4p
A mostani menekültek néhány olyan országból érkeznek, ahol polgárháborús állapotok uralkodnak, évek óta nem sikerül stabil kormányzati rendszert létrehozni. Nem véletlenül: összebékíthetetlen népek vannak egy országba zárva, és csak nem működik ez a modell. A világnak muszáj lesz ezzel szembe nézni.

Országokat gyártottak

Az első világháború folyamán, vagyis pontosan 100 éve kezdtek érlelődni azok a gondolatok, hogy új, időnként vonalzóval húzott határokkal rendelkező országokat hozzanak létre, melyek népeket vágnak ketté, ugyanakkor egymással együtt élni nem tudó népeket zárnak össze. A háború végével aztán sajnos a gyakorlatban is megtörtént ez, de a történelem utólag benyújtja a számlát.

Európában két példa volt erre: Csehszlovákia (békésen szétváltak) és Jugoszlávia, amely borzalmas háborúval bomlott fel a 90-es években. Az új határok a régi belsők lettek, melyeket még sok helyen Tito húzott, így nem volt nemzetközi legitimitása, a nagyhatalmak mégis ragaszkodtak hozzájuk.

A Közel-kelet

A többi ilyen kreált állam a Közel-Keleten található, közülük a nagyobbak: Irak, Szíria, Jordánia. Pedig nem léteztek sem szírek, sem irakiak, jordánok: ezek mind azóta kreált népnevek. Voltak síita és szunnita arabok, kurdok, drúzok, alaviták, asszírek és persze törökök, miután az egész terület az oszmán birodalomból szabadult fel.

A területet aztán a franciák és az angolok uralták, majd a 2. világháború után kiszorultak onnan, és az országok ebben a formában nyerték el függetlenségüket. Az új országok többsége nem is lett működőképes, ezért idővel a némelyikben kemény diktatúrák alakultak ki, így lehetett őket egyben tartani. Ide sorolható még az afrikai Líbia, melyet már az első világháború előtt létrehoztak az olasz gyarmatosítók három korábbi oszmán tartományból, és ugyanolyan természetellenes képződmény volt, mint a közel-keleti államalakulatok. Az olaszok távozása után ott is bizonytalan hatalmi helyzet, végül Kadhafi brutális diktatúrája következett.

Szétestek

Az iraki diktátor, Szaddam Husszein túl messzire ment, és 1990-ben lenyelte Kuvaitot (amely egyébként ugyancsak első világháborús termék). A kis országot felszabadították, de Szaddam vidáman uralkodott tovább Irakban, miközben népirtást is elkövetett a kurdok ellen. Végül Amerika megunta, és 2003-ban katonai erővel megdöntötte hatalmát. Kadhafi országlásának az arab tavasz vetett véget NATO segítséggel, és a szíriai Aszadot is elsöpörték volna, de a nemzetközi közösség elbizonytalanodott, így azóta is tart a polgárháború.

A három összetákolt ország: Líbia, Irak és Szíria azóta szétszakadt az etnikai-vallási törésvonalak mentén, így polgárháborús, élhetetlen helyekké váltak, ugyanakkor belső határok nem lévén, nem tudtak úgy szétválni, mint Jugoszlávia vagy a Szovjetunió. A nagyhatalmak mindenáron a régi határokhoz ragaszkodtak, így aztán a patthelyzetben még az Iszlám Állam is megjelent. Középkori, brutális szervezet, amely elől a lakosok milliói menekülnek életükért, először csak Törökországba, de most már megindultak Európa szíve, az Ígéret Földje, Németország felé is. Így most itt a menekültválság a nyakunkon. Ha nem sikerül az adott területeken élhető körülményeket teremteni, akkor ez nem is fog megváltozni, mindenki eljön, az utolsó lekapcsolja a villanyt.

Kemény feladat

Márpedig nem kevés emberről van szó. Az 1. világháború végén gyéren lakott volt ez a terület, de az utóbbi időben lezajlott a népességrobbanás, Szíriának 22, Iraknak 35 millió polgára van (volt a háború előtt). Nyilvánvaló, hogy ennyi embert sem magára hagyni, sem Európába telepíteni nem lehet. A világ, a nagyhatalmak nem kerülhetik el, hogy megszervezzék a békefenntartást az adott területeken. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa egyelőre Oroszország és Kína miatt nem tud lépni.

Ha viszont végre lépni fog a világ, meg is lehetne fontolni, hogy ne ragaszkodjanak a 100 éve húzott rossz határokhoz, hisz azok a problémákat újratermelik. Ha csak a síiták, a szunniták és a kurdok külön országot kapnának, már nagy előrelépést lehetne tenni. Egyfajta békekonferenciát lehetne szervezni, a vitatott területeken népszavazást lehetne tartani, ez Sopronnál is bevált. Békefenntartásra biztos jó ideig szükség lenne még, de amint a volt Jugoszlávia esetében is láthatjuk, jobb a helyzet, ha nincsenek ősellenségek egy országba zárva.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság ÁKK: az egész évre tervezett forrásbevonás nettó 96 százaléka teljesült
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 18:50
Az intézményi forintpiacon erős kereslet mellett a nettó forint intézményi finanszírozási terv 75 százaléka, míg a bruttó aukciós kibocsátási terv 50 százaléka teljesült 2025 első félévben. A lakossági piacon érdemi portfolió-átrendeződés mellett és a jelentős átárazódások ellenére is jól áll az időarányos teljesülés.
Makro / Külgazdaság A kínai büntetővám a hazai húsfogyasztókat is sújthatja
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 17:15
A január óta ideiglenesen érvényben lévő védővám fennmaradása akár 3-4 százalékkal is megemelheti a sertés- és baromfihúsok kilónkénti árát a hazai piacon – figyelmeztet az UBM.
Makro / Külgazdaság Kiábrándító június – hatalmas visszaesés a román új autók piacán
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 16:46
Az új autók piaca 21,8 százalékkal zsugorodott az első fél évben – közölte az autógyártók és importőrök szakmai szervezete (APIA) kedden. A június különösen kiábrándító volt.
Makro / Külgazdaság Felpörgött az euróövezet inflációja júniusban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 14:39
Azonban az áremelkedés megfelelt az elemzők által vártnak az Eurostat kedden közzétett előzetes adatai szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb óriási áresésre kerülhet sor a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:09
Amennyiben a kiskereskedők egy az egyben érvényesítik a benzin és a gázolaj nagykereskedelmi árának 7-7 forintos csökkenését. 
Makro / Külgazdaság A kínai autókereskedők a „túl olcsó” autókra panaszkodnak
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 11:02
Kína egyik legtehetősebb térsége, a Jangce-delta autókereskedői „súlyos kihívásokra” figyelmeztetnek, és az autógyártókhoz fordulnak, hogy azok vizsgálják felül értékesítési stratégiáikat a fokozódó pénzügyi nyomás és a felhalmozódó készletek miatt – újabb bizonyítékául a világ legnagyobb autópiacán zajló árháború következményeinek.
Makro / Külgazdaság Mire készülhet a kormány? Ezt is kérdezzük Győrffy Dórától a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 10:55
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora július 9-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Újabb mutatóban lettünk tökutolsók az Európai Unió 27 tagországa között
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:58
Az Eurostat legújabb adatai szerint a magyar vásárlók kosarában van a legkevesebb áru és szolgáltatás az egész EU-ban – mutat rá a GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése.
Makro / Külgazdaság Vészvillogó: gyengélkedik a magyar ipar
Privátbankár.hu | 2025. július 1. 09:00
A beszerzési index júniusban 48,9 pontra csökkent, ismét zsugorodást jelezve a magyar feldolgozóiparban.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt közölt a KSH: romlott az egyenleg
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:50
Májusban 739 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet; a kivitel volumene 3,2 százalékkal, a behozatalé 5,4 százalékkal bővült az előző év azonos időszakihoz képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG