Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Az állam finanszírozási képessége a béka feneke alá csúszott, a háztartások viszont elhúztak.
Az első negyedévhez képest látványos esést mutatott az államháztartás finanszírozási képessége, ez az GDP arányosan 28 milliárd forint többletet mutatott a második negyedévben, szemben az előző időszakban mért 182 milliárd forinttal. Ez a GDP 0,3 illetve 2,2 százaléka, olvasható az MNB közleményében. A június végén zárult egy évben az államháztartás nettó finanszírozási igénye így 574 milliárd forint, a GDP mintegy 1,6 százaléka volt.
Az éves deficit a tavalyi negyedik negyedévi 878 milliárd forintos, a GDP arányában 9,1 százalékos kiugró hiányból eredt, a többi három negyedév azonban már szufficites volt, legalábbis a jegybank saját becslése alapján. Az államháztartás névértéken számításba vett, konszolidált bruttó - úgynevezett maastrichti - adóssága az idei második negyedév végén 26 706 milliárd forint, a GDP 74,0 százaléka volt, ami 0,4 százalékponttal maradt el a március véginél, bár nominálisan 256 milliárd forinttal emelkedett. Az államháztartás nettó tartozása 22 640 milliárd forint a GDP 62,7 százalékát tette ki 2017 második negyedévének végén.
Húzzák a háztartások
A folyó áron számított adósság növekedéséhez a hitelfelvétel 305 milliárd forinttal járult hozzá a második negyedévben, amit a devizaadósság leértékelődése 49 milliárd forinttal mérsékelt. A második negyedévében a központi kormányzat nettó finanszírozási aktívuma 51 milliárd forint, a helyi önkormányzatoké 32 milliárd forint volt, míg a társadalombiztosítási alapok nettó finanszírozási igénye 56 milliárd forintot tett ki.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a 2017 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,3 százaléka (1540 milliárd forint) volt, 2017 második negyedévében pedig a negyedéves GDP 5,1 százalékát tette ki, mintegy 474 milliárd forintot. A háztartások pénzügyi eszközein belül ebben a negyedévben a legnagyobb mértékben a készpénz és folyószámla betétek állománya emelkedett, a lekötött betétek esetében folytatódott a nettó betétkivonás. A második negyedévben tranzakcióból adódóan bővült a háztartások hitelállománya, nettó hitelfelvétel történt mind az ingatlanhitelek, mind a fogyasztási és egyéb hitelek esetében.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.