4p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Bizottság ma délelőtt 10:30-tól aktiválja a törvényt (blocking statute), amely megtiltja az európai vállalatoknak, hogy figyelembe vegyék az amerikai szankciókat Irán ellen és nem ismer el semmilyen bírósági döntést, amely az amerikai büntetéseket kikényszerítené. Az EU-s vezetők számára világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Trump Washingtona vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Mindennek természetesen biztonságpolitikai vetülete is van.
EPA/ERIC THAYER / POOL

Trump ’America First’ politikája meghozta gyümölcsét, a transzatlanti kapcsolatok több évtizedes mélypontra zuhantak, miközben Berlin és Moszkva megkezdte közeledését. Miután múlt pénteken már telefonon megvitatták Washington egyoldalú kivonulását az iráni atomalkuból, Merkel és Putyin ma személyesen egyeztet Szocsiban. Az amerikai akarattal szembemenve Berlin a napokban megkezdte a német-orosz Északi Áramlat 2 tengeri gáz-összeköttetés megépítését – meg se várva Svédország és Finnország engedélyét arról, hogy a gázvezeték áthaladhat-e felségvizeiken.

Szövetségesből ellenfél

Az EU-s vezetők számára eközben világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Washington vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Miközben az USA kereskedelme Iránnal csupán 170 millió dollárt tett ki tavaly, addig az EU és Teherán közötti forgalom 25 milliárd dollárt. Nyilvánvaló lett, hogy Washington vissza akarja állítani a hegemóniáját a Közel-Keleten akár háborúval, akár egy iráni rezsimváltás árán, amely viszont súlyosan sérti Kína, Oroszország, de még az európai szövetségesek érdekeit is.

Hallgassa meg Káncz Csaba előadását élőben!A 2008-as globális pénzügyi válság mára biztonságpolitikai krízissé alakult. A Baltikumtól a Balkánig újra éles hatalmi versengést látunk. Hogyan változik meg Európa biztonságpolitikája a Brexittel? Válságba taszítja-e Trump a transzatlanti kapcsolatokat? Erről tart előadást ingyenes befektetői szemináriumunkon Káncz Csaba május 22-én - a rendezvény ingyenes, de a férőhelyek száma korlátozott, jelentkezzen most! >>

A Financial Times szerint az USA és az EU között az iráni szankciók kérdésében a fő ütközőpont a globális banki kommunikációs rendszer, a SWIFT lehet. A szervezet csak Brüsszeltől fogadhat el utasításokat, az amerikai nyomás viszont nagyon komoly lehet, hogy kapcsolja le az iráni bankokat a globális pénzügyi rendszerről. Amennyiben ezt nem teszi meg, a SWIFT igazgatósági tagjainak szankcionálása is felmerült amerikai részről, amely viszont Európában verné ki a biztosítékot. Felmerülhet az elszámolóházak (Euroclear, Clearstream) megbüntetése is, amennyiben iráni bankoknak engedik a tranzakciókat. A jelenlegi állapot szerint az amerikai pénzügyi szankciók november elején lépnek életbe Irán ellen.

Az európai óriásvállalatok most két tűz közé kerültek. A dán tengeri szállító vállalat, a Maersk Tankers és a Torm, valamint a német Siemens, amelyek milliárdos szerződéseket írtak alá Iránnal, a napokban bejelentették, hogy befejezik a kereskedést Teheránnal. Az Airbus, amelynek szerződése van 100 repülőgép leszállításáról, még nem döntött. Ha a francia Total kiszáll az iráni üzletből, Kína azonnal fel fogja vásárolni a részét.

Új világ kezdődik

Ezt már Brüsszel nem nézhette tétlenül. A tegnapi bejelentés szerint Európa egyoldalúan figyelmen kívül hagyja az amerikai szankciókat (’Blocking Statute’) és az Európai Befektetési Bank tőkét juttat Iránnak.

Káncz Csaba

A háttérben még vitatják annak lehetőségét, hogy Európa euró fizetésre térjen át az iráni olajért folytatott kereskedelmében.

Meglepő módon az EU mind a 28 tagállama egyetért abban, hogy az iráni nukleáris megállapodást fenn kell tartani.

Azzal, hogy a napokban Washington szankció alá vonta az iráni jegybank kormányzóját, további szankciókat készít elő Irán ellen és John Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadó 2019-ig rezsimváltást akar látni Teheránban, az európai fővárosok közvetlen külpolitikai konfliktusba kerültek Amerikával.

Mindennek természetesen biztonságpolitikai vetülete is van. Márciusban Párizs javasolta egy európai intervenciós erő felállítását, amely rögtön elnyerte az Egyesült Királyság, Németország, Hollandia és Dánia támogatását.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kitört a vámháború – ki fizeti meg majd Trump vámjait?
Wéber Balázs | 2025. április 8. 18:56
Az elmúlt egy hét fejleményeit tekintve aligha túlzás azt mondani, hogy az amerikai elnök által elkezdett vámháború, amibe Kína már keményen beszállt, gazdaságilag és politikailag is felbolygatta a világot. De valójában ki fizeti meg Trump vámjait? Mit érez meg majd ebből egy átlagember a tengerentúlon, és mit Európában? Ezt nézzük meg az e heti Nagyítóban.
Makro / Külgazdaság A magyarok külföldieknél költik el a pluszpénzt?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:01
Az ATV kedd reggeli műsorában munkatársunk volt a vendég – a témák közt természetesen a vámháború volt az első, de az árrésstop és a kiskereskedelmi forgalom is szóba került.
Makro / Külgazdaság Ezt Trump sem gondolhatja komolyan – viccnek viszont durvák az új vámok
Litván Dániel | 2025. április 8. 15:48
Egy általános iskolás gyerek számára is nyilvánvaló, tátongó lyukak vannak a trumpi vámok logikájában és számítási módjában. Tényleg e logika mentén akarják átalakítani a világgazdaságot, vagy valami más a terv?
Makro / Külgazdaság A bankok Varga Mihállyal állapodtak meg
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 14:10
Az új megállapodás öt intézkedéssel erősíti a tájékoztatást és csökkenti egyes lakossági pénzügyi szolgáltatások díját.
Makro / Külgazdaság Váratlanul jó inflációs adat – ez lehet az oka
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 11:45
A szaktárca szerint az árrésstop húzta lejjebb az inflációt. A piaci értékelések a magas maginflációra hívják fel a figyelmet, egyúttal a kamatpályára is tesznek utalást. 
Makro / Külgazdaság Megjött Washington válasza az uniós vámajánlatra
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:34
Trump többet szeretne az Európai Uniótól. 
Makro / Külgazdaság Trump lecseréli az oroszokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 10:01
Az Egyesült Államok és Irán kormánya tárgyalásokat tervez a perzsa állam atomprogramjáról a napokban. Ezt személyesen jelentette be Donald Trump, az előbbi ország elnöke.
Makro / Külgazdaság Olyan történt az inflációval, amelyre már régóta vártunk
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:30
Bár az élelmiszerárak emelkedése még mindig magas, a szolgáltatások drágulása lassult, miközben az üzemanyagárak csökkentek – ezek járulhattak hozzá ahhoz, hogy az éves fogyasztóiár-index egy hónap alatt közel 1 százalékponttal, 4,7 százalékra lassult. Azért a maginfláció magas szintje miatt nem árt az óvatosság.
Makro / Külgazdaság Ön is kérdezhet Oszkó Pétertől – ma délután, a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 08:10
A volt pénzügyminiszter, üzletember, kockázatitőke-befektető, az Oxo Holdings alapító-vezérigazgatója 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. 
Makro / Külgazdaság Kína reagált, minősítették a Fehér Ház viselkedését
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 07:55
A pekingi kormány kész tárgyalni az Egyesült Államok kormányával, amellyel olyan adok-kapok csatát folytat a vámok kivetése terén, aminek a határa a csillagos ég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG