3p

A Tisza Párt sokat ígér a nyugdíjasoknak - mi lenne ebből megvalósítható?
Mekkora lesz várhatóan a novemberi nyugdíjkorrekció?

Nyugdíjszerviz élőben Karácsony Mihállyal és Malicskó Gáborral
Vegyen részt és kérdezze Ön is a szakértőket!

2025. április 11. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A menekültek beáramlása komoly, csak Németországban tízmilliárd eurós nagyságrendű kiadással jár, de sok közgazdász szerint ebből hosszú távon profitálni fog az ország. A költések ugyanis főleg a német vállalatokat gazdagítják. Persze ellenvélemények is vannak.

 

A menekültválság kezelésének költségei csak emelkednek és emelkednek: a szállás, élelmezés, a gyermekek óvodai, iskolai ellátása, a némettanfolyamok és az adminisztráció költségeit szakértők 15-20 milliárd euróra becsülik Németországban évente – írja a Deutsche Welle. A Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) szerint a hüvelykujjszabály az, hogy egy menekült évente mintegy 12 ezer eurójába kerül az államnak. (Mintegy 3,75 millió forintba.)

 

Marcel Fratzscher, a DIW igazgatója viszont nem ért egyet azzal, hogy ezt csak kiadásnak tekintsék. Az sem pusztán kiadás, ha a német gyermekeket óvodába, iskolába küldik, az ilyen költségek 20-30 év múlva fognak az országban gazdasági előnyöket okozni. Ugyanez vonatkozik a menekültekre is, szerinte inkább befektetésről kell beszélni.

Menekültellátás=gazdaságélénkítés

Másrészt a menekültekre fordított összegek már most is a német gazdaságba folynak. Az élelmiszerekre, és más termékekre, szolgáltatásokra fordított milliárdok főleg német vállalatokat és munkavállalókat gazdagítanak. A menekültek ellátása tehát egyben egy kisebbfajta gazdaságélénkítő program is. (Hasonló véleményeket már mások is hangoztattak, erről itt is tudósítottunk, valamint itt is>>>>>>>.)

Minden szakértő egyetért abban, hogy a nagy kérdés, milyen gyorsan sikerül a menekülteket a munkaerőpiacra integrálni – írja a Deutsche Welle. A DIW ezért különböző forgatókönyveket számolt ki, egy optimistát, egy pesszimistát és egy közepeset. A kérdés, mikor érnek el oda a menekültek, hogy a gazdasági teljesítményük értéke meghaladja a rájuk fordított állami kiadásokat. A DIW ezt az időt 5-6 évre becsüli. A legtöbb menekült nagyon fiatal, így még 40-50 évet is a német munkaerő-piacon tölthet.

Sokkal nagyobb lesz így a növekedés?

A Deutsche Bank Research vezetője, David Folkerts-Landau szerint migránsok nélkül a következő tíz évben Németország gazdasági növekedése évi 0,5 százalékra esnek, velük azonban 1,5 százalékos átlag várható. Így Németország továbbra is az EU vezető gazdasági hatalma maradhat. Legalábbis ha az integráció sikeres lesz.

Egy másik kutatóintézet, a ZEW közgazdásza, Clemens Fuest nem ilyen optimista, szerinte nehéz lesz az integráció a gazdaságba és a társadalomba. Bár a társadalmat fiatalítják a menekültek, sok éven keresztül többe kerülnek majd a jól kiépített német jóléti államnak, mint amennyit megtermelnek. Ugyanakkor azt is hozzáteszi, hogy a menekültek befogadása nem üzleti kérdés.

A minimálbér nem mindig jó

Fuest szerint át kéne gondolni a német szociális rendszert és a munkaerő-piacot, és a nagyobb rugalmasság irányába vinni. De attól tart, hogy országa nem kész nagyobb reformokra, ezért sok menekült hosszú ideig munkanélküli lesz és így „kvázi csak a szociális államba vándorol be”. A közgazdász szorgalmazza a munkaerő-piaci szabályozás újbóli lazítását és a minimálbér csökkentését.

(Németországban sokáig nem volt minimálbér, idén januártól vezették be súlyos viták után baloldali nyomásra, de megint kiújultak körülötte a csatározások a menekültek kapcsán. Sokak szerint az új olcsó munkaerőből Németország csak akkor tudna profitálni, ha alacsonyabb lenne a minimálbér, amely most alapesetben bruttó 8,50 euró /mintegy 2660 forint/ óránként.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
Makro / Külgazdaság Olyan drága autópálya épül Erdélyben, hogy még Magyarországon is megnéznék
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:14
Az új szakaszon építik meg Románia leghosszabb közúti alagútját is.
Makro / Külgazdaság A kormány folytatja az árletöréseket
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 12:48
A csütörtök délelőtti Kormányinfón sok minden szóba került, mindenekelőtt az árletörési program további lépései. 
Makro / Külgazdaság Ezért rántotta el a kormányt Donald Trump?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 11:24
Van még az amerikai elnöknél is erősebb kutya?
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: „Nem megmondtuk?”
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:44
Bejött a magyar kormány számítása a vámháború ügyében?
Makro / Külgazdaság Megtorpant a román gazdaság? Itt a friss GDP-adat
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 10:27
Gyengébb lett a 2024-es végleges adat.
Makro / Külgazdaság Magyarország megint kikapott Romániától
Buksza blog | 2025. április 10. 09:34
Az egy főre jutó tavaly GDP alakulását nézve Magyarországnak nincs oka az örömre. Egyrészt az uniós mezőny végébe tartozik, másrészt javulás sem látható. Miközben a régiós országokban igen. 
Makro / Külgazdaság Bejött a kormány ultimátuma: újra a januári árakon bankolhatunk
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 09:03
Közleményben dicséri a bankok lépését Nagy Márton minisztériuma.
Makro / Külgazdaság Tajvan lehetőséget lát a 90 napos haladékban, lekerült a kés a chipgyártók torkáról is
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 07:26
Addig is tudnak tárgyalni, vámmentességet szeretnének.
Makro / Külgazdaság Trump szerint Kínával is ki fognak békülni – ha Hszi Csin-ping is úgy akarja
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 06:59
Egyelőre 84, illetve 125 százalékos vámoknál tart a vámháború Kínával, de az amerikai elnök szerint Kína meg akar állapodni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG