Az elektronikus kereskedelem térnyerése komoly hatást gyakorolt a vállalkozások forgalmazási stratégiáira és a fogyasztók magatartására, az online kereskedelmi vállalkozásoknál előforduló korlátozó forgalmazási gyakorlat azonban szűkíti a versenyt – írja az Európai Bizottság ágazati zárójelentése.
Margrethe Vestager uniós versenyjogi biztos elmondta: a gyártók egyre inkább a szelektív forgalmazási rendszereket részesítik előnyben, amelyekben a termékeket csak előre kiválasztott, hivatalos forgalmazók értékesíthetik, ezzel lehetővé téve, hogy a gyártók megfelelőbben kontrollálhassák forgalmazási hálózataikat. Az értékesítők emellett növekvő mértékben használnak szerződéses korlátozásokat a termék forgalmazásának jobb ellenőrzése céljából.
Sok gyakorlat csak nehezíti a vásárlást
A tájékoztatás szerint – üzleti modelltől és stratégiától függően – a felsorolt korlátozások különféle formát ölthetnek, mint például az árazási korlátozások, piactérre vagy netes platformra vonatkozó tilalmak, az ár-összehasonlító eszközök használatának korlátozásai, valamint a kizárólag online szereplők kizárása a forgalmazási hálózatokból.
A versenyjogi biztos véleménye szerint bár az alkalmazott gyakorlatok bizonyos hányada igazolható a termékforgalmazás minőségének javításával, jelentős részük azonban ok nélkül akadályozza a fogyasztókat abban, hogy könnyebben vásárolhassanak termékeket a határokon túlról, hogy hozzájussanak a nagyobb termékválaszték és az alacsonyabb e-kereskedelmi árak előnyeihez.
Vestager kijelentette: egyensúlyt kell teremteni a hagyományos és az online kiskereskedők érdekei között. Ez a fogyasztók érdekein túl elősegíti az uniós versenyszabályok érvényesítését az e-kereskedelmi piacokon.
Újabb nagy lépést tett Magyarország afelé, hogy elfelejtsük a pénztárcát Egy ideje csak egy-két banknál volt elérhető, most visszatért a magyar mobilszolgáltatói piacra az egyérintéses fizetés: a Telenor ügyfelei NFC-képes androidos telefonnal és SIM-kártyával beköltöztethetik a telefonjukba a bankkártyájukat. Ehhez egy számlát kell nyitni, amihez virtuális és igazi bankkártyát is kapunk, de bankba emiatt nem kell menni. További részletek >>> |