Komoly változások a felszámolásoknál
Februárban 1878 céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon, ez 18,5 százalékkal több, mint 2011 azonos időszakában, és 47 százalékkal több, mint két évvel korábban volt. Ennél is nagyobb ütemben, egy év alatt 47 százalékkal emelkedve, 3321 cégnél kezdődött végelszámolás februárban. Ez a rövid hónap ellenére történelmi csúcsnak számít, hiszen csaknem 50 százalékkal haladja meg az eddigi rekordot adó 2011 márciusi értéket, és mintegy két és félszerese a két évvel ezelőtti februári végelszámolási adatnak.
„A különböző időtávokra vetített mozgóátlagokból világosan kirajzolódik, hogy a felszámolások trendjében komoly változások indultak el. A változások hatására a cégbedőlések az év végéig akár 30 százalékot meghaladó növekedést is elérhetnek” - nyilatkozta Tóth Tamás, az Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója. Az elmúlt 12 hónapban a végelszámolások száma 25 624 volt, ami 66 százalékkal több, mint a megelőző egy esztendőben regisztrált végelszámolások összege, a legutóbbi 12 hónap 21 300 felszámolása pedig 20 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban regisztrált szintet.
Csak a szigorítás megelőzése miatt pörgött fel a cégalapítás
„Sajnos a cégvilág ilyen jellegű tisztulása nem tesz jót a gazdaság egészének, hiszen az adósságot hátrahagyó cégek nehéz, néha lehetetlen helyzetbe hozzák a válság miatt egyébként is gyakran az életben maradásért küzdő kkv-kat, sőt a nagyvállalatoknak is komoly károkat okoznak” - értékeli az adatokat Tóth Tamás.
Februárban egyértelműen bebizonyosodott, hogy a közzétett cégalapítások számának decemberi és januári megugrása átmeneti jelenség volt. Elsősorban a cégalapítás szigorítására reagáltak újabb és újabb cégek alapításával a vállalkozók. Decemberben és januárban havonta több mint 7000 új céget tettek közzé a cégbíróságok, februárra ez az érték 3170-re zuhant, ami 22 százalékos csökkenés tavaly februárhoz képest és ugyanilyen ütemű csökkenés 2010 februárjához képest is. „Mindenki nagy várakozással tekint a cégalapítási folyamatok szigorítására. Kérdés, sikerül-e megfékezni vagy lassítani a cégeket bedöntő vállalkozók azonnali visszatérését a magyar gazdaságba. A cégalapítás terén legalább az első félév végéig visszaesést prognosztizálunk” – mondja az Opten igazgatója.
Úgy kell ez uniós támogatás, mint egy falat kenyér
A legyengült gazdaságban komoly segítség lehet az európai uniós pályázatok kiírása közel 30 milliárd forint támogatási értékkel, ami a kormányzati kommunikáció szerint március közepére várható. Jacsó Ferenc, az Opten pályázati üzletágának vezetője úgy véli, a piacszűkülés és a visszafogott hitelezés miatt komoly problémával küzdő vállalkozások számára felértékelődtek az EU-s források.
„Mindez a pályázati adminisztrációs rendszer egyszerűsítésével együtt azt jelenti, hogy idén kiemelkedően sok pályázó cégre lehet számítani” – véli a szakember. Jacsó szerint egy tapasztalt szakmai partner segítségével gyorsan át lehet tekinteni, hogy a szükséges feltételeket teljesíteni tudja-e egy társaság, így vagy elkerülhető a felesleges munka, vagy olyan minőségi pályázat állítható össze, amivel éles versenyben is nyertessé válhatnak a cégek.