FCUKD: Transzparens a hétvégi Brexit-ellenes tüntetésen. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA |
Egészen szürreális helyzetbe manőverezte az Egyesült Királyságot a brit politikai elit a két éve tartó Brexit-folyamat során, amelynek célja elvileg az lett volna, hogy nyugodt, kiszámítható, rendezett körülmények között léptesse ki az országot az Európai Unióból.
Megoldhatatlan helyzet
A brit parlament alsóháza előbb - két alkalommal, hatalmas többséggel - elutasította a brit kormány és Brüsszel által tavaly novemberben megkötött kilépési megállapodást, majd mindörökre kizárta azt a lehetőséget is, hogy az ország megállapodás nélkül lépjen ki az EU-ból. (Utóbbi döntés nem kötelező érvényű.)
Tekintve, hogy Brüsszel nem enged, azaz nem hajlandó a megállapodás újratárgyalására, olyan helyzet állt elő, amire - legalábbis a jelenlegi keretek között - nincs megoldás: London ezzel a megállapodással nem lép ki, megállapodás nélkül sem lép ki, más megállapodás viszont nem lehetséges. Ha viszont nem lép ki, akkor nem teljesíti be a nép akaratát – lásd 2016-os referendum.
A március 29-re tervezett távozást mindenesetre már elhalasztották: az EU által adott új céldátum május 22. (ha mégis elfogadják az egyezményt) vagy április 12. (ha megint nem fogadják el). De az sem kizárt, hogy a Brexitet hosszabb időre elhalasztják, esetleg visszavonják a kilépési kérelmet.
Harmadszor is szavaznak. Vagy mégsem.
A totális patthelyzetet Theresa May úgy próbálhatja feloldani a héten, hogy harmadszor is nekifut annak, ahonnan kétszer már visszapattant, azaz harmadszor is megpróbálja átverni a parlamenten a kilépési egyezményt.
Korántsem biztos azonban, hogy a szavazásra valóban sor kerül. A kormány állítólag csak akkor hajlandó a kérdést a parlament elé vinni, ha az előzetes egyeztetések alapján biztos a győzelemben.
Ráadásul a voksolást megakadályozhatja John Bercow, az alsóház elnöke is, aki a múlt héten már megtette ezt arra hivatkozva, hogy ugyanarról a dokumentumról nem lehet kétszer szavazni.
Megpuccsolnák Mayt
A kaotikus helyzet láttán a brit kormányon belül is egyre többen gondolják úgy, hogy ha Theresa May két év alatt sem tudta megoldani a helyzetet, akkor a jövőben sem lesz képes erre – azaz ideje új vezető után nézni.
A The Sunday Times szerint "teljes körű kabinetpuccs" bontakozik ki May megbuktatására. A lap úgy tudja, hogy már legalább 11 olyan miniszter van, aki megszabadulna a kormányfőtől.
„Tíz nap múlva már nem lesz miniszterelnök"
- mondta az egyik kabinettag. A toryk egy része állítólag hajlandó lenne megszavazni a kilépési megállapodást, ha a jövőbeni uniós kereskedelmi kapcsolatokról szóló tárgyalásoknak már más kormányfővel vágnak neki.
May utódjaként két politikus került szóba: David Lidington, a kabinetiroda vezetője, egyben May eddigi helyettese, akit EU-pártinak tartanak, valamint Michael Gove környezetvédelmi, élelmiszerügyi és vidékfejlesztési miniszter, aki Brexit-párti ugyan, de nem tartozik a keményvonalas táborhoz.
Megatüntetés a Brexit ellen
Eközben nem csak a színfalak mögött, hanem az utcán is fokozódik a helyzet: a hétvégén megatüntetést tartottak Londonban a Brexit-ellenes erők. Azt követelték, hogy rendezzenek újabb referendumot a kilépésről.
A szervezők szerint jóval több mint egymillió ember vonult utcára. Ez alapján ez volt a legnagyobb tüntetés Londonban 2003 óta. Akkor csaknem kétmillióan tüntettek a készülő iraki háború ellen – mint később kiderült, hiába.
És akkor mi lesz most?
A brit parlament – a kilépési megállapodás mellett – egyéb kérdésekről is szavazhat a héten, ami új megoldási lehetőségeket hozhat be a képbe.
- a kilépési megállapodás vámunióval kiegészítve
- a kilépési megállapodás vámunióval és közös piachoz való hozzáféréssel kiegészítve
- kanadai stílusú szabadkereskedelmi egyezmény
- megállapodás nélküli kilépés
- újabb referendum
- a kilépési nyilatkozat visszavonása és a Brexit folyamat leállítása
Ezek a szavazások nem kötelező érvényűek, csupán azt próbálják általuk felmérni, hogy melyik megoldásnak van a legnagyobb támogatottsága a honatyák körében. Emellett akár új választások kiírása is elképzelhető.
A magyaroknak nem kell félniük
A Nagy-Britanniában élő külföldieket, köztük mintegy 100 ezer magyart viszont – ha csak nem történik valami rendkívüli esemény – nem érinti a brit belpolitikai válság. Azok a külföldi EU-polgárok ugyanis, akik már törvényesen és életvitelszerűen laknak a szigetországban, a Brexit után is megtehetik ezt, és érvényben maradnak jelenlegi jogosultságaik is, ha kérik a letelepedett státust az engedélyezési rendszer használatával.
A brit kormány ma országos kampányt indított, amelyben a kérelem beadására biztatja a külföldieket
UPDATE
Hétfő délután Theresa May közölte, hogy továbbra sincs meg a többség a parlamentben a Brexit-megállapodás elfogadásához. Ugyanakkor továbbra is próbálja majd meggyőzni a képviselőket.
(Helyszíni körképünk a témában: Ezt mondják az angolok a Brexitről. Jegyzetünk: Szálljunk le a döglött lóról, és hagyjuk menni a briteket)