Mivel az adósságleírás önkéntes, a bankok nem érvényesíthetik a görög állampapírokra kibocsátott CDS-ekre érvényes követeléseiket – nyilatkozott az International Swaps and Derivatives Association (ISDA) jogi szakértője, David Geen a Reutersnek és a Bloombergnek. Az ISDA ugyanis várhatóan nem fogja hiteleseménynek nyilvánítani a görög adósságleírást, ami alapján a CDS-ek esedékessé válhatnak. (A CDS egy olyan értékpapír, amely fedezi, biztosítja egy másik értékpapír kockázatait, kibocsátója ugyanis kifizeti a kárt, amely a másik értékpapír bedőlése esetén keletkezik.)
A rendszer a Financial Times Deutschland szerint úgy működik, hogy egy önkéntes adósság-elengedés alapvetően nem számít hiteleseménynek. Vitatott esetben azonban a szervezet egy tizenöt tagú bizottsága (Determinations Committee) hivatott szavazni arról, mi minősül fizetést kiváltó hiteleseménynek és mi nem. A tagok közül tíz nagybank, öt pedig egyéb nagybefektető, mint például a Blackrock, a világ legnagyobb alapkezelője vagy a Pimco, a legnagyobb kötvényalap.
A bankok között ott van például a Deutsche Bank és a BNP Paribas, amelyeknek komoly szerepük volt az adósságleírás tető alá hozásában is, ezért nem valószínű, hogy a bizottság másképp döntene – engedi sejtetni a német lap. Egy másik forrás úgy fogalmaz, hogy a szóban forgó bankok nagy része mint hitelező is beleegyezett a megállapodásba, ugyanazon emberek ülnek mindkét testületben, így most nem várható tőlük ellenszavazat. A DTCC nevű elszámolóházi szervezet adatai szerint egyébként a görög adósságokra szóló CDS-ek nettó összértéke jelenleg 3,7 milliárd dollár, ez az a maximális összeg, ami esedékessé válna, ha a káreseményt megállapítanák.
Kommentátorok szerint kérdéses, hogy a CDS-ek vásárlásának még van-e egyáltalán értelme, ha egy 50 százalékos adósságleírás után sem fizetnek utánuk semmit. Az is elgondolkodtató, hogy egy könyvelő hogyan tartson nyilván ezek után egy ilyen értékpapírt. Sok bank például korábban azért nem kellett veszteségeket leírjon, mert kötvényei mellé CDS-eket vásárolt, és a kettő ármozgása kioltotta egymást a mérlegben. Információink szerint október 27-én ugyanakkor még a korábbihoz hasonló szinten, 5000 bázispont felett voltak a görög CDS-ek árfolyamai.
David Withrow, a Fifth Third Asset Management alapkezelő egyik kötvényszakembere is azt mondta a Bloombergnek, hogy a jövőben esetleg tartózkodni fog a CDS-ek vásárlásától. Sőt, nem csak az állampapírok területén, hanem a nagyobb („túl nagy ahhoz, hogy bedőljön” típusú) vállalatok esetében is. „A politika túlságosan is beavatkozik ezekbe a játékokba” – mondta. Komoly kérdések merülnek fel a CDS-ek értékelésével kapcsolatban - mondta Harpreet Parhar, a Credit Agricole SA stratégája is. A jól vezetett és kockázatkezelt bankokat büntetik mindezzel – mondta a hírügynökségnek Peter Tchir, a TF Market Advisors alapítója.
Privátbankár - Eidenpenz József