A MH Honvédkórház I. Fázisú Klinikai Farmakológiai Laboratóriumának egyik kezelőszobája (MTI Fotó: Máthé Zoltán) |
Fontos, hogy a társadalom az egészsége szempontjából is megélje a biztonságát - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) új egészségügyért felelős államtitkára, Horváth Ildikó. Ez azt jelenti, hogy mindenki nyugodtan dolgozhasson, tanulhasson, élvezhesse a nyugdíjas éveket abban a tudatban, hogy számíthat az egészségügyi ellátórendszerre, ha segítségre szorul. Ezt lépésről-lépésre lehet elérni - tette hozzá. A politikus rámutatott, mindennek alapját jelentheti a megelőzés, az egészségtudatosság fejlesztése, annak tudatosítása, hogy mi saját magunk is tehetünk az egészségünkért. Ilyen például - jegyezte meg -, ha lift helyett gyalog megyünk fel az ötödikre.
Szerinte a kormány prevenciós intézkedései nyomán már látszanak az eredmények, hiszen 2010 óta nő a várható élettartam.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján, ha nem is rohamtempóban, de tetten érhető a magyarok várható élettartamának a növekedése. A 2010-es 74,38 évről 2017-re 75,77 évre emelkedett ez az érték. Az azonban tényleg kedvező változásnak tekinthető, hogy a férfiak nagyobb ütemben "zárkóznak" fel a nőkhöz. Köztudomású tény a férfiak korábbi elhalálozása, az elmúlt időszakban azonban míg náluk majdnem 2 teljes évvel emelkedett a várható élettartam, a nőknél mindössze 0,8 éves növekedés volt. A KSH adatai szerint a magyar férfiak várhatóan 72,4, a nők pedig 78,99 évig élnek.
Hiába azonban a növekedés, Európában az egyik legrövidebb életű nép a magyar. A 2016-os adatok szerint a magyarnál rövidebb várható élettartam csak
- a bolgároknál,
- a letteknél,
- a litvánoknál,
- a románoknál,
- a macedónoknál
- és a szerbeknél jellemző.
Az EU átlaga 81, az eurózónáé pedig 82 év volt.
A prevenció melletti másik pillér az új államtitkár szerint az egészségügyi ellátórendszer megnyugtató működése, amelyet a leggyakoribb halálokok, a szív- és érrendszeri, a daganatos megbetegedések és a stroke kezelésére kell koncentrálni. Arról is szólt: nagyon fontos, hogy a sürgősségi ellátást csak azok vegyék igénybe, akik rászorulnak erre. Ezért első lépésként szükséges egy telefonos szolgálat felállítása, amely a megfelelő helyre irányítja a betegeket - közölte Horváth Ildikó.