3p
A University of Durham jogi karának vezetője Thom Brooks professzor szerint a brit kormány jó eséllyel egyáltalán nem fogja elindítani a Lisszaboni Szerződés 50-es cikkelye szerinti kiválási folyamatot. Brooks professzornak volt már szerepe az ügyben: ő segített a választási bizottságnak megszövegezni a népszavazási kérdőívet.

Épp ma elemeztük, hogy Theresa May brit miniszterelnök elég nehéz helyzetben van, hisz az EU-ból való kilépéssel kapcsolatban a kormányon belül is nézeteltérések vannak és a parlament szerepét is vitatják. Nos, a professzor azt állítja, hogy ezek a problémák annyira súlyosak, a kilépés következményei pedig annyira kedvezőtlennek tűnnek, hogy egy kis időhúzás után mégiscsak elmarad az egész.

Sokak szerint ijesztő lenne

A Mail Online-nak elmondta, hogy ahogy beleássa magát a kormány a kérdésbe, egyre inkább azt látja, hogy ijesztőek a következmények, ezért nagyon nem akarják elkapkodni a dolgot, sőt egyelőre bele se akarnak vágni. Egy olyan, 42 évig tartó nemzetközi jogi kapcsolatot, mint a brit EU-tagság, rendkívül nehéz ésszerűen felbontani. A valóság szerinte az, hogy Boris Johnson és a többi korábbi kilépéspárti politikus egyszerűen nem tudták felmérni a dolog bonyolult mivoltát.

Brooks véleménye összecseng azokkal az európai politikusoktól, köztük az osztrák pénzügyminisztertől elhangzott véleményekkel, miszerint 5 év múlva is 28 tagja lesz az Uniónak (és ezt nem úgy gondolták, hogy az Egyesült Királyság helyett Skócia, vagy esetleg Katalónia lesz a 28. tag). Brooks az Independentnek is nyilatkozott, kifejtette, hogy egy vitáktól terhelt kiválás olyan mértékben megviselné az országot, hogy az érdemben csak egy generáció múlva állna helyre.

Fogalmuk sem volt

A professzor szerint, ahogy telik az idő a népszavazás óta, egyre inkább látszik, hogy a legtöbben, köztük sok politikus is, nem tudták, mivel jár a kilépés, és hogy zajlana le a folyamat. Már önmagában a jelenlegi bizonytalanság is sok kárt okoz, miközben a kilépés esetleges előnyei meglehetősen bizonytalanok. Így aztán nem lesz más választása a jelenlegi kormánynak, mint hátraarcot csinálni, kihátrálni a kilépési folyamatból, majd pedig kiírni egy második népszavazást, ami immár tiszta vizet önt a pohárba. Ha a nép is visszakozik, megnyugvás jön, ha nem, akkor vállalják a nehézségeket.

Konkrét politikusok is szóba kerültek: Boris Johnson külügyminiszter a professzor véleménye szerint csak karrierizmusból állt a kilépés mögé, Liam Fox, a nemzetközi kereskedelemért felelős miniszter pedig nem volt tisztában azzal, hogy valójában milyen nehéz, esetleg kivitelezhetetlen feladat a kilépési folyamat levezénylése anélkül, hogy súlyos károkat ne szenvedjen az ország. Vagyis ők maguk is most látják, hogy a kilépés sokkal több hátránnyal jár, mint a maradás.

Mi mit jelent?

A második népszavazásról még egy olyan verziót is lehetségesnek tartott, hogy abban a kérdés nem a teljes kilépés lesz, hanem egy ennél szelídebb változat, de ennek részleteiről nem nyilatkozott. Kormányhivatalnokok rögtön reagáltak Brooks professzor jóslataira, és hangsúlyozták, hogy márpedig a kilépési folyamat meg lesz indítva. Mindenki Theresa May kormányfő elhíresült mondására hivatkozott, miszerint a Brexit Brexitet jelent. Persze ezt a mondást is többféleképpen lehet értelmezni, hisz nem azt mondta például, hogy „mindenképpen kilépünk”. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bulgária bemutatott a Gazpromnak
Privátbankár.hu | 2024. május 18. 10:59
Több mint 400 millió eurós kártérítést követel a Gazpromtól a bolgár állami gázvállalat, amiért 2022 áprilisban hirtelen felfüggesztették a földgázszállítást.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG