Az MTI felmérésébe bevont nagy citybeli házak felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai meglehetősen széles sávban mozgó előrejelzéseket adtak, de a legborúlátóbb prognózisban is 5,6 százalékra csökkenő tizenkét havi infláció szerepel novemberre az egy hónappal korábban mért 6 százalék után.
4cast
Az előrejelzési sáv derűlátóbb oldalán vannak a 4cast nevű vezető londoni pénzügyi-gazdasági tanácsadó csoport elemzői, akik hétfői becslésükben 5,3 százalékig lassuló novemberi éves inflációt valószínűsítettek. A ház szerint a várt lassulás fő tényezője az üzemanyagárak alakulása. A cég elemzőinek saját számításai szerint az üzemanyagok önmagukban 0,35 százalékponttal csökkenthették az éves inflációs rátát a múlt hónapban.
A 4cast elemzői szerint "a nagy kérdőjel" az élelmiszerkomponens, különös tekintettel arra, hogy november hagyományosan igen volatilis hónap az élelmiszerárak szempontjából. A ház elemzői arra számítanak, hogy a múlt hónapban folytatódott a gyenge nyári terméshozamokból eredő ársokk átszűrődése. Ugyanakkor a ház szerint az is tény, hogy az élelmiszerárak az előző két hónapban meglehetősen tompított mértékben reagáltak e sokkhatásra, így a 4cast szakértői nem várják a feldolgozatlan élelmiszerek jelentősebb árkiugrását.
JP Morgan
Fotó: silverstraight |
Ugyancsak 5,3 százalékos éves inflációt jósoltak novemberre a JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakértői. Előrejelzésük szerint az általuk várt jelentős inflációs lassulás fő tényezője az erőteljes éves bázishatás, amelyet egyes dohány- és alkoholfélék jövedéki adójának múlt novemberi emelése okozott.
A JP Morgan londoni elemzői is a fő lassító tényezők közé sorolták emellett az üzemanyagárakat. A ház számításai szerint az üzemanyagok ára tavaly novemberben 3,4 százalékkal emelkedett, a múlt hónapban viszont csaknem 4 százalékkal csökkent. A cég elemzői szerint jóllehet az élelmiszerárak valószínűleg a szezonális átlagot meghaladó mértékben emelkedtek novemberben, ebben a komponensben is erőteljes bázishatások léptek be, és ez jó eséllyel stabilizálta az élelmiszer-árinflációt.
Goldman Sachs
A londoni elemzők előrejelzéseit és véleményét nem csak a magyarok, hanem az egész világ kiemelten figyeli. Részletek>>> |
A Goldman Sachs elemzői óvatosabb előrejelzést adtak: becslésük szerint 5,7 százalékig csökkenhetett novemberben a tizenkét havi magyarországi infláció. A ház londoni szakértői elismerték, hogy ez a prognózis meghaladja a londoni konszenzust, várakozásuk szerint azonban az élelmiszer-árinfláció csak kis mértékben csökkent.
A cég távlati prognózisa szerint ugyanakkor a magyarországi infláció a későbbiekben már "láthatóbb" ütemben lassulhat, ahogy az idei közvetett adóemelések kiesnek a fogyasztói árindexből. Emellett a stabilizálódó élelmiszerárak, az olajárak csökkenése, a magyar gazdaságban érvényesülő negatív kibocsátási rés és a folyamatosan gyenge hazai kereslet is hozzájárul majd az infláció későbbi lassulásához - jósolták a Goldman Sachs londoni elemzői.
A ház szakértői szerint ebben az inflációs környezetben nem sok oka lesz a Magyar Nemzeti Banknak arra, hogy 2014 előtt emelje alapkamatát. A Goldman Sachs elemzői közölték: jelenlegi előrejelzésük az, hogy az MNB további 0,75 százalékponttal csökkenti alapkamatát a jelenlegi 6 százalékról, feltéve, hogy ezt a forintárfolyam és a kötvényhozamok lehetővé teszik. A Goldman Sachs londoni szakértői szerint ugyanakkor az MNB élén esedékes jövő évi váltás "bonyolítja a kamatkilátásokat".
Az MNB várható kamatpályájáról valóban gyökeresen eltérő előrejelzések vannak érvényben a City elemzői közösségében.
Morgan Stanley
A Morgan Stanley globális befektetési szolgáltatási csoport londoni elemzőrészlegének felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai befektetők számára összeállított hétfői prognózisukban úgy fogalmaztak, hogy "megállíthatatlannak" tűnik az MNB kamatcsökkentési lendülete, és az enyhítési ciklus valószínűleg még csak félúton jár. A ház londoni elemzőinek alapeseti előrejelzése szerint az MNB-kamat jövő nyárig 5 százalékra csökken tovább, de megvan annak az esélye is, hogy a monetáris tanács "még gyorsabb, és még nagyobb mértékű" enyhítést hajt végre.
A Morgan Stanley szakértői szerint akár az eddigi 1 százalékpontnyi MNB-kamatcsökkentés közvetett bírálataként is értelmezhető az eurójegybank (EKB) elnöke, Mario Draghi múlt heti budapesti kijelentése arról, hogy a jelentős devizaadósságú, nyitott gazdaságokban korlátozott a pénzügypolitika mozgástere. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint azonban még ha valóban kritikáról volt is szó, valószínűtlen, hogy ez bármit megváltoztatna, és korántsem ez lenne az első eset arra, hogy "a kívülállók véleménye nem sokat nyom a latban Magyarországon".
Más nagy londoni házak szerint azonban a piac mégiscsak rákényszerítheti az MNB-t a monetáris enyhítés leállítására.
Capital Economics
Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég, a Capital Economics jelenleg érvényes prognózisa szerint az euróövezeti adósságválság újbóli eszkalációja várható a következő egy évben, és a folyamat várhatóan egészen addig a pontig fajul, hogy megkezdődik a valutaunió valamilyen formájú felbomlása. A ház szerint a piaci hangulat ezzel járó romlása - különösen IMF/EU-megállapodás nélkül - védelmi jellegű kamatemelésekre kényszerítheti az MNB-t. A Capital Economics ennek alapján azt valószínűsíti, hogy bár várhatók további kamatcsökkentések, az MNB-alapkamat 2013 végén ismét a mostani 6 százalékon lesz.