Két új törvénytervezet benyújtásával próbálkoztak Amerikában (SOPA, PIPA), de a tiltakozások hatására egyelőre nem fogadták el ezeket... a Pirate Bay átalakította, modernizálta a torrent-letöltések rendszerét... bezárták a MegaUpload fájlcserélő, tároló, letöltő szerverhálózatot és lecsukták a vezetőit... tető alá hoztak egy titokban előkészített nemzetközi egyezményt (ACTA), amihez Magyarország is csatlakozott. Januárban tehát valóságos forradalom - mások szerint ellenforradalom - volt a fájcsere, fájletöltés, internetes szerzői jog területén világszerte. A kedélyek azonban azóta sem csitulnak, sőt.
Jól kitoltak a becsületes felhasználókkal is
A MegaUpload címlapja a razzia után |
Az itthoni Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) azt írja, hogy Amerikában az online polgárjogi szervezetként működő Electronic Frontier Foundation (EFF) a MegaUpload egyik tárhely-szolgáltatójával együttműködve igyekszik segíteni a személyes adataikat elveszített felhasználóknak. Vizsgálatot indítanak azzal kapcsolatban, hogy a MegaUpload bezárásával hány felhasználó milyen mennyiségű saját adatot veszített el. A szervereken ugyanis nemcsak jogsértő tartalmak voltak, hanem felhasználók millióinak saját adatai, munkái, fotói, amatőr filmjei. (Egyes korábbi becslések szerint a Megaupload tartalmainak körülbelül fele legális volt.)
Nehezményezik, hogy az amerikai hatóságok bármiféle előzetes figyelmeztetés nélkül intézkedtek a MegaUpload portállal szemben, és nem pusztán a szerzői jogot sértő fájlokat tették elérhetetlenné, hanem a magántulajdont képező adatokat is. Az utóbbi az EFF szerint súlyosan sérti a felhasználók jogait. A MegaUpload egyik tárhelyszolgáltatója, a Carpathia Hosting is csatlakozott az EFF kezdeményezéséhez, és még lehetővé teszi a felhasználóknak a nála tárolt adatok lementését. Létrehozták a MegaRetrieval.com oldalt, amely szándékaik szerint segít a MegaUpload pórul járt felhasználóinak.
Reszkess, FBI, támadnak a kalóz(párt)ok
Hogy a szervezeteknek lesz-e minderre elég idejük, nem tudni, ugyanis a hét eleji hírek szerint az amerikai szövetségi rendőrség, az FBI február 2-ára, csütörtökre tervezte, hogy az előzetesen katalogizált fájlrengeteget letörli a Megaupload által bérlet szerverekről. Ezzel minden jogsértő és nem jogsértő tartalom elveszne, ráadásul később a perekben a bizonyítás is nehezebbé válna. Az FBI egyébként állítólag a Megaupload vezetőinek Skype-fiókjait is feltörte, megszerezte levelezésüket, telefonos híváslistájukat évekre visszamenőleg.
A katalán Kalózpárt (Bloc Pirata) a kalózpártok nemzetközi szövetségével (PPI) karöltve egyenesen perelni szeretné az FBI-t a felhasználókat ért károk miatt. Érvelésük szerint jogszerű felhasználók, magánszemélyek, szervezetek millióit ért kár, ezek a károk meghaladhatják a szerzői jogot sértő tartalmak eltávolításával elérni vélt előnyöket is. (Az FBI a gyorsleltár alapján 500 millió dollárra becsülte a szerzői jogok tulajdonosait ért károkat.) A katalán kezdeményezéshez már 11 másik kalózpárt csatlakozott (spanyol, baszk, kanadai, ukrán stb.), és ők is létrehoztak egy oldalt, ahol a keletkezett károkról szóló panaszokat gyűjtik.
Jogerősen is ülniük kell a The Pirate Bay vezetőinek
A joggal világméretűnek nevezhető fájlcserélés-háború a jelek szerint sok fronton folyik. Február 1-jén a HENT írása szerint a svéd feljebbviteli bíróság a fellebbezési kérelmet elutasítva jogerősnek minősítette a The Pirate Bay ellen hozott korábbi elmarasztaló ítéletet. A kalózoldal négy üzemeltetőjét 2009-ben ítélte letöltendő börtönbüntetésre a bíróság. Az ítélet ellen a kalózoldal üzemeltetői fellebbeztek, de 2010 novemberében a fellebbviteli bíróság is bűnösnek találta őket, bár enyhített az ítéleten.
Fredrik Neij, Peter Sunde és Carl Lundström ismételten fellebbezési kérelmet nyújtott be, ezt utasították el most. Ennek megfelelően Sunde nyolc hónap, Neij tíz hónap, Lundström négy hónap letöltendő börtönbüntetéssel néz szembe, illetve összesen 6,8 millió dollárnyi kártérítést kell fizessenek. (Negyedik társuk a fellebbezési meghallgatásokon nem jelent meg, így egy év jogerős szabadságvesztést szabtak ki rá.) A The Pirate Bay üzemeltetői az Európai Bíróságnál kívánnak fellebbezni.
Ha nincs közvetlen letöltés, jó lesz a torrent is
A harc a Youtube-ot is elérte, ahol csekély választékban és rossz minőségben ugyan, de szintén elő-előfordultak eddig régebbi egész estés filmek, kisfilmek, sorozatok egyes epizódjai. Az Index.hu szerint egy másik eset kapcsán kiderült, hogy a nagy zenekiadóknak gyakorlatilag korlátlan cenzúrázási jogot adott a Google a YouTube-ra, és ellenőrzés nélkül törölnek bármit a rendszerből, ami a kiadóknak nem tetszik. Ezt a napokban már a felhasználók is érzékelhették, sok minden eltűnt a videómegosztóról. A Torrentfreak nevű oldal szerint a napokban a hatóságok bezárták a legnagyobb ukrán fájltároló szervert, az Ex.ua ingyenes, hirdetésekből élő, milliók által használt oldalt is.
Magyarországon az adóhatóság, a NAV aktív az illegális tartalmak elleni harcban, külön ügyosztályt hozott létre erre a témára, és tavaly 11 esetben hajtott végre akciót, foglalt le szervereket, ötezer szoftverrel, kilencezer zenei művel és 12 ezer szoftverrel, e-könyvvel - írta a NAPI Gazdaság. Elsősorban olyan oldalak után kutattak, amelyek emelt díjas sms-ért vagy átutalásos fizetés ellenében kínálták a tartalmakat. Az ilyen szerverek számának csökkenésével együtt azonban megnőtt az úgynevezett torrent- és linkelős weboldalak keresettsége.
És mi köze van a fájlcseréhez a Facebook-nak?
Lehet, hogy nemsokára a fájlcserélés, online-televíziózás és a hagyományos médiaüzletág egyaránt egy hatalmas új konkurenst fog kapni? Vannak olyan vélemények ugyanis, hogy a Facebook nagy dobásra készül. Nagyon is logikus lenne, ha százmilliós nagyságrendű felhasználói táborát arra használná fel, hogy valamilyen komolyabb tartalmakat is pénzért értékesítsen: például zenét, videót, filmeket, újságokat, újságcikkeket – írja például a német Egghat's Blog. A kézzelfoghatóvá vált tőzsdei megjelenés az esetleges tőkebevonást is tovább könnyítheti.