Szervezetek, diktátorok, országok
A felmérés úgy zajlott, hogy a megkérdezetteknek 1-5-ig tartó skálán kellett megítélni, adott személy, szervezet vagy ország mekkora fenyegetést jelent számukra. Ennek összegzése adta ki az adatsort.
A Boko Haram nigériai terrorszervezetet többen tartották veszélyesnek, mint Putyint, Kim Dzsong Un-t pedig 34 százalék ítélte veszélyesnek. Ebben tulajdonképpen semmi meglepő nincs, hisz az amerikaiak számára Putyin nem összehasonlítható az őket egykor atomfegyverrel fenyegető mindenkori szovjet vezetővel. Még azt sem tudják értékelni, ki kivel vív háborút, avagy mi az, amit Putyin elfoglal. Számukra az Oroszország és Ukrajna közti különbség nem is értelmezhető, a legtöbbjük korábban nem is tudta, hogy ez két külön ország. Valamiféle „posztszovjet belügyként” élik meg a dolgot. Egyben viszont igazuk van: Putyin valóban nem az amerikaiakat fenyegeti, hanem Ukrajnát, és még esetleg 1-2 szomszédos országot (hacsak az amerikai kormányzat nem avatkozik be túlzottan az ukrajnai eseményekbe).
A Boko Haramtól és az Észak-Koreai diktátortól való nagyobb félelmük is logikus. A Boko Haram egy szélsőséges iszlám terrorszervezet, és az ilyenek általában előszeretettel szoktak amerikai érdekeltségeket támadni. Kim Dzsong Un pedig immár atomfegyverrel rendelkezik, legnagyobb ellensége Amerika, és belőle ki is nézik, hogy Andreas Lubitz német pilóta módjára akar beiratkozni a történelembe, és kilő Amerikára egy atomrakétát, ha elborul az agya (és ha elég hosszú hatósugara lesz hozzá).
Árokásás, belpolitika
Ami sokkal meglepőbb, az a saját magukkal (amerikaiakkal), pontosabban az általuk nem preferált amerikai párttal szimpatizálókkal való ellenséges viszony, őket tekintik fenyegetésnek. Ezt mi itthon jól ismerjük, hosszú ideje zajlik nálunk az „árokásás”. Politikai hovatartozás miatt barátságok, családok mennek tönkre, és persze sokan a legnagyobb rossznak a másik oldalt és annak vezetőit tartják, na meg támogatóikat és szavazóikat.
Azt hinnénk, hogy ilyen csak nálunk van. Ki gondolta volna, hogy Amerikában is hasonló a helyzet? 13 százalék szerint a Demokrata vagy a Republikánus párt közvetlen fenyegetés. Ráadásul a demokraták 38, a republikánusok 42 százaléka szerint valamilyen szinten még a saját pártjuk is fenyegetést jelent!
Mindeközben a világ egy része pedig Amerika miatt aggódik. Egy másik, 65 országban végzett felmérés szerint az emberek negyede Amerikát nevezte meg, mint legnagyobb fenyegetést a világbékére nézve. Ez talán nem is olyan meglepő, főleg ha figyelembe vesszük, hogy az amerikaiaknak csak a fele tudja, melyik az az ország, amelyik eddig egyedüliként atomfegyvert alkalmazott emberek ellen (ezek után hogy is várhatnánk, hogy felfogják, mi az hogy Ukrajna)?
Jelenségek
A felmérésben megkérdezték azt is, mik azok a jelenségek, amitől leginkább tartanak az emberek (nem csak egyet lehetett megjelölni). 55 százalékkal a terrorizmus a vezető, ettől nem sokkal lemaradva az internetes kémkedés és a számítógépeik elleni támadások. Ezt követi 25 százalékkal az iszlám, majd 24 százalékkal a globális felmelegedés.
De nehogy azt higgyük, hogy csak ezeket a "szokványos" dolgokat említik. A zsidóságot 7, a kereszténységet 6, magát az ateizmust 12 százalék tartotta veszélyforrásnak. A homoszexuálisok jogait 12, míg a nők jogait 5 százalék tartja ijesztőnek. Van tehát egy kisebb réteg, aki szinte mindentől retteg, és nagy bizalmatlansággal tekint más emberekre, noha azok között nagyon kevés a ténylegesen ártalmas alak.