Épp ma elemeztük, hogy Theresa May brit miniszterelnök elég nehéz helyzetben van, hisz az EU-ból való kilépéssel kapcsolatban a kormányon belül is nézeteltérések vannak és a parlament szerepét is vitatják. Nos, a professzor azt állítja, hogy ezek a problémák annyira súlyosak, a kilépés következményei pedig annyira kedvezőtlennek tűnnek, hogy egy kis időhúzás után mégiscsak elmarad az egész.
Sokak szerint ijesztő lenne
A Mail Online-nak elmondta, hogy ahogy beleássa magát a kormány a kérdésbe, egyre inkább azt látja, hogy ijesztőek a következmények, ezért nagyon nem akarják elkapkodni a dolgot, sőt egyelőre bele se akarnak vágni. Egy olyan, 42 évig tartó nemzetközi jogi kapcsolatot, mint a brit EU-tagság, rendkívül nehéz ésszerűen felbontani. A valóság szerinte az, hogy Boris Johnson és a többi korábbi kilépéspárti politikus egyszerűen nem tudták felmérni a dolog bonyolult mivoltát.
Brooks véleménye összecseng azokkal az európai politikusoktól, köztük az osztrák pénzügyminisztertől elhangzott véleményekkel, miszerint 5 év múlva is 28 tagja lesz az Uniónak (és ezt nem úgy gondolták, hogy az Egyesült Királyság helyett Skócia, vagy esetleg Katalónia lesz a 28. tag). Brooks az Independentnek is nyilatkozott, kifejtette, hogy egy vitáktól terhelt kiválás olyan mértékben megviselné az országot, hogy az érdemben csak egy generáció múlva állna helyre.
Fogalmuk sem volt
A professzor szerint, ahogy telik az idő a népszavazás óta, egyre inkább látszik, hogy a legtöbben, köztük sok politikus is, nem tudták, mivel jár a kilépés, és hogy zajlana le a folyamat. Már önmagában a jelenlegi bizonytalanság is sok kárt okoz, miközben a kilépés esetleges előnyei meglehetősen bizonytalanok. Így aztán nem lesz más választása a jelenlegi kormánynak, mint hátraarcot csinálni, kihátrálni a kilépési folyamatból, majd pedig kiírni egy második népszavazást, ami immár tiszta vizet önt a pohárba. Ha a nép is visszakozik, megnyugvás jön, ha nem, akkor vállalják a nehézségeket.
Konkrét politikusok is szóba kerültek: Boris Johnson külügyminiszter a professzor véleménye szerint csak karrierizmusból állt a kilépés mögé, Liam Fox, a nemzetközi kereskedelemért felelős miniszter pedig nem volt tisztában azzal, hogy valójában milyen nehéz, esetleg kivitelezhetetlen feladat a kilépési folyamat levezénylése anélkül, hogy súlyos károkat ne szenvedjen az ország. Vagyis ők maguk is most látják, hogy a kilépés sokkal több hátránnyal jár, mint a maradás.
Mi mit jelent?
A második népszavazásról még egy olyan verziót is lehetségesnek tartott, hogy abban a kérdés nem a teljes kilépés lesz, hanem egy ennél szelídebb változat, de ennek részleteiről nem nyilatkozott. Kormányhivatalnokok rögtön reagáltak Brooks professzor jóslataira, és hangsúlyozták, hogy márpedig a kilépési folyamat meg lesz indítva. Mindenki Theresa May kormányfő elhíresült mondására hivatkozott, miszerint a Brexit Brexitet jelent. Persze ezt a mondást is többféleképpen lehet értelmezni, hisz nem azt mondta például, hogy „mindenképpen kilépünk”. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.