Az Európai Bizottság a múlt héten egy ötoldalas, egyebek között az áfa emelését valamint a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak csökkentését is magában foglaló javaslattervet nyújtott be Görögországnak.
Terrort és behódolást emlegetnek a görögök
"Ez egy agresszív húzás volt a kormány terrorizálására" - jelentette ki Janisz Varufakisz pénzügyminiszter a Proto Thema napilapnak adott interjúban, hangsúlyozva, hogy "csakhogy a mostani görög kormányt nem lehet terrorizálni". Az uniós javaslat szerinte a "sértés határait súrolja". Közölte, hogy az országnak reformokra, adósságának átalakítására és beruházásokra van szüksége. "Semmit nem fogunk aláírni, ami ezt a három dolgot együtt nem tartalmazza" - szögezte le.
"Nem igazán látok lehetőséget a hitelezőkkel való megállapodásra... úgy tűnik behódolást várnak tőlünk" - mondta Panajótisz Lafazanisz energiaügyi miniszter, a kabinet leginkább euroszkeptikusnak tartott tagja a To Vima lapnak adott interjúban. "Meg akarják törni társadalmunkat és meg akarják alázni a kormányt" - fogalmazott.
Alekszisz Ciprasz miniszterelnök még pénteken az athéni parlamentben "abszurdnak" nevezte az uniós javaslatokat és kijelentette, hogy Athén semmiféle olyan megoldást nem lesz hajlandó elfogadni, ami terjed ki az ország adósságának az átalakítására.
Körbetelefonáltak a görögök, de volt, aki nem vette fel
Egy kicsit hülyének néznek minket Görögországnak pénteken kellett volna kifizetnie 300 millió eurót, ám egy olyan trükkel, amit eddig egyedül Zambia alkalmazott 35 évvel ezelőtt, a hónap végére tolták az összes júniusi fizetési határidőt. Még azt is szemrebbenés nélkül bemondta az IMF, hogy az adminisztratív nehézségeken akarnak könnyíteni. |
A görög ANA hírügynökség értesülése szerint Alekszisz Ciprasz miniszterelnök szombaton telefonon tárgyalt Angela Merkel német kancellárral és Francois Hollande francia elnökkel. A három vezető megállapodott abban, hogy az EU és a latin-amerikai országok brüsszeli csúcstalálkozón szerdán folytatják az egyeztetést egy kompromisszumos megoldásról.
Jean-Claude Juncker brüsszeli bizottsági elnök viszont hírügynökségi értesülések szerint nem fogadta a görög miniszterelnök szombati telefonhívását, mivel "még nem kapta meg Görögország hivatalos válaszát az uniós javaslatokra".
Nem akarják kirúgni a görögöket az eurózónából, de...
Az Európai Bizottság elnöke a G7 csúcstalálkozó előtt a bajorországi Garmisch-Partenkirchen üdülőhelyen tett nyilatkozatában kijelentette, hogy a görög miniszterelnök "eltorzította" az uniós javaslatot, amikor abszurdnak nevezte azt a görög parlamentben. Hangsúlyozta, hogy barátjának tekinti ugyan Alekszisz Cipraszt, de "be kellene tartani alapvető szabályokat ahhoz, hogy ez így is maradjon".
Meddig tart a barátság? Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök és Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke Rigában. Fotó: EPA/Radek Pietruszka |
Jean-Claude Juncker megerősítette, hogy továbbra sem tartja elképzelhetőnek Görögország távozását euróövezetből az adósságtörlesztési válság miatt. Hangsúlyozta viszont, hogy ebből még nem következik, hogy Európa valami "nyulat rántana elő a kalapból" a válság megoldására anélkül, hogy a görögök a további finanszírozás fejében teljesítenék a hitelezők gazdasági reformköveteléseit.
Görögországnak az euróövezetben kell maradnia - nyilatkozta a napokban a görög gazdasági miniszter is. A görög kormány azonban elképesztően elszemtelenedett: június végéig, amikor végképp csődbe mennének, a puhány Európa úgyis belemegy mindenbe, teljesíti minden követelésüket, vidáman élhetnek tovább jólétben, és persze az IMF-nek júniusban járó méretes összeget is kifizetik nekik a hitelezők, újabb hitelek formájában. Elemzésünk a háttérről és a lehetséges megoldásról >>