Egyszerűnek tűnt
David Cameron még a tavaly nagy többséggel megnyert választások előtt és után is hangoztatta, hogy megtartja a népszavazást. Pedig akkor talán még kihátrálhatott volna a csapdából. Talán nem gondolta végig, micsoda lehetetlen helyzetbe kerülhet emiatt.
Az alapötlet kezdetben roppant egyszerűnek tűnt: megzsarolni az EU-t a kilépéssel, az elfogadja a brit feltételek nagy részét, ezt elérve diadalittasan megszavaztatja népével a maradást, és ő a hős, aki elérte a vágyott brit különutat.
Elszámolta
Ezzel szemben már az első lépés sem következhetett be, hisz megelőzték: a zsarolást közel fél évig játszotta Ciprasz görög miniszterelnök és bumfordi minisztere, Varufakisz. Másodszor ezt már nem lehet eljátszani, most már nagyon utálják a zsarolókat. Inkább szinte már csak kérlelni lehet, hivatkozva az otthoni nehéz helyzetre.
És ez a másik, amiben elszámolta magát Cameron. Nem úgy van, hogy ő kitalálja a forgatókönyvet, és minden megy otthon is aszerint, hanem a népszavazás önálló életre kelt, a legkülönfélébb politikai erők véleményt nyilvánítanak, állást foglalnak, és végül vagy támogatják a miniszterelnök javaslatát a bennmaradásra, vagy nem.
Saját pártja is megbokrosodott
A különböző pártoknál még csak nincs is különösebb meglepetés: a Labour, a Liberális Demokrátak és a Skót Néppárt természetesen támogatják, a mindenáron kilépni szándékozó UKIP ellenzi a bennmaradást. Csakhogy a meglepetés a miniszterelnök saját pártjából jön: a párt egy része fütyül Cameronra, és kilépésre buzdít. A pártfegyelem megszűnt, lényegében politikai válság bontakozott ki.
A szavazónak is megvan persze az önálló véleménye, és persze nem feltétlenül azonos azzal, amit a miniszterelnök javasol neki. Látván a toryk megosztottságát, a szavazók még kiszámíthatatlanabbá válnak.
A jóbarát és egyéb támogatók
Ilyen sanyarú helyzetben kell Cameronnak végigvinni tervét. Budapesti szereplésén az volt az érzésünk, hogy bármibe belemenne, csak mondjon igent az EU, valami olyanra, amivel otthon meg lehet győzni a választókat. A legkönnyebb a helyzet Orbánnal, hisz a legtöbb pontban egyetértenek, tehát van egy biztos támogató, és az ott dolgozók szociális juttatásainak kérdésében is valószínűleg könnyen megtalálják a hangot.
A brit és a magyar miniszterelnök találkozója. Kép forrása: MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A továbbiakban az egész EU-val is dűlőre kell jutni, ami Cameron szorongatott helyzetében valószínűleg nem is lesz nehéz. Az igazi nehézség saját pátjának héjáival lesz, így aztán kénytelen lesz az ellenzéki pártokkal vállvetve győzködni a szavazókat.
Azt időközben valószínűleg Cameron is átgondolta, hogy a kilépés végső soron káros lenne országának is és Európának is. Elég felelősségteljes politikus ahhoz, hogy ezek után mindent megtegyen a kármentés érdekében. Ebben Magyarország, és feltehetően az EU teljes, 2004-ben, vagy az után csatlakozott része támogatni fogja. Ez nem kevés, 13 ország, lényegében a fele.