3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kuba és az USA a diplomáciai kapcsolatok újrafelvételére készül, 54 évi szünet után. A barátság azért még nem áll helyre: fennmaradnak egyelőre a szankciók, és Kuba népe is bizalmatlan a nagy szomszéddal szemben, akit hajlamosak gyarmatosító szándékú birodalomként emlegetni.
Fidel Castro Washingtonban 1959-ben. Forrás: Kongresszusi Könyvtár, Washington DC

Így szakadt meg

A kubai-amerikai kapcsolatok 1959-ben romlottak meg, amikor Fidel Castro és gerillái megdöntötték Fulgencio Batista Amerika-barát rendszerét. Kezdetben nem volt teljesen ellenséges a hangulat, de amikor Castro közeledni kezdett a Szovjetunióhoz, és rendszerének eleinte még nem egyértelmű kommunista jellege kezdett kidomborodni, Eisenhower elnök 1961. január 3-án bezárta a havannai amerikai nagykövetséget, 3 héttel azelőtt, hogy átvette volna a hatalmat a már megválasztott Kennedy elnök.

Az új elnök azután óriási baklövést követett el: rábízta egy kubai ellenzéki fegyveres csoportra, hogy döntsék meg Castro rendszerét. Amerika csak a szervezésben vett részt, de katonai erővel nem támogatta az akciót. A Disznó-öbölben aztán Castro erői szétverték a lázadókat, és ez egycsapásra megnövelte Castro népszerűségét otthon, de ettől kezdve a külföld is tudomásul vette hatalmát.

Fél évszázad utálat

Kuba ezt követően a hidegháború kellős közepébe csöppent: a Szovjetunió atomrakétákat kezdett odaszállítani, és a helyzet úgy elvadult, hogy a nukleáris háborút csak Hruscsov és Kennedy közvetlen tárgyalásával lehetett megelőzni. Végül a Szovjetunió visszavonta a rakétákat, Amerika viszont elkötelezte magát, hogy nem rohanja le a szigetet.

A helyzet megmerevedett, a kapcsolat ellenséges maradt, és Castro rendszere túlélte a Szovjetunió bukását. A közben igencsak megöregedett forradalmár 2008-ban öccsének, Raúlnak adta át a hatalmat, de már ő is 84 éves, a forradalom atyja maga pedig 88. Az ország most már nyitottabb, és Amerika is kevéssé merev. A viszony lassan javul, de most fontos mérföldkőhöz érkezett.

A nyitás

A tárgyalások 18 hónapig tartottak, és decemberben döntöttek úgy, hogy kölcsönösen megnyitja nagykövetségét a két ország. A tervek szerint pár hét múlva Kerry külügyminiszter vesz részt Havannában a zászlófelvonási ünnepségen, és ekkor alakul igazi nagykövetséggé az addig konzulátusként működő intézmény.

Utána jönnek a normalizálás további részei: mindenekelőtt az 53 éve fennálló amerikai embargó feloldása. Obama már kérte a republikánusokat, hogy hagyják jóvá a Kongresszusban, de ők eddig megtagadták ezt. A kubaiak ugyanakkor Guantanamót szeretnék visszakapni, amit 1903 óta bérel az USA. A 116 négyzetkilométeres területet Kuba teljesen szuverenitása alá szeretné vonni. Ha egyszer a kapcsolatok normalizálódnak, és a két ország között minden feszültség megszűnik, Amerika számára feltehetően nem is lesz már jelentősége a területnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG