Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Kerekes Miklós ajaki polgármester, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) társelnöke, Sipos Imre köznevelésért felelős helyettes államtitkár, Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára és Liptai Kálmán, az Eszterházy Károly Főiskola rektora (b-j) a köznevelési kerekasztal ülése után tartott sajtótájékoztatón a minisztériumban 2016. április 19-én. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma azt javasolja, hogy az állami köznevelési intézményekben a nevelési-oktatási munkát segítő, nem pedagógus végzettségű dolgozók számára az idén két alkalommal 35 ezer forintos pluszjuttatás járjon - közölte Sipos Imre köznevelési helyettes államtitkár a köznevelési kerekasztal keddi budapesti ülése után. Sipos Imre azt mondta: ezek a dolgozók július 15-i és december 15-i dátummal számíthatnak majd a pluszjuttatásra.
A helyettes államtitkár hozzátette: azt is javasolják, hogy ez a kör 2017. január 1-jével 10 százalékos béremelést kapjon. Ebből 7 százalék általános emelés lenne mindenki számára, a fennmaradó 3 százalékról pedig az intézményvezetők döntenének. A tárca javaslata legalább 15 ezer embert érint - közölte. Az előterjesztést a köznevelési kerekasztal résztvevői támogatták - tette hozzá.
Nincs Klik, van szabadság?
Palkovics László oktatási államtitkár a VS-nek adott mai interjújában mesélt a pluszjuttatásról. Mint mondta, úgy érzi, sikerül legalább két pontban közeledni a pedagógus sztrájkbizottság követeléseihez, amelyek az iskolák nagyobb önállóságát és az oktatást segítő, nem felsőfokú végzettségű alkalmazottak bérét célozzák.
Résztvevők a köznevelési kerekasztal ülésén. MTI Fotó: Balogh Zoltán |
A sztrájkbizottság által követelt nagyobb függetlenséget Palkovics szerint az úgynevezett "köznevelési centrumok" biztosítják majd, amelyek a tankerületeket váltják le. A terv szerint a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) feladatait átvevő 57 centrum nagyjából 10 milliárd forintból fog gazdálkodni.
Ezeket egy központi intézmény fogja ellenőrizni, de Klik-kel szemben helyi ügyekbe nem szólnak bele, csak a költségvetés tervezésébe és bizonyos szolgáltatások biztosításával segítenék a munkát. A rendszer 100 milliárddal fog több pénzből gazdálkodni, mint most. Olyan funkciók kerülnek vissza az iskolákhoz, mint a költségvetés tervezése vagy a tanárok kiválasztása.
Tanuljanak ennyit, csak ne így
Jelenleg is tervezik a gyerekek terhelésének csökkentését. Az államtitkár elmondta, nincs baja a mennyiséggel, viszont szívesen látna a mostani 10 százalék helyett egy akár 30 százalékos eltérés lehetőségét a kerettantervtől.