(Fotó: Diákhitel Központ) |
Utolsókat rúgja a kötelező hit- és erkölcstan oktatása az általános iskolákban – tudta meg az Origo. Az Emberi Erőforrások Minisztériumában külön munkacsoportok vizsgálják, bevált-e a három éve bevezetett rendszer, és ha rábólintanak, a készülő új kerettantervben már nem fog szerepelni a heti egyórás elfoglaltság. Ezt szülők és diákok egyaránt feleslegesnek tartották, arról nem is beszélve, hogy – bár lehetett helyette erkölcstant választani – a hitoktatásról sokan azt mondták: nem való az iskolákba.
Úgy tűnik, a minisztérium most komolyan mérlegeli annak a lehetőségét, hogy megszűnjön a két óra. Ez persze nem jelenti azt, hogy a szülők nem küldhetik hitoktatásra a kicsiket, de arra csak a délutáni fakultációkon lesz mód.
Ésszerűbb rendszer jöhet
Palkovics László államtitkár már korábban is többször utalt rá, hogy jelentősen csökkenteni akarják a diákokra háruló terheket. Egy múlt heti háttérbeszélgetésen az is elhangzott, hogy ennek érdekében 2018 szeptemberétől felmenő rendszerben teljesen új nemzeti alaptantervet akar bevezetni a minisztérium. Palkovics szerint az új tervezet szerint az eddigi 10 százalék helyett akár 30 százalékban is el lehetne térni a kerettantervtől.
Első körben „nemzeti minimumot” határoznának meg: ha az iskola nem akar, nem kellene ennél többet tanítani, de ha úgy döntenek, akkor lehet pluszismereteket tanítani.
Frissítés - Lázár: eldöntött tény, hogy marad
Délután aztán a Kormányinfón megkérdezték Lázár Jánost, mi lesz a hit- és erkölcstan órákkal. A miniszter azt mondta: eldöntött tény, hogy maradnak a kötelező hittanórák és erkölcstanórák, ahogy az is, hogy a mindennapos testnevelés-órákat sem törlik el.