4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az Európai Bizottság ma délelőtt 10:30-tól aktiválja a törvényt (blocking statute), amely megtiltja az európai vállalatoknak, hogy figyelembe vegyék az amerikai szankciókat Irán ellen és nem ismer el semmilyen bírósági döntést, amely az amerikai büntetéseket kikényszerítené. Az EU-s vezetők számára világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Trump Washingtona vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Mindennek természetesen biztonságpolitikai vetülete is van.
EPA/ERIC THAYER / POOL

Trump ’America First’ politikája meghozta gyümölcsét, a transzatlanti kapcsolatok több évtizedes mélypontra zuhantak, miközben Berlin és Moszkva megkezdte közeledését. Miután múlt pénteken már telefonon megvitatták Washington egyoldalú kivonulását az iráni atomalkuból, Merkel és Putyin ma személyesen egyeztet Szocsiban. Az amerikai akarattal szembemenve Berlin a napokban megkezdte a német-orosz Északi Áramlat 2 tengeri gáz-összeköttetés megépítését – meg se várva Svédország és Finnország engedélyét arról, hogy a gázvezeték áthaladhat-e felségvizeiken.

Szövetségesből ellenfél

Az EU-s vezetők számára eközben világossá vált, hogy az iráni szankciókkal Washington vált az európai gazdaság legfőbb ellenfelévé. Miközben az USA kereskedelme Iránnal csupán 170 millió dollárt tett ki tavaly, addig az EU és Teherán közötti forgalom 25 milliárd dollárt. Nyilvánvaló lett, hogy Washington vissza akarja állítani a hegemóniáját a Közel-Keleten akár háborúval, akár egy iráni rezsimváltás árán, amely viszont súlyosan sérti Kína, Oroszország, de még az európai szövetségesek érdekeit is.

Hallgassa meg Káncz Csaba előadását élőben!A 2008-as globális pénzügyi válság mára biztonságpolitikai krízissé alakult. A Baltikumtól a Balkánig újra éles hatalmi versengést látunk. Hogyan változik meg Európa biztonságpolitikája a Brexittel? Válságba taszítja-e Trump a transzatlanti kapcsolatokat? Erről tart előadást ingyenes befektetői szemináriumunkon Káncz Csaba május 22-én - a rendezvény ingyenes, de a férőhelyek száma korlátozott, jelentkezzen most! >>

A Financial Times szerint az USA és az EU között az iráni szankciók kérdésében a fő ütközőpont a globális banki kommunikációs rendszer, a SWIFT lehet. A szervezet csak Brüsszeltől fogadhat el utasításokat, az amerikai nyomás viszont nagyon komoly lehet, hogy kapcsolja le az iráni bankokat a globális pénzügyi rendszerről. Amennyiben ezt nem teszi meg, a SWIFT igazgatósági tagjainak szankcionálása is felmerült amerikai részről, amely viszont Európában verné ki a biztosítékot. Felmerülhet az elszámolóházak (Euroclear, Clearstream) megbüntetése is, amennyiben iráni bankoknak engedik a tranzakciókat. A jelenlegi állapot szerint az amerikai pénzügyi szankciók november elején lépnek életbe Irán ellen.

Az európai óriásvállalatok most két tűz közé kerültek. A dán tengeri szállító vállalat, a Maersk Tankers és a Torm, valamint a német Siemens, amelyek milliárdos szerződéseket írtak alá Iránnal, a napokban bejelentették, hogy befejezik a kereskedést Teheránnal. Az Airbus, amelynek szerződése van 100 repülőgép leszállításáról, még nem döntött. Ha a francia Total kiszáll az iráni üzletből, Kína azonnal fel fogja vásárolni a részét.

Új világ kezdődik

Ezt már Brüsszel nem nézhette tétlenül. A tegnapi bejelentés szerint Európa egyoldalúan figyelmen kívül hagyja az amerikai szankciókat (’Blocking Statute’) és az Európai Befektetési Bank tőkét juttat Iránnak.

Káncz Csaba

A háttérben még vitatják annak lehetőségét, hogy Európa euró fizetésre térjen át az iráni olajért folytatott kereskedelmében.

Meglepő módon az EU mind a 28 tagállama egyetért abban, hogy az iráni nukleáris megállapodást fenn kell tartani.

Azzal, hogy a napokban Washington szankció alá vonta az iráni jegybank kormányzóját, további szankciókat készít elő Irán ellen és John Bolton nemzetbiztonsági főtanácsadó 2019-ig rezsimváltást akar látni Teheránban, az európai fővárosok közvetlen külpolitikai konfliktusba kerültek Amerikával.

Mindennek természetesen biztonságpolitikai vetülete is van. Márciusban Párizs javasolta egy európai intervenciós erő felállítását, amely rögtön elnyerte az Egyesült Királyság, Németország, Hollandia és Dánia támogatását.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem kapott jó hírt Emmanuel Macron, de a magyarok így is csak irigykedhetnek
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:38
Gyorsult az infláció Franciaországban, de az energiaárak például 2 százalékkal estek, az élelmiszerek ára pedig csak 0,6 százalékkal drágultak.
Makro / Külgazdaság Nem enged a szorításból Brüsszel, a magyar kormánynak napirendre kellett vennie az ellene zajló eljárást
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:24
A már megbukott német kormány „kedveskedett” még egyet a magyar vezetésnek, a magyar uniós elnökségnek kellett napirendre venni a Magyarország ellen zajló eljárást – és a bíróság sem pihen.
Makro / Külgazdaság Az új győri polgármester 750 milliós közösségi költségvetést tervez
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 10:11
Pintér Bence, Győr új, civil polgármestere az Mfornak adott interjúban hosszan beszélt a városvezetésben kialakult helyzetről, az általa lefektetett hétpontos lokálpatrióta minimumról és a város büdzséjéről is.
Makro / Külgazdaság Felavatták a kínai óriásberuházást, meglesz a böjtje?
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 08:06
3,5 milliárd dolláros beruházás, de nem a helyi érdekeket, hanem Kína érdekeit szolgálja? Ismerős történet egy távoli országból.
Makro / Külgazdaság Európai sztenderd szerinti vasút épül Kárpátalján és Nyugat-Ukrajnában 
Mester Nándor | 2024. november 14. 19:09
Az ukrán állami vasúttársaság uniós forrásokat is felhasznál a kötöttpályás hálózat korszerűsítéséhez. 
Makro / Külgazdaság Cipruson is magyar parkolási rendszer indult
Szakonyi Péter | 2024. november 14. 15:32
Kína és Hévíz után Cipruson is beindította parkolási rendszerét az EPS Global.  A magyar high-tech vállalkozás következő lépése Szerbia, ahol egy helyi cégen keresztül adják 40 város parkolási szoftver rendszerét.
Makro / Külgazdaság Gulyás Gergely elárulta, miért izgult jobban Trump miatt, mint a 2022-es választásokon
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 13:10
Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő 10 órától ismét várta az újságírókat és a nézőket, hallgatókat. A Kormányinfót élőben közvetítettük.
Makro / Külgazdaság Ezt sem tűzi Rogán Antal a kalapjára: szeptemberben bezuhant az építőipar termelése
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 08:30
Az egy évvel korábbihoz viszonyítva 8,2, az előző hónaphoz képest 2,7 százalékkal mérséklődött az építőipari termelés volumene.
Makro / Külgazdaság Nézze velünk élőben a Vitézy Dáviddal való beszélgetést a Klasszis Klub Live-ban!
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 16:18
16 óra 30-tól egy órán át a Klasszis nevű YouTube-csatornán és az Mfor Facebook-oldalán nemcsak mi, hanem Önök is kérdezhetik az új Fővárosi Közgyűlés tagját.
Makro / Külgazdaság Harmadszor emelkedett idén az USA 30 éves jelzáloghiteleinek kamata
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:37
Az Egyesült Államokban tovább emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a november 8-án záródott héten – ismertette az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG