A kölni IW (Institut der deutschen Wirtschaft) gazdaságkutató intézet 48 ágazati szakmai képviseleti szervezet körében végzett felmérése szerint 26 ágazati szervezet számolt be az üzleti hangulat javulásáról tagvállalatai körében az idei évre vonatkozóan, hét pedig a hangulat romlásáról. A jövő évi kilátások még ennél is bizakodóbbak, 37 ágazati szervezet számít teljesítményének növekedésére az ideihez képest - írja a német Die Welt napilap online kiadása.
Michael Hüther az IW vezérigazgatója szerint "hosszú ideje nem volt ennyire bizakodó a hangulat" a német gazdasági szereplők körében. 2014-ben csak négy ágazat számít teljesítményének csökkenésére: a bányászat, az energiaipar, a nyersolaj-feldolgozás és a takarékszövetkezetek.
Az optimista hangulatot az IW szerint a németországi belföldi konjunktúra és az euróövezeti helyzet javulásának jelei indokolják - amin alapvetően még a fejlődő világ növekedési dinamikájának gyengülése sem változtat. Ennek köszönhetően az ágazatok túlnyomó többségében a vállalatok legalább a 2013-as évivel megegyező szintű beruházásokat terveznek jövőre is. Növelni 16 ágazat tervezi beruházásait, közöttük a gépipar, a kézműipar-kisipar és az építőipar.
A foglalkoztatottak számának növelését és csökkentését tíz-tíz ágazat tervezi a 2014-es évben. A növelési tervekben a gépipar, a kézműipar-kisipar, a villamos-gépipar, a vendéglátás és a turizmus, valamint az informatika és az ingatlanpiac jár az élen. Ebben a tekintetben a gépipar leginkább abban bízik, hogy a feldolgozóipar két éven át visszatartott beruházásai jövőre már a megrendelések ugrásszerű növekedésében testesülnek meg. Az ágazat alkalmazottainak a száma ennek köszönhetően 2014-ben már át is lépheti az egymilliót.
Az építőipar a javuló lakossági hitelfelvételi kondícióknak köszönhetően a lakásépítési megrendelések növekedésére számít. Az idei első kilenc hónapban a kiadott lakásépítési engedélyek száma 14 százalékkal emelkedett. Az alkalmazottak számának lényeges növekedéséra azonban a nagy szakemberhiányra hivatkozva az ágazatban nem számítanak.
A kézműves és kisipari szakmákban is szakemberhiány tapasztalható, az ágazat azonban ennek ellenére is 25 ezer munkahely létesítésére számít jövőre.
A foglalkoztatottak számának csökkenésére számítanak a bányaipari, energiaipari, acélipari, hajóépítő, nyomdaipar, textilipari, ágazatokban tevékenykedő vállalatok, valamint a bankok, a takarékpénztárak és a biztosító társaságok. A pénzügyi ágazatban a "növekvő költségekkel és a fokozódó piaci versennyel" indokolják a létszámcsökkentés szükségességét - idézi a német Die Welt hírportál az IW gazdaságkutató intézet tanulmányát.