Áll a bál az Egyesült Királyságban: ha nem lenne elég a Brexit okozta sokk, most kiderült, a kilépés mellett kampányoló politikusoknak eszük ágában sincs tartani a szavukat. A négy legfőbb ígéret úgy tűnik nem volt más, mint színtiszta kamu. A CNN Money gyűjtögetett.
1. Az EU-s befizetéseket az egészségügy kapja majd
A hivatalos kilépés melletti kampány valahogy úgy szólt, hogy 350 millió fontba kerül a bennmaradás hetente a briteknek, ebből a pénzből pedig építhetnének egy új kórházat, teljesen felszerelve, alkalmazottakkal, szintén hetente. A szlogen szerepelt buszokon és vissza-visszatérő eleme volt a kilépés mellett kampányoló politikusok beszédeinek.
A Brexit-párti konzervatív politikus Iain Duncan Smith ugyanakkor ma már azt mondja, arról szó sem volt, hogy az összes pénzt az egészségügy kapja, "maximum egy részét".
Nigel Farage, a szintén kilépés mellett harcoló UKIP párt elnöke is szorult helyzetbe került a felelőtlen kijelentések miatt. A Good Morning Britain című reggeli tévéműsorban azt mondta, nem tudja garantálni, hogy ez a pénz tényleg az egészségügyi rendszerbe megy majd. Érdemes megnézni a videót, a nettó hazugságon nagyon kiakad a műsorvezetőnő, miközben Farage azzal mentegetőzik, hogy ez az ígéret hiba volt, de ez nem is az ő kampánya igazából.
2. Csökkenteni tudják a menekültek számát a brit határoknál
A Brexit-pártiak folyamatosan azzal támadtak, hogy a kormány képtelen csökkenteni a bevándorlók számát, és erre csak akkor lesznek képesek, ha kilépnek az EU-ból. Rengetegen szavaztak azért a Brexitre, mert tartottak a menekültválságtól és ebben látták a megoldást - nos ők most csalódottak lesznek.
Nigel Evans kilépésre buzdító politikus ugyanis úgy nyilatkozott a BBC Radionak, hogy volt egy kis "félreértés". Arra a kérdésre, hogy mennyivel fog csökkenni a bevándorlók száma azt válaszolta, hogy nem azt ígérték, hogy csökkenni fog, hanem azt, hogy irányítják majd a bevándorlást. Hallgassa csak:
3. Szabadon dolgozhatnak tovább a britek az Európai Unióban
Boris Johnson London korábbi polgármestere, a kilépés emblematikus alakja szerint a Brexit semmilyen hatással nem lesz az EU-s tagországokban dolgozó britekre.
Ez persze csak akkor valósulhatna meg, ha a más tagországokból érkező munkavállalókat sem érintené semmilyen hátrány és szabadon vállalhatnak munkát az Egyesült Királyság területén, ez viszont csak később dől majd el.
4. Simán kibírja a brit gazdaság
Szárnyal majd a brit gazdaság, akik más mondanak, csak a félelmet gerjesztik - érveltek ezzel korábban, sőt, ma reggel a már linkelt cikkben lévő videóban említi Boris Johnson, hogy örül George Osborne pénzügyminiszter nyilatkozatának amelynek az lett volna a célja, hogy megnyugtassa a piacokat. A brit font három évtizede nem látott mélységekben van, a Londonban székelő bankok már megkezdték az új főhadiszállás utáni kutatást.
Eközben politikai káosz uralkodik, ami szintén nem tesz jót a piacoknak: Cameron miniszterelnök októberben távozik, a tory-k házon belül csatároznak, miközben az árnyékkormány is a széthullással néz szembe.
Mindent összevetve nagyon nehéz dolga lesz az új miniszterelnöknek, ha csak töredékét is akarja majd teljesíteni ezeknek az ígéreteknek. Ráadásul ha tényleg blöfföltek a bennmaradást támogató politikusok, akkor esélytelen, hogy a választók egyhamar elfelejtik, hogyan szúrták hátba őket.