Ismét egy kiszivárgás: ezúttal a Guardian jutott birtokába egy hangfelvételnek, melyen a jelenlegi brit miniszterelnök, Theresa May befektetési bankárok előtt beszélt a népszavazás előtt egy hónappal azon félelmeiről, hogy ha az Egyesült Királyság az Európai Unióból való kilépésre szavaz, sok cég kivonul az országból, és ez igen komoly károkat okoz a brit gazdaságnak.
Mást mutatott
A Goldman Sachsnak tett megjegyzéseiről készült titkos felvételek szerint sokkal jobban félt a Brexittől, mint ahogy azt a kampány során, közvetlenül a választások előtt mutatta. Ezek szerint tisztában volt a veszélyekkel, ahogy elvileg most is tisztában van velük, de mégis visszafogottnak tűnt a nyilvánosság előtt, feltehetően azért, hogy mindkét népszavazási eredmény esetén jók legyenek a további politikai lehetőségei.
Így is lett, mint mérsékelt EU-támogató, miniszterelnök lett belőle, viszont mintha most kompenzálna: hónapok óta bizonytalankodik a kilépés időpontját illetően, viszont közben fenyegetőzik az ún. hard Brexittel, vagyis a közös belső európai piac elhagyásával, ami igen komoly károkat fog okozni országának. Ráadásul ezzel országa integritását is veszélyezteti, mivel Skócia ezt semmiképpen nem akarja elfogadni, és Észak-Írország is elégedetlen lenne, ha újra határ választaná el nemzetének másik felétől.
180 fokos fordulat
A beszéd május 26-án zajlott, és May hosszasan ecsetelte az EU-ban maradás előnyeit, sőt az Egyesült Királyság európai vezető szerepéről is beszélt, és arról, hogy el kell felejteni a múltat, és a jövőbe kell nézni. Hozzátette: nagyon jelentős dolog egy 500 milliós egységes kereskedelmi blokk részének lenni, és hogy sokan azért fektetnek be az Egyesült Királyságban, mert az Európai Unió tagja. Ha az ország nem lenne az Unióban, sok cég tenné fel a kérdést, mi a jobb nekik, a különálló szigeten maradni, vagy átvonulni az EU-tagállamokba.
Mindez nem lenne olyan különös, ha az utóbbi időben nem nyilatkozna lépten-nyomon vadul Európa-ellenesen. Most azt mondja, hogy az egységes belső piac fontos, de nem azon az áron, hogy országa ne vezethessen be szigorú kontrollt a munkaerő áramlást illetően. Ráadásul eddig olyan kompromisszumra sem volt hajlandó, hogy a parlamentet és országának kisebb népeit bevonja a teljes tárgyalási folyamatba.
Szépíthetne
A Goldmans Sachs elismerte, hogy Theresa May beszédet tartott náluk, amikor meghívott vendégként részt vett a bank egy programján. Felmerül, hogy ha mindezt tényleg így gondolta, ahogy a bankban előadta, akkor miért nem figyelmeztette népét a kampányban ugyanígy, hisz mint belügyminiszternek, volt szava. Tim Farron, a liberális demokraták vezetője is azt kifogásolja, hogy amire néhány bankárt figyelmeztetett, azt miért nem osztotta meg a szélesebb közönséggel is. Hozzáteszi: most itt a lehetőség, hogy a miniszterelnök a bankároknak elmondott aggodalmai szerint járjon el, és azt tekintse a legfontosabbnak, hogy országát benntartsa a közös piacon.