1p
Miközben a Fitch beszólt és szinte leírta a Magyarország és az IMF közötti megállapodást, az amerikai képviselőház költségvetési programról szóló szavazásának törlésével lejtőre küldte a tőzsdéket. A forint késő délután már a 290-es euróár felé szaladt.

A hazai tőzsdezárás után a forint/euró árfolyama már erősen 289 forint fölött billegett. Szakértők szerint ebbe sok minden közrejátszott, de az egyértelmű, hogy a Fitch Ratings tegnapi dicsérő szavai okozta erősödés mára elillant. A technikai jellegű okokra visszavezethető gyengülés mellett az sem tett jót a forintnak, hogy megjelent a Fitch újabb elemzése, amelyben egyértelműen leírták, hogy most már nem számolnak új megállapodással a Nemzetközi Valutaalap és a magyar kormány között 2013-ban.

Ugyanerre a következtetésre jutottak az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport, a Barclays felzárkózó gazdaságokra szakosodott elemzői, akik a globális felzárkózó térség 2013-as kilátásairól összeállított átfogó prognózisukban Magyarországgal kapcsolatban úgy vélekedtek, hogy a jelek szerint már bezárult az IMF/EU-támogatás megszerzésének lehetősége, két fontos okból.

Az egyik ok az, hogy tavasszal esedékessé válik a vezetőváltás a Magyar Nemzeti Bank élén és valószínűleg sem az IMF, sem az Unió nem mutat majd megállapodási készséget a váltás lebonyolítása előtt. A Barclays elemzői szerint a másik ok az, hogy a 2014-es választások közeledtével egyre szűkebbé válhat a magyar kormány mozgástere a kompromisszumra a valutaalappal és Brüsszellel.

Befékeztek a republikánusok a tengerentúlon

Még az éjjel - sokak meglepetésére - a képviselőház törölte a költségvetési programról beterjesztett szavazást. Ettől viszont mindenki megijedt, mert így nő az esélye annak, hogy nem lesz időre megegyezés a demokraták és a republikánusok között és egyre közelebb kerül az Egyesült Államok a fiscal cliffhez, vagyis a költségvetési szakadékhoz. Ez a barátságtalan hangulat aztán napközben átragadt szinte valamennyi tőzsdére és Nyugat-Európa húzó börzéi mind mínuszban fejezték be a kereskedést. Vélhetően részben ez az idegesség is átragadt a forintra, amely aztán teljesen maga alá került a nap végére.

De mit is mondott ma pontosan a Fitch Ratings?

Az euróövezet folytatódó adósságválsága 2013-ban is beárnyékolja Közép- és Kelet-Európa gazdaságainak növekedési kilátásait, és nem kizárt, hogy szembe kell nézni a valutauniós válság kiújulásával. A Fitch átfogó előrejelzésében az idei évre becsült fél százalékos átlagos visszaesés után jövőre is csak stagnálást vár az euróövezetben. Közép- és Kelet-Európa egészében legfeljebb 2,9 százalékos átlagos GDP-növekedés várható jövőre, de a térségi átlagon belül a közép-európai négyek - Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia - együttesen is csak 1,5 százalékos növekedésre számíthatnak.

Az euróövezeti jegybank (EKB) és az amerikai Federal Reserve likviditásinjekciói oldották ugyan a finanszírozási feszültségeket, és ennek nyomán élénkült a felzárkózó európai térségbe irányuló tőkebeáramlás, azonban a régió gazdasági növekedési üteme a fenntartható euróövezeti növekedés hiányában várhatóan nyomott marad. A hitelminősítő megítélése szerint az országcsoport idén az első félévben sokkal rosszabbul teljesített, mint egy évvel korábban, mert az euróövezeti válság intenzívebbé vált és elkezdett kelet felé terjedni.

A Fitch Ratings szakértői szerint, bár a közép- és délkelet-európai gazdaságok szoros euróövezeti kapcsolatrendszere korábban hagyományosan a stabilitás forrásának számított, ezek az országok az idén "keményen a vihar középpontjában találták magukat", és a térség négy országa is - Magyarország, Csehország, Horvátország és Szerbia - egyértelmű recesszióba süllyedt, elsősorban külkereskedelmük euróövezeti kitettsége miatt.

Magyarországgal kapcsolatban a Fitch pénteki elemzésében felidézte, hogy előző nap a leminősítés lehetőségére utaló negatívról stabilra javította a magyar államadós-osztályzatok kilátását, elsősorban az idén mutatott magyar költségvetés-finanszírozási rugalmasság, valamint a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány tartása és az adósságráta-csökkentés melletti kormányzati elkötelezettség miatt. Ugyanakkor az állami és a magánszektor magas devizaadósság-állománya és az ehhez kapcsolódó jelentős finanszírozási igények sérülékennyé teszik a magyar gazdaságot a befektetői bizalom esetleges kedvezőtlen irányú változásaitól.

Bekavart a Capital Economics jelentése

Az elemzőház közgazdászai ugyancsak most ismertetett, 2013-2014-re szóló európai előrejelzésükben közölték: valószínűnek tartják, hogy az euróövezeti válság jövőre újból eszkalálódik, és nagyon reális az esélye annak, hogy a folyamat végén Görögország mégis csak távozik az euróövezetből. A ház szerint a megbízható előrejelző aktivitási mutatók - például a beszerzési menedzserindexek és a gazdasági hangulatjelzők - a GDP-érték meredek ütemű csökkenésére utaló szinteken vannak.

Ennek alapján a Capital Economics londoni elemzői közölték: bár valamelyest javították az euróövezetre vonatkozó jövő évi prognózisukat, így is 2 százalékos átlagos GDP-visszaesést várnak 2013-ban a valutaunióban, és fenntartják azt a jóslatukat, hogy az euróövezeti gazdaság teljesítménye még 2014-ben is 1 százalékkal csökken.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG