4p
Trump egy választási évben váratlanul olyan démonokat szabadított ki, amelyeket kétséges, hogy kontrollálni tud majd. A megroppantott amerikai külügyminisztérium már nem tud segíteni az elnöknek ebben a hihetetlenül komplex játszmában, ahol sorra tűnnek fel az izraeli és kínai játékosok. Káncz Csaba jegyzete.
A legfőbb iráni vezető, Ali Hamenei ajatollah átöleli az amerikai légicsapásban likvidált Kászim Szulejmáni tábornok fiát Teheránban. EPA/IRAN SUPREME LEADER OFFICE

A 2017 végén publikált amerikai Nemzetbiztonsági Stratégia egy anarchikus nemzetközi arénát jelenít meg, ahol minden szuverén állam a fegyveres erejére kell, hogy támaszkodjon a saját biztonsága érdekében. A stratégia egy új, hibrid háborús korszakot jelenít meg, amely a háborús küszöb alatt folyamatos küzdelmet vetít előre.

Nos, a dzsungel új szabályainak megfelelően két napja egy drón az amerikai elnök parancsára kioltotta az életét egy magasrangú iráni államférfinak, aki hivatalos úton járt egy harmadik, szuverén országban – mindezt úgy, hogy az USA és Irán nem állnak egymással hadiállapotban.

Elhúzódó európai szövetségesek

Franciaország, Oroszország és Kína pénteken elítélte az amerikai merényletet Kászim Szulejmáni tábornok ellen és visszafogottságra szólított fel. A francia Európa-ügyi miniszter, Amelie de Montchalin szerint egy veszélyesebb világba léptünk a drón-támadás után, egyben bejelentve, hogy Macron elnök hamarosan konzultálni fog a régió szereplőivel. Putyin és Macron eközben telefonon is konzultáltak a kialakult helyzetről. Az Egyesült Királyság és Németország nem kritizálta a lépést, de nyugalomra és deeszkalációra szólítottak fel.

Nos, ezek után nem tekinthető igazán meglepetésnek, hogy Mike Pompeo amerikai külügyminiszter az elmúlt órákban komoly csalódottságának adott hangot annak kapcsán, hogy az európai országok nem álltak be egységesen az USA mögé. Ki gondolta volna, hogy a meglévő szövetségek módszeres gyengítése és a szövetségesek aláásása visszaüthet Washington számára?

Moszkva kiáll Szulejmáni mellett

Kína minden felet – „különösen az Egyesült Államokat” – visszafogottságra szólított fel a támadás után. Az ENSZ BT másik állandó tagja, Oroszország külügyminisztériuma pedig „kalandor tett”-nek minősítette a gyilkosságot.  Később Moszkva hozzátette:

Szulejmáni odaadóan szolgálta Irán nemzeti érdekeit.

Káncz Csaba

Konsztantin Kozacsev, az orosz felsőház külügyi bizottságának vezetője figyelemre méltó gondolatokat fejtett ki: ha a várható eszkaláció amerikai áldozatokkal fog járni, akkor Trump népszerűsége törvényszerűen visszaesik majd.

Hozzátette, hogy az a halvány reménysugár, amely eddig létezett az iráni nemzetközi atomalkuval kapcsolatban, most ezzel a gyilkossággal teljesen szertefoszlott.

Teherán akár neki is állhat atomfegyverei gyártásának, mégha ez eddig nem is szerepelt a tervei között.

Nos, próbáljuk csokorba szedni ennek világot sokkoló, váratlan geopolitikai eszkalációnak pár tényállását:

  • Az amerikai dróntámadás három héttel azután érkezett, hogy Irán a proxijain keresztül mindent megtett a tűzszünet megkötésének megakadályozására a Gázai övezetben.

  • A merénylet egy héttel Avivi Kocsavi, az izraeli vezérkari főnök karácsonyi bejelentése után jött, miszerint Izrael nem engedi, hogy Irán katonailag Irakban állomásozzon. Tel-Aviv egy esetleges iráni válaszcsapástól tartva az elmúlt órákban mozgósítást rendelt el és lezárta a stratégiailag fontos Golán-fennsíkon lévő Jabal Sheikh térségét.

  • Az amerikai lépés három nappal azután történt, hogy Oroszország, Kína és Irán befejezte első közös haditengerészeti gyakorlatát az Ománi-öbölben. Kína egyben az utóbbi hónapokban csendben, de annál radikálisabban megnövelte kőolaj-kitermelését Iránban.

  • Az USA bármelyik órában háborúban találhatja magát, hivatalos indoklás szerint egy iraki kurdisztáni szerződéses alkalmazott halála miatti ütésváltás eredményeképpen, amely személynek még a nevét sem tudjuk, ahogyan az állampolgárságát sem.

  • A tábornok halálával nem lett biztonságosabb a régió. Sőt, a kivégzés még inkább az iráni ultrakonzervatívok és külföldi szövetségeseik malmára hajtja a vizet, hiszen az amerikaiak most mártírt faragtak Irán legnépszerűbb személyiségéből.

  • Várhatóan a Hormuzi-szorosban, Tel-Avivon, illetve az Öböl-menti szunnita monarchiákon fog csattanni az ostor. 2019 folyamán Irán többször bebizonyította, hogy képes ez utóbbiaknak komoly pofonokat kiosztani - legyen az tankerhajók elfoglalása vagy a rakétatámadás a szaúdi olaj-infrastruktúra ellen.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG