Korábban a Napi Gazdaság írta, hogy az MVM Zrt. komolyan érdeklődik a Bakonyi Erőmű megvásárlása iránt, a tranzakció nagyságrendje több milliárd forint lehet. Az MVM akkor nem kommentálta az értesülést. Állítólag az ajkai erőművet működtető társaság azért "ajánlkozott fel" az állami energiaóriásnak, mert a Mal Zrt. közel másfél milliárd forint tartozást halmozott fel vele szemben, ami ellehetetleníti a működését. Az erőmű azért is sürgetné az adósságrendezést, mert nyakunkon a fűtési szezon.
A szerdai kormányülésen aztán megtárgyalták a Mal Zrt-vel kapcsolatban kialakult helyzetet, valamint ezzel összefüggésben a Bakonyi Erőmű Zrt. felé meglévő tartozások kérdését is. A kormányszóvivői iroda közleménye szűkszavúan csak annyit ír, hogy a kabinet számára kiemelten fontos az érintett munkahelyek megőrzése, valamint a térség - Ajka városa - fűtésének biztosítása, éppen ezért amellett, hogy a probléma kezelésére a kormány egy munkacsoportot állított fel az érintett tárcák részvételével, vételi tárgyalási ajánlatot is tesz a Bakonyi Erőmű kapcsán.
Az erőmű egyébként csaknem másfél éve perben áll a magyar állammal, mert a Magyar Energia Hivatal tavaly januártól megvonta a társaságtól a bioenergia termelési kvótájának egyharmadát, ami évente 2,5-3 milliárd forintos árbevétel-kiesést okoz. A perben született igazságügyi szakértői vélemények az erőmű álláspontját támasztják alá, így nem lenne akadálya a peren kívüli egyezségnek sem.
Mindebből azért nem nehéz kihámozni, hogy az állam az MVM révén puhatolózik a Demján Sándor érdekeltségi köréhez tartozó Bakonyi Erőművel kapcsolatban, amelynek egyébként 168 részvényese van, többségi tulajdonosa a Demján-csoporthoz tartozó Euroinvest Zrt. A dolgozók és kisrészvényesek 3-5 százalék részesedéssel rendelkeznek. Vélhetőleg a majdan megvalósuló tranzakcióval mindenki jól jár, hiszen a Bakonyi Erőmű pénzéhez jut, az állam meg vélhetően olcsóbban szerezhet egy remek erőművet az MVM portfóliójába.