3p
A görög választások utáni remények, miszerint az új görög kormány együttműködő lesz, kezdenek eloszlani. Közben bejelentkezett Ukrajna, és közölte, hogy ő sem akar fizetni, inkább az adósság átütemezését kéri. Mindketten azt várják, mások állják a számlát helyettük.

Európa és a világ kifejezetten jóhiszeműen fogadta a görög választások eredményét, abból kiindulva, hogy a kampányban hangoztatott populista szólamok után a Sziriza, immár kormányon, ésszerűen együttműködik a nemzetközi szervezetekkel (akik amúgy lélegeztető gépen tartják az országot), és továbbviszi az elmúlt időben megindult konszolidációt. Ezzel szemben már a 3. napon igen ellenséges lépést tett: bejelentette, hogy egyoldalúan felfüggeszti több nagy görög vállalat már folyamatban lévő privatizációját, ezzel persze nem kis bevételtől megfosztva országát, amire szüksége lenne a további adósságtörlesztéshez.

Fellazítás

Emellett a görög és francia vezetőket is megkereste, és mintha megpróbálná őket fellazítani, hogy legyenek renegát társai az eurózónában. Ez végképp rövidlátó lépés, mert ha így megroggyantja az eurózónát, akkor legfeljebb annyit ér el, hogy végül a németek lépnek ki belőle, és akkor nemcsak a görögöknek lesz rossz, hanem a franciáknak, olaszoknak is. Persze, vélhetőleg nem ez a célja, hanem az, hogy társakat gyűjtsön az stabil északiak elleni ágáláshoz. Ez nem fog neki sikerülni: az olaszok és a franciák egészen pontosan felmérték, mivel járna nekik egy felboruló eurózóna.

Ez nem szép indítás. Kérdés, hogy először csak elmennek-e a falig, hogy utána, tesztelve a tárgyalófeleket, kihozzák a helyzetből a maximumot, vagy neki is mennek fejjel a falnak. Ha ez utóbbi történik, Európának már nem marad más választása, mint becsukni az erszényt, és így visszavezetni a görögöket a drachmához. A piac mindenesetre megvonta a bizalmat: a görög tőzsde szerdán 9 százalékkal zuhant, a görög bankok pedig már 40 százalékkal zakóztak a választások óta. A kötvényhozamok az égben járnak.

Még egy tenyér

És ha ez nem lenne elég a recesszióval küzdő kontinensnek, gyorsan kinyújtotta a tenyerét még egy ország: Ukrajna. Nem tagja ugyan sem az eurózónának, sem az EU-nak, de az orosz konfliktus miatt, miután a nyugat politikailag a szárnya alá vette, ők most úgy gondolják, akkor tessenek fizetni is. Eddig szó sem volt átütemezésről: a tárgyalások arról folytak, hogy az ország egyelőre új hiteleket kap, melyek lehetővé teszik a lejárók törlesztését. Átstrukturálásnak akkor van értelme, amikor sikerült már magát a gazdaságot is úgy konszolidálni, hogy az adósságátstrukturálást követően az adott ország már stabilan megáll a lábán.

Két évvel ezelőtt a görögöknél is így történt: megtörtént egy óriási adósságleírás, ők pedig bevezették a szükséges intézkedéseket, amiktől egyensúlyba került, sőt többletes lett a költségvetés. Így egy fenntartható rendszer alakult ki, és ezt akarja most az új vezetés felrúgni.

Nem árt a szigor

Mit tehet most Európa és a nemzetközi szervezetek? Ha az egyik kinyújtott kézbe pénzt helyez, akkor a másik is nyújtja, hogy ide is tessék adni. Ez pedig aztán továbbiakat bátorítana fel, és már meg is van a dominóhatás. Ezért nincs más lehetőség, mint szigorúan kezelni őket. A görögök már eljátszották a bizalmat, velük szemben már nincs hová hátrálni. Ukrajnának sem árt jelezni, hogy a szomszédjával, a hatalmas medvével való konfliktusa nem ok arra, hogy a világ eltartsa őket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor, kemény értékelést mondott
Dobos Zoltán | 2024. május 17. 10:11
Péntek lévén ismét a Kossuth rádió mikrofonja elé ült Orbán Viktor. A magyar miniszterelnök értékelte a szlovák kollégája, Robert Fico elleni szerda délutáni merényletet, Hszi Csin-ping kínai elnök múlt heti látogatását és az orosz–ukrán háború legfrissebb fejleményeit is.
Makro / Külgazdaság Benzinár: ijesztően közömbösek az autósok
Buksza blog | 2024. május 16. 18:53
Hiába érzik az emberek egyre jobban a klímaváltozás hatásait és hiába próbálja az OPEC+ olajkartell minél magasabban tartani a fekete arany árát, az emberek tovább növelik az üzemanyag-fogyasztásukat.
Makro / Külgazdaság Mit szól majd Orbán Viktor, ha meglátja ezt?
Csabai Károly | 2024. május 16. 05:53
Átmenetinek bizonyult az Európai Unióban viszonylag hosszabb időn át sereghajtó hazai infláció nemzetközi összevetésben való előrelépése. Míg márciusban még tizenöt európai országban volt magasabb az éves fogyasztóiár-index, mint nálunk, addig áprilisban már csak nyolcban az adataikat cikkünk megjelenéséig közzétett 38 állam közül – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Ez nem „bezzegrománia”
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 14:43
Az ikerdeficit okozza a legnagyobb fejfájást keleti szomszédunkban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton lefordulna a székről: ahol örülnek a 289 százalékos inflációnak
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 10:53
A jegybanki alapkamatot 40 százalékra lehetett így visszavágni, az IMF is dicsér, hitelt is ad, miközben a kiskereskedelmi forgalom 20 százalékkal zuhant.
Makro / Külgazdaság Lélektani határ felé közelednek a benzinárak - ne tankoljon péntekig, akinek kedves a pénztárcája
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:59
Mutatjuk, mennyivel lesznek olcsóbbak az üzemanyagok.
Makro / Külgazdaság Már megint irigykedni kell Romániára?
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:48
Itt vannak az első negyedéves adatok a szomszédból.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor barátai is egyre szorosabb orosz és kínai fogásban
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 09:34
Az új szerb kormány május 2-án tette le az esküt. Összetétele azt mutatja, hogy Belgrád még inkább elkötelezte magát a Moszkvával és Pekinggel való szorosabb kapcsolat mellett. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Javítgatja a KSH az ipari termelés adatait, de az összkép ugyanolyan sötét
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:51
Tovább finomítottak a márciusi számokon, a lényeg azonban nem igazán változott.
Makro / Külgazdaság Ezzel sem fog kampányolni a kormány: szabadesésbe fordult az építőipar teljesítménye
Privátbankár.hu | 2024. május 15. 08:31
Még az előző rossz hónapot is alul tudta múlni a márciusi adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG