adatkérési trükkökkel. Az egyéni hirdetőket az adott hirdetési oldal kinézetével azonos, személyre szabott e-mailben arra kérik, hogy hirdetésük hitelességének bizonyítása érdekében egy válaszlevélben küldjék meg a hirdetett autó alvázszámát vagy a forgalmi engedély képét. Ezeket az adatokat aztán a hamis hirdetések hitelesítésére használják fel.
A csalók a hirdető kereskedéseknek küldött e-mailben ugyanakkor azt jelzik, hogy a hirdetési fiókjukat zárolták. Az újraaktiváláshoz egy megadott címre lépjenek be. A Használtauto.hu közleménye szerint a megadott cím kísértetiesen hasonlít ugyan a hirdető portál adminisztrációs oldalára, ám az itt óvatlanul megadott azonosítók és jelszavak a bűnözők kezébe kerülnek, akik ezek után akadálytalanul tudnak a megbízható kereskedő nevében fals hirdetéseket elhelyezni.
Az átverést, alacsony vételár és a hitelesnek tűnő adatok együttesen segítik elő. Az már csupán a közvetlen levelezés során derül ki, hogy az autó külföldön van, a behozatalhoz pedig az eladó egy előre fizetendő összeget kér. Az eredmény mindig ugyanaz: az előleg eltűnik a hirdetővel együtt.
Bár a módszerek jelentősen finomodtak, néhány alapvető szempont figyelembe vételével elkerülhetjük a visszaéléseket:
1. Soha ne fizessünk látatlanban előleget vagy letétet használt autóért!
2. Bármilyen hirdetésnél értékeljük komoly figyelmeztető jelként, hogy a megadott telefonszámon nem, csupán e-mailcímen tudunk kommunikálni a hirdetővel!
3. Ami pedig talán a legfontosabb: gyanakodjunk, ha a meghirdetett autóról csak utólag derül ki, hogy külföldön van, illetve ha túlzottan kedvező áron hirdetett, már-már mesebeli feltételekkel kínált (kevés kilométer, első tulajdonos, sérülésmentes, stb.) autó hirdetésével találkozunk!
4. Eladóként az autó azonosítóadatait, illetve a forgalmi engedély képét csak személyes kapcsolatfelvétel esetén adjuk meg a potenciális vásárlóknak!
5. A hirdető portál adminisztrációs felületén csak védett, https:// kezdetű elérési címre lépjünk be!