Az elmúlt hónapban a várakozásoknál jobban, 8,3 százalékra esett vissza a munkanélküliségi ráta az Egyesült Államokban. Ez jelentős csökkenés a megelőző hónapokhoz képest, ugyanakkor messze meghaladja a válság előtti 4 – 5 százalékot. Az elmúlt havi adatok viszont a helyzet javulását mutatják, egyre kevesebb az elbocsátás és a legkülönbözőbb szektorokban érzékelhető a munkaerő-kereslet erősödése.
Múlt héten 13 ezerrel csökkent az először segélyt kérők száma, 348 ezerre, ez 2008 márciusa óta a legalacsonyabb szám. Akkor az amerikai gazdaság még a recesszió korai szakaszában járt – emlékeztet a Bloomberg. Az előzetes várakozások átlaga enyhe emelkedést vetített előre. A négyhetes mozgóátlag, amelynek segítségével könnyebb kiszűrni a szezonális hatásokat, szintén alátámasztja a csökkenő trendet. A munkaerő-toborzás tovább fokozódott.
A legnagyobb gond azonban még mindig a ráta magas szintje, amit elemzők szerint még hosszú évekbe telik a válság előtti szint környékére szorítani. A korábbi amerikai recesszió 2001-es vége és a 2007-2009-es újabb lassulás között az átlagos amerikai munkanélküliségi ráta 3,8 százalék és 6,2 százalék között mozgott. A folyamatban levő kérelmek száma is nagyon magas maradt, 3,43 millió, bár itt is lassú csökkenés látszik. Az elmúlt hét végén 7,68 millió amerikainak járt valamilyen állami juttatás a munkanélküliség miatt. Ez a szám viszont 18304-gyel nagyobb, mint a megelőző heti adat.