1. Iskolai kellékek
A tanév elején - főleg első évben - az iskolák hajlamosak kilométer hosszú listákat kiadni arról, hogy mire lesz szüksége a gyerekeknek. Természetesen a listán szereplő eszközök legtöbbje valóban nélkülözhetetlen, de valóban szüksége van egy 6-7 éves gyereknek zsírkrétára, színes ceruzára, filctollra, festékre, színes papírra, ráadásul egyszerre? Ajánlott ezeket a listákat kritikusan kezelni, ha később mégis szükség lesz a kihúzott eszközökre, pótolni még lehet, nem beszélve arról, hogy tanév közepén még akár olcsóbban is hozzá lehet jutni. A túl sok termék megvásárlásának az is a hátránya, hogy a tanteremben nem fog elférni, mindennap bevinni az összes eszközt pedig lehetetlen.
2. Vásárlás otthon
Mielőtt elindul a család a nagy vásárlásra, ajánlatos előbb körülnézni, mi az ami már van otthon és nem kell újra megvenni. Nem kell minden évben mindenből újat venni, érdemes a korábban vásárolt termékeket, eszközöket újrahasznosítani.
3. Könyvek
Hasonló a helyzet könyvekkel is, célszerű először otthon körülnézni, esetleg ismerősöket megkérdezni arról, hogy megvan-e nekik a könyvlistáról néhány, kölcsön tudják-e adni, vagy a könyvvásárlás előtt megnézni a közeli könyvtárak kínálatát. Remek lehetőség a használt tankönyvek vásárlása, sőt később eladása is, ezt megteheti több weboldalon (www.diakoldal.hu, a www.hasznaltkonyvek.hu és a www.hasznalttankonyv.hu) vagy antikváriumokban. Ez a megoldás nem csak pénztárcabarát, de az újrahasznosítás szempontjából sem utolsó.
4. Költségtervezés
Miután átnéztük, hogy mire van feltétlenül szükség, és mi az ami már megvan, állapítsunk meg egy költségkeretet - javasolja a Tesco az általa összegyűjtött tippek között. Nézzünk utána, mit hol érdemes megvenni és ügyeljünk arra, hogy a jelentős árkülönbségeket a minőség nem feltétlenül indokolja, így ajánlott előre informálódni az árakról, termékekről.
5. Bevásárlólista
Az eddigieket figyelembe véve készítsük el saját bevásárlólistánkat, akár kiegészítve a kinézett boltokkal. Ezzel megkönnyíthetjük, felgyorsíthatjuk a vásárlást.
6. Füzetek
A füzetek kiválasztásakor sokat lehet spórolni, sokszor ugyanis egy-egy füzetborító háromszorosra-négyszeresre dobja meg az árat - lehet, hogy jobban megéri az olcsóbbat választani, és bekötni csomagolópapírral vagy bármilyen képpel. Óvatosnak kell lenni azonban, mert az ár nem minden: hasznos megnézni a lapok számát, mert gyakran így spórolnak a gyártók, és a papír minősége sem utolsó szempont.
7. Uzsonna és ebéd
A zsebpénz mellett vagy helyett ajánlott a gyerekeknek otthon ételt, italt csomagolni. Ennek amellett, hogy olcsóbb, az az előnye is megvan, hogy tudjuk mit eszik a gyerek, és nem kell attól félni, hogy gumicukorra költi a pénzt. A menzának nincs valódi alternatívája, hiszen meleg ételt az iskolában másképp nehéz elérni, de ha a menüről előre informálódik és tudja, hogy az adott napon a gyermeke biztos nem fogja megenni az ebédet, csomagoljon több szendvicset, így nem kell ráerőltetni amit nem szeret, és nem is marad éhen.
8. Technika az iskolában
Az e-könyv olvasók, okostelefonok, netbookok használata egyre fiatalabb korban kezdődik, és a tanulás szempontjából is nagyon hasznosak lehetnek, mielőtt azonban a diákoknak ilyesmit veszünk, célszerű az iskolában érdeklődni, hogy mennyire nyitottak az ilyen eszközökre, ahhoz ugyanis drágák, hogy a tanár első órán elvegye és év végén adja csak vissza.
9. Nyomtató
A felsőoktatásban elengedhetetlen, hogy gépelt és nyomtatott esszéket adjanak be a hallgatók, az iskolákban azonban még gyakran elvárják a kézírást az otthon írt dolgozatok esetében is, praktikus tehát egy drága nyomtató vásárlása előtt erről érdeklődni az iskolában. Ha kiderül, hogy szükség lehet nyomtatóra, akkor is ajánlott utánanézni, hogy hol vannak fénymásoló üzletek a közelben, hiszen gyakran megéri 7-10 forintért kinyomtatni egy-egy oldalt egy nagy teljesítményű gépen, mint otthon a kis nyomtatóban cserélgetni a patront, amely sokszor annyiba kerül, mint egy új nyomtató. Aki a nyomtató megvásárlása mellett dönt, annak érdemes megnéznie, hogy a géphez tartozó festékpatron mennyibe kerül majd.
10. Beköltözés a kollégiumba
Mielőtt az amerikai filmekből kiindulva bevásárolunk a kollégiumi szobákba hűtőszekrényt, ágyat, szekrényt, kislámpát, függönyöket és egyéb nélkülözhetetlennek tűnő tárgyat, előbb nézzük meg a kollégiumot - elképzelhető, hogy ezek már megvannak illetve az sem kizárt, hogy nem fér el például egy saját hűtőszekrény a gyakran többágyas szobákba.
+1: iskolakezdési támogatás
Érdeklődjön főnökénél, van-e lehetőség iskolakezdési támogatás igénybe vételére. Béren kívüli juttatás keretében készpénzzel vagy utalvánnyal támogathatják a munkáltatók az alkalmazottakat; ennek összege gyermekenként 27 900 forint is lehet. A juttatás adózási hátteréről korábbi cikkünkből tájékozódhat.
Az ötletet a thestreet.com friss összeállításából merítettük - ezt ültettük át a hazai viszonyok közé.