EPA/ERDEM SAHIN |
Az 57 muzulmán országot tömörítő OIC a dokumentumban egyúttal nemzetközi védelmet kért a palesztin nép számára a térségben, szükség esetén akár békefenntartó erők bevonásával.
Hiába döntött a költöztetés mellett Trump
A muzulmán országok arra szólították fel a nemzetközi közösséget és az ENSZ-t, hogy teljesítse kötelességét, és állítson fel nemzetközi vizsgálóbizottságot a Gázánál alkalmazott izraeli erőszakkal kapcsolatban. A zárónyilatkozat szerint Washington hétfői lépése mindazonáltal nem változtat Jeruzsálem státuszán.
Az Egyesült Államok hétfőn helyezte át Jeruzsálembe izraeli nagykövetségét és a Gázai övezet határkerítésénél ezt követően zajló tömegtüntetések során palesztin források szerint az izraeli erők 60 palesztint megöltek és több mint 2700-at megsebesítettek. Részletek korábbi cikkünkben. >>>
Erdogan kiakadt
Törökország álláspontja szerint az izraeli-palesztin válság rendezésekor ki kell kiáltani egy független és szuverén palesztin államot az 1967-es határokon belül, fővárosa Kelet-Jeruzsálem lenne.
Erdogan igen éles szavakkal bírálta Izraelt, mint mondta: a második világháború koncentrációs táboraiban a legkülönfélébb kínzásoknak kitett emberek gyermekei napjainkban még a náci módszereket is túlszárnyalva támadnak az ártatlan palesztinokra. Az elnök emellett úgy fogalmazott, hogy amit Izrael művel, az banditizmus, barbárság és állami terror, ezért Izraelnek szerinte a nemzetközi igazságszolgáltatás előtt feltétlenül meg kell fizetnie.
A török elnök nyilatkozatában egyébként bejelentette, hogy az iszlám szent böjti hónap, a ramadán során az OIC összes tagországában adományozó kampányt fognak folytatni a palesztinok számára, emellett embargóra szólított fel az izraeli termékekkel szemben.
Mevlüt Cavusoglu külügyminiszter kijelentését megerősítve Erdogan jelezte, hogy Ankara az ENSZ Közgyűlése elé viszi az ügyet. Binali Yildirim török kormányfő egyébként már kedden arra kérte a muzulmán országokat, hogy feltétlenül vizsgálják felül kapcsolataikat Izraellel.
Irán megszakítaná a gazdasági kapcsolatot
Az Izraelhez fűződő gazdasági kapcsolatok megszakítását javasolta Haszan Róháni iráni elnök a szervezet ülésén. Az iráni elnök szintén elég erősen fogalmazott: meg kell hozni Washingtonnal és a cionista rezsimmel szemben a megfelelő politikai, gazdasági és kereskedelmi óvintézkedéseket. Iránnak egyébként is van oka az ellenségeskedésre, miután Donald Trump lényegében felrúgta az atomalkut, igaz az Európai Unió szembement az amerikai elnök döntésével.
A résztvevők és egy háborús bűnös
Az OIC rendkívüli ülését a szervezet soros elnökeként Törökország hívta össze. A csúcstalálkozón 56 tagország képviseltette magát, kilenc államfői, kettő alelnöki, három miniszterelnöki, három házelnöki, tizenhat külügyminiszteri, kettő pedig államminiszteri szinten.
Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke a török sajtó értesülése szerint fülműtétje miatt nem szállhat repülőgépre, így nem tud részt venni a rendezvényen, helyette Rámi Hamdalláh miniszterelnök van jelen.
Isztambulban tartózkodik Omár el-Basír szudáni elnök is, aki ellen közel egy évtizeddel ezelőtt adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a Nemzetközi Büntetőbíróság a Szudánban elkövetett népirtás és más háborús bűntettek gyanújával.
Már korábban is szembementek Trumppal Az OIC legutóbbi decemberi rendkívüli ülésén Isztambulban a szervezet Kelet-Jeruzsálemet nyilvánította Palesztina fővárosává, valamint arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy szintén Kelet-Jeruzsálemet ismerje el Palesztina fővárosaként, és egyes országok költöztessék oda helyi külképviseletüket. Palesztina közigazgatási központja jelenleg a ciszjordániai Rámalláh. |