A kis- és középvállalkozások is átválthatnák forintra a jelenlegi devizahiteleiket, ezt Orbán Viktor jelentette be a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara rendezvényén. A miniszterelnök szerint eddig semmilyen pénzügyi lehetősége nem volt a kormánynak a költségvetésben, amivel tudtak volna tenni lépéseket a kisvállalkozások érdekében. Eddig ugyanis a lakosságnak segítettek. Ugyanakkor fél éven belül olyan programok indulnak, amelyek lehetőséget biztosítanak a kisvállalkozásoknak a hitelek átváltására.
Orbán Viktor szerint a devizahitelek kérdése a szuverenitás kérdése. Hiába van saját valutánk, annak előnyeit nem tudjuk kihasználni, ahhoz előbb ki kell szabadulni a devizahitelekből.
Több magyar tulajdonost akarnak
A kormányfő szerint Magyarországon hitelbuborék épült fel, mert itt távolodott el a legjobban a hitelek és a betétek állománya. Mivel a bankok főleg külföldi tulajdonosok kezében vannak, baj esetén a külföldi - így a magyarországi hiteleket kezdik szűkíteni. Orbán Viktor szerint arra kell törekedni, hogy a magyar bankrendszerben növekedjen a magyar tulajdonosi hányad. Hozzátette: legalább 50 százalékot kell elérni ezen a területen.
Emellett megpróbálják a takarékszövetkezeti rendszert országos finanszírozásra alkalmas rendszerré szervezni, hogy könnyebben lehessen finanszírozni a magyar gazdaságot. (Erre egyébként Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke is utalt felvezetőjében.) Orbán Viktor szerint a kisvállalkozások átlagosan 8-10 százalékos kamattal tudnak hitelt felvenni. Szerinte ma nincs olyan gazdasági tevékenység, amely törvényesen úgy termel, hogy az ilyen magas kamatú hitel törlesztését ki tudja termelni. Kulcskérdés, hogy kedvezőbb legyen a kamatkörnyezet.
Az energiaszektort is vizsgálják
Orbán Viktor elmondta, hogy nemcsak a lakosság, hanem a versenyszektor energiaellátásával is foglalkoznak. A miniszterelnök szerint ugyanis a következő tíz évben jelentősen meghatározza a versenyképességet, hogy a cégek milyen áron szerzik be az energiát. Most azt vizsgálják meg, versenyképes energiaszektorra, vagy a vállalkozások versenyképességre van-e szükség.
A miniszterelnök megismételte, hogy munkát a lehető legkevésbé kell "büntetni". Az a legjobb, ha alacsony az adó, a munkát terhelő adókat tovább kell csökkenteni, a gazdasági növekedés egy részét adócsökkentésre kell fordítani. Hozzátette: az embereket a munka felé kell irányítani, a jövedelemadókat csökkenteni kell, miközben a fogyasztási adókat szinten kell tartani. Az adórendszert szociálisan is tagolttá kell tenni. Ebből a rendszerből - Orbán Viktor szerint - hiányzik egy 35 százalékos adókulcs is, ami a luxuscikkeket terhelné. Ezt azonban az uniós előírások egyelőre nem teszik lehetővé.
A miniszterelnök szerint az eddigi decentralizált állam "önmaga paródiája" volt, hiszen nem tudtuk eddig megmondani az sem, hogy hány tanárt fizet a költségvetés, hány orvos dolgozik itthon, hányan dolgoztak nyugdíj mellett. Orbán Viktor szerint az állam eddig jóformán "kormányozhatatlan" volt, de az elindított központosításnak hála most már a nagy ellátórendszerekről rendelkezésre állnak pontosabb adatok: meg fogom Önöknek tudni mondani, mire költjük a pénzüket - mondta a kormányfő.
Jövőre növekedést várnak
Orbán Viktor Matolcsy Györgyről: "Matolcsyt azzal gyepálják az ellenfeleink, hogy fantazma. Nem véletlenül mondják ezt. Olyan ember, aki egy gazdasági modellben gondolkozik. 2010-ben biztos voltam benne, hogy Magyarországnak egy új modellre van szüksége, mert a világ is megváltozott és mi közben legyengültünk. Nem reformokra volt szükség, hanem teljesem megújulásra. A vezérvonal a német modell (Adenauer-Erhardt-éra) volt, már 1998-ban is így gondoltam. Biztos voltam benne, hogy a jegybankelnök kitölti a mandátumát, tudtuk, hogy nem lesz egyszerű, végigszenvedtük. Az új modell mozgatórugója Matolcsy György volt. Most, ahogy Varga Mihályt hallgattam, megnyugodtam, nem véletlenül lesz választottam ilyen habitusú minisztert. Megnyugodtam, hogy nagy víziók már nem lesznek, nagy újítások - most már ezt a boltot kell tovább vinnünk, ebből kell gazdasági sikert kovácsolnunk" |
Szólt a növekedésről is. A miniszterelnök szerint "még az ellenségeink sem vitatják, hogy 2014-ben növekedési pályára áll Magyarország", Orbán szerint "csak" abban van vita, hogy 2013-ban elkezdődik-e. Szerinte igen, a gazdaság növekedési pályára áll már az idén (a legtöbb londoni elemzőház pénteken lefele módosította a Magyarországra adott prognózisait, a legtöbb elemző szerint idén nem vergődünk ki a recesszióból). A kormányfő viccesen arra kérte az utána felszólaló Varga Mihály gazdasági minisztert, hogy "ebbéli aggályait most ne ossza meg a jelenlévőkkel" - bár azt is hozzátette, a gazdasági miniszter dolga, hogy "lerángassa a miniszterelnököt a földre". A kormányfő szerint a helyzet sokkal jobb, mint 3 éve. Felhívta rá a figyelmet, hogy a gazdaság a válságban is képes volt növekedésre (2011-ben), ezt tavaly több körülmény "elvitte", ezeket azonban nem kívánta részletezni Orbán.
A kormányfő azt is bejelentette, hogy július elsejétől újabb munkahelyvédelmi programok is indulhatnak, ha a költségvetési helyzet ezt megengedi. Orbán szerint nem lehet gazdaságpolitikát csinálni a gazdaság szereplői nélkül, szerinte ebből a multikat sem hagyta ki a kormány, hiszen eddig 15 nagy céggel kötött stratégiai megállapodást.
A miniszterelnök a fővárost elkerülő vasúti körgyűrű megépítésének finanszírozásával kapcsolatban elmondta, hogy már előrehaladottak a tárgyalások a kínai fejlesztési bankkal. Ahogy a Privátbankár korábban megírta: a tervezett új vonalat csak a tehervonatok használnák, hogy lehetőség szerint csökkenjen a fővárosi vonalak leterheltsége. Részletek>>