6p
Míg a katalánok büszkesége, az FC Barcelona a spanyol bajnokság, a spanyol szocialista párt a választások megnyerését ünnepelhette a hétvégén a dél-európai országban. A balközép párt ugyanakkor egyedül nem tud kormányt alakítani, és a katalánok segítségére szorulhat. A jobbközép Néppárt nagyot bukott, a radikális jobboldal viszont nagyot ment. A lapunk által megkérdezett szakértő szerint a választást valójában a jobboldal veszítette el.
A spanyol miniszterelnök (egyben a szocialisták vezetője), Pedro Sánchez és felesége, Begona Gomez ünnepli a győzelmet Madridban. EPA/JuanJo Martin

A szocialista párt nyerte az előrehozott parlamenti választásokat Spanyolországban. A dél-európai országot szűk egy éve kormányzó balközép politikai erő a voksok mintegy 29 százalékát gyűjtötte be, ami hat százalékos javulás 2016-hoz képest, és körülbelül a 2011-es választási eredményüknek felel meg.

Egyedül nem megy

A szocialisták 123 képviselőt delegálnak majd a parlamentbe, tehát más pártokra is szükségük van ahhoz, hogy elérjék a 176 fős abszolút többséget, azaz életképes kormányt tudjanak alakítani.

Az már most látszik, hogy ez nem lesz könnyű menet, ugyanis még a baloldali-populista, 42 mandátumot szerző Podemos-szal együtt sem lesz meg a többségük.

Az egyik lehetőség, hogy azzal a jobbközép, Állampolgárok nevű párttal próbálnak kiegyezni, amelynek vezetője, Albert Rivera eddig élesen bírálta őket a katalán szeparatistákkal való együttműködés miatt („Frankenstein-kormány”), és megfogadta, hogy nem lép kormányra a baloldallal.

A katalánokra szorulhatnak

A másik opció, hogy a baloldali koalíció a katalán függetlenség-párti Katalán Köztársasági Baloldallal (ERC) fog össze az abszolút többség érdekében, és ezzel bevállalja, hogy magára haragítja az egész jobboldalt.

„Kényelmes többsége akkor lehetne, ha a Katalóniában nagy győzelmet aratott ERC-t is bevennék. Ez azonban egy függetlenség-párti alakulat, amelynek vezetői börtönben ülnek, vagy szökésben vannak, így ebben az esetben nagy viták és egyezkedések kezdődnének. Most a függetlenség pártiak miatt kellett előrehozott választást tartani - nem támogatták a Sánchez-kormány költségvetését -, és ismét nagy zsarolási potenciál kerülne a kezükbe”

- mondta a Privátbankár.hu-nak Lénárt András. A Szegedi Tudományegyetem Hispanisztika Tanszékének egyetemi adjunktusa szerint az is lehetséges, hogy a szocialista párt és a Podemos a nem függetlenségpárti regionális erőkkel paktál le, és ezzel az abszolút többség határára kerül.

„Bár az első fordulóban nem szavaznák meg Sánchezt kormányfőnek a parlamentben, a második fordulóban viszont, ahol csak több igenre mint nemre van szükség, már összejöhet a győzelem anélkül, hogy a katalán függetlenségieknek engedményeket kellene tenni.”

Bukott a Néppárt

Míg a választás nyertese a szocialista párt, vesztese a 2018-ig kormányzó Néppárt, amely a szavazatok kevesebb mint 17 százalékát szerezte meg. Ez a párt történetének legrosszabb választási eredménye.

„Ezt a választást nem a baloldal nyerte meg, hanem a jobboldal veszítette el. A 2016-ban győzelmet arató Néppárt kormányától tavaly korrupciós ügyei miatt vonták meg a bizalmat, és így került az ország irányítása a kisebbségben lévő szocialisták kezébe. Az új néppárti vezető, Pablo Casado jobboldali fordulatot hajtott végre, visszatért a korábbi gyökerekhez, és a középről elmozdult jobbra. Csakhogy elszámította magát. A jobbközéppel szimpatizálók egy része inkább a dinamikusabb Állampolgárokhoz pártolt, a radikálisok számára pedig már megszületett a szélsőjobboldali Vox. A PP így a senki földjén találta magát”

- fejtette ki Lénárt András. Szerinte a spanyol jobboldal szétaprózódott, vezetőik egymás torkának estek.

„Egy Trónok harcához hasonló játékot űztek a jobboldal feletti uralomért, de végül üres maradt a Vastrón.”

Berobbantak a radikálisok

A 2013-ban alakult Vox számára persze már az is siker, hogy tíz százalékot kaptak, és 24 képviselőt delegálhatnak a parlamentbe. A Franco-diktatúra vége óta most először fordul elő, hogy egy radikális jobboldali, nacionalista párt bekerült a spanyol törvényhozásba.

„A Vox elsősorban a Néppártot elhagyókból született radikális jobboldali formáció, amely az előző választásokon csak a voksok egy százalékát szerezte meg, most viszont berobbant. Az igaz, hogy ilyen szempontból sikert ért el, ugyanakkor kevesebb mandátumot szerzett, mint amennyit várt, és a közvélemény-kutatások is feljebb mérték. Viszonylagos sikere annak tudható be, hogy a katalánokkal és a bevándorlókkal szemben rendkívül határozottan elutasító álláspontot képvisel. Ez, valamint a jobboldali szavazók egy részének csalódottsága hozott neki sok szavazót, de látható, hogy nem eleget”

- véli Lénárt András. Szerinte a párt félelmet is gerjesztett, mert retorikájával felélesztette a 36 éven át fennálló Franco-diktatúra emlékét, ráadásul fenyegeti az autonómia-rendszert (Spanyolország 17 autonóm közösségből és két autonóm városból áll – a szerk.)

Az egyelőre kérdés, hogy tovább erősödnek-e, vagy velük is az történik majd, mint a Podemosszal, amely „elveszítette varázsát.”

Miről szólt a kampány?

A Szegedi Tudományegyetem tanára szerint a szocialisták főleg a Néppárt korrupciós ügyeivel és a Vox-tól való félelemmel kampányoltak, de fontos téma volt Katalónia is:

„Abban minden párt egyetért, hogy egy népszavazás és a függetlenség kizárt, ugyanakkor a szocialisták hajlandók tárgyalni a kibővített autonómiáról. Ebben a helyzetben ez a maximum, amit a katalánok elérhetnek. A jobboldal erről hallani sem akar, a katalán önkormányzat felfüggesztését ígérték, de még az is szóba került, hogy jobban kellene korlátozni az autonóm közösségek jogköreit. Ez ijesztően hatott sokak számára.”

Bár a migráció szintén jelentős kérdés – ezt a jobboldal, főleg a Vox hozta be témaként –, a spanyol társadalom a jelek szerint továbbra sem ezt tartja a legfontosabbnak, tette hozzá Lénárt András.

A börtönben ünnepeltek

Visszatérve a katalánokra, a függetlenségpárti ERC vezetői nem mindennapi körülmények között ünnepelték a sikert: a börtönből (előzetes letartóztatásból) vagy külföldről (szökésből) szóltak népükhöz. (A függetlenségi mozgalomban való részvételük miatt börtönözték be és állították őket bíróság elé.)

A katalánok számára gyógyírt jelenthet az is, hogy  büszkeségük, az (amúgy nemzetközi sztárokkal teletűzdelt) FC Barcelona épp a hétvégén nyerte meg a spanyol bajnokságot.

Lionel Messi, az FC Barcelona argentin csapatkapitánya a bajnoki trófeával a Camp Nouban szombaton. EPA/Alberto Estevez

Három fordulóval annak vége előtt a kék-vörös csapat behozhatatlan előnyre tett szert a két madridi élklubbal, a Reallal és Atleticóval szemben.

(Kapcsolódó anyagok:  Lehet-e független Katalónia? Lázadás, foci és harminc év börtön, Az FC Barcelona testközelből I.: a futball forradalma)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG