A jogszabályi előírások szerint a rendkívüli vagyonfelügyelő kizárólag az állami tulajdonú Hitelintézeti Felszámoló Nonprofit Kft. lehet. Hozzájárulása nélkül a Malév Zrt. a továbbiakban kifizetéseket nem teljesíthet. A vagyonfelügyelő jóváhagyását attól teszi függővé, hogy a légitársaság kiemelt tevékenységének folytatásához, üzemszerű működéséhez szükség van-e az adott kifizetésre.
A rendkívüli moratórium értelmében a csődvédelemhez hasonlóan a vállalattal szembeni pénzkövetelések behajtása céljából indított végrehajtások szünetelnek, a biztosítékok jogszabály szerint nem érvényesíthetők. A Malévval korábban kötött szerződéseket a partnerek nem bonthatják fel, azoktól nem állhatnak el. A légitársaság hatósági engedélyeinek hatálya automatikusan meghosszabbodik.
Miért fontos nekünk a Malév, miért éri meg az államnak évente sok milliárd forintot beletömni egy stabilan veszteséges cégbe? Részletek >> |
A kormány hétfő reggel 7 órától minősítette stratégiailag kiemelt jelentőségű gazdálkodó szervezetnek a Malévot, amelyre így a fentebb írt speciális feltételek vonatkoznak a normál felszámolási és csődeljárásoknál. A meginduló különleges eljárásban alkalmazható, törvényben rögzített speciális szabályok a Malév védelme mellett elősegítik a cég folyamatos működésének fenntarthatóságát - közölte az NFM.
A Fővárosi Bíróság csütörtök reggel döntött egy Malévval szemben benyújtott felszámolási kérelem miatt a moratóiumról. A Cégközlönyben közöltek szerint a Malévval szemben a Bellum 2000 Kft. hitelező felszámolási eljárás lefolytatása iránti kérelmet nyújtott be, ezért az adóst 2012. február 2. napjának 0.00 órájától a bíróság további döntéséig rendkívüli moratórium illeti meg.
A cégnél az Index szerint a napokban - várhatóan a jövő hét elején - kell kifizetni a januári béreket, ami egy igen jelentős költség lesz.
Nemrég az utasok kártalanítására felkészülve egy új kormányrendelet is született, amelyben szabályozzák, kik számíthatnak pénzre a Malév esetleges leállása esetén. Erre a célra 2 milliárd forintot is félretett a kormány. A fogyasztóvédők mindazonáltal nem tartják elegendőnek a rendeletben leírtakat.