A repülőbaleset körül időről időre felmerültek összeesküvés-elméletek, de ez ilyen esetekben nem ritka. Tény, hogy egy elavult szovjet típusú repülőgép akart leszállni egy a polgári légiközlekedésben nem használt, ezért műszerekkel nem ellátott orosz repülőtéren Szmolenszknél, mindezt sűrű ködben. Ez a szituáció önmagában igen veszélyes, megfontolt pilóta meg sem kísérli a leszállást ilyen helyzetben, ha módja van más repülőtérig eljutni. Pláne, ha még a légiirányítók is ezt javasolják neki, jelezve, hogy a leszállás rendkívül veszélyes.
Légiirányítók és robbanás
A múlt héten pont az orosz légiirányítókat vádolták a lengyel hatóságok, és azt kérvényezték, hogy kihallgathassák őket, most viszont a konkrét évforduló alkalmával Jaroslaw Kaczynski, az elhunyt elnök testvére és egyben a kormánypárt vezetője a gép fedélzetén történő robbanást emlegetett, hozzátéve, hogy rövidesen kiderítik az igazságot (a robbanás mindenképpen bekövetkezhetett, hisz amikor a gép a fáknak ütközött és a földbe csapódott, a kiszabaduló üzemanyag többnyire felrobban). Kérdés, hogy a vád szerinti robbanás már korábban bekövetkezett-e, bár ennek ellentmond az, hogy a pilótafülkében zajló beszélgetés egész addig hallható, amíg a fák közé nem ért a gép.
Rakétatámadás és működ
Összeesküvés-elméletek már eddig is születtek, volt köztük rakétatámadás és mesterséges köd is, de ez a robbanás sem tűnik sokkal reálisabbnak, amíg nincs konkrét, nemzetközi szakértők által is elismert bizonyíték. A Bloomberg szerint egyes párttagok, köztük a védelmi miniszter, egyenesen merényletnek minősítették a balesetet. Biztosak vagyunk benne, hogy volt robbanás, és ez még nem a történek vége, mondta Kaczynski egy tegnap esti gyűlésen az elnöki palota mellett.
Bűnbak keresés
A tragédia óta Kaczynski permanens gyászt tart, nyilvánosan csak feketében mutatkozik, és minden hónap 10-én tart egy megemlékezést az elnöki palota mellett, ahol időről időre ígéri, hogy megbüntetteti a felelősöket. Láthatólag nem tudja feldolgozni a gyászt, és ezért rögeszmésen felelősöket keres már hét éve, csak az a baj, hogy miután országának kormányzó pártját vezeti, így rögeszméjének alárendeli a teljes lengyel államot.
Elsősorban Donald Tusk egykori miniszterelnököt, az Európai Unió jelenlegi elnökét, korábbi riválisát hibáztatja, amiért elfogadta, hogy Oroszország vezesse a területén bekövetkezett katasztrófa helyszíni vizsgálatát. A Bloomberg a Varsói Egyetem szociológia professzorát, Beata Laciakot idézi, aki szerint a kormányzó Jog és Igazságosság Párt a szmolenszki esetet arra használja, hogy ideológiáját plántálja vele a lengyel polgárokba, miszerint ők a jók, és van az ellenzék meg a külföld, akik a haza érdekei ellen vannak, és persze a repülő-ügy is az ő művük.
Az ő Sorosuk
A hét évvel ezelőtti tragédia különösen alkalmas erre, hisz feltehetően sosem lesz több információ róla, mint eddig volt, olyan pártatlan nemzetközi vizsgálatot pedig valószínűleg nem kérnek, amely a rendelkezésre álló adatok és maradványok alapján, amit lehet, feltár, hisz ennek akár az is az eredménye lehet, hogy tényleg baleset volt, és az ezek után kínos lenne a kormánypártnak. Így viszont lehet rágni ezt a csontot akár az idők végezetéig is.