4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Peking fejest ugrott a valutaháborúba, miközben titkos tanácskozáson tervezik a reform következő lépéseit. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől. A szovjet vezetés politikai hibái máig kísértenek Pekingben.
Fotó: EPA/Stringer

Ahogyan már tavaly decemberben megjósoltuk, Kína nem bírta tovább és belépett a globális valutaháborúba. Kifulladó belső motorjai, gyenge konjunktúrája és versenytársai sorozatos leértékelései miatt Peking évtizedek óta nem alkalmazott eszközt vetett be a gazdaság élénkítésére, a jüan egyszeri leértékelését

Az 1,9 százalékos leértékelés nem túl jelentős európai szemmel, de a Kínai Népköztársaság történetében ez az eddigi legnagyobb. (Ráadásul ezt egy újabb, szintén váratlan 1,6 százalékos leértékelés követte a következő napon.) Ugyanakkor ez a lépés egy, a korábbinál nagyobb mozgásokat engedélyező devizapiaci keretrendszer lehetőségét vetíti előre. A kormányzat eddig nem akart a leértékelés eszközéhez nyúlni, mivel féltek a tőkekiáramlás felgyorsulásától, de most úgy tűnik, hogy nem láttak más lehetőséget.

Sokkoló kereskedelmi adatok

A hétvégi, brutálisan gyenge kínai kereskedelmi adatok megadhatták a végső lökést Pekingben. Az export a várt 1 százalékos visszaesés helyett 8,3 százalékkal zuhant júliusban, ez négy hónapja a legalacsonyabb érték. Nagy volt a visszaesés az Európai Unió (-12,3%) és Japán (-13%) felé, míg az Egyesült Államokba irányuló kivitel közel stagnált (-1,3%). Az elmúlt évben a dollárhoz kötött jüan több piacról is kiárazta a kínai termelőket.

A hírre gyengült több régiós deviza árfolyama: ha Kína leértékel, a versenyképességi szempontok máshol is ezt diktálhatják majd. Egyes vélemények szerint még a Fed kamatemelési pályáját is kitolhatja a jüan gyengülése, további deflációt exportálva az Egyesült Államokba.

Peking több frontot is próbál tartani

A pekingi kormány eközben nagy erőkkel próbálja megtámasztani a betegeskedő részvénypiacot is, melyre a vállalati tőkeszerkezet javítása, valamint a kommunista pártba vetett bizalom megingásának elkerülése miatt is nagy szükség van, nem beszélve a fogyasztói bizalomra gyakorolt esetleges negatív hatásokról.

Hszi Csin-Ping elnök közben padlógázzal folytatja az állami korrupció-ellenes kampányát, amelyet a ’tigrisek és legyek’ névvel illetik, ahol a ’tigrisek’ a kormányzati fejesek, míg a ’legyek’ a nagyszámú helyi káder-sereg. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől, ezért a kampány a gőz leeresztését is szolgálja.

Titkos tanácskozás a reformok irányáról

Ezekben a napokban zajlik a Beidaihe nevű nyaralóhelyen egy titkos kínai tanácskozás is a gazdaságpolitikai reformok irányáról és ütemezéséről. Hszi elnök és a vezető politikai funkcionáriusok mellett 54 tudós vesz részt a találkozón, amelynek még az időtartamát is titkosították Pekingben. Az elnök itt akarja előkészíteni az októberi iránymutató pártértekezletet, ahol majd be akarja mutatni a következő, 2016-2020-as ötéves tervet. Ez lesz az első ötéves terv Hszi elnök keze alatt és a 13. a Kínai Népköztársaság történetében

Azért is nagyon odafigyelnek most a részletekre, mert a 13. ötéves terv egyben rekordot jelentene a kommunista világban. A Szovjetunió – egyesek bánatára, de sokkal többek megkönnyebbülésére – már nem érte meg a 13. ötéves tervét. Hszi elnök pedig már többször is felhívta honfitársai és elvtársai figyelmét arra, hogy tanulni kell a szovjet vezetők egykori politikai hibáiból és azokat Pekingnek mindenképpen el kell kerülnie.

Hszi elnökön és a kínai vezetőkön most óriási a politikai nyomás. 2021-re tűzte ki a Kínai Kommunista Párt azt a célt, hogy az országot egy jóléti társadalommá fejlesztik - a Párt alapításának tehát pontosan 100. évfordulóján kellene ezt a sikert megünnepelni. Addig viszont még sok víz fog lefolyni a Jangcén.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG