Végre elfelejthetjük a tavalyi évet
A magyar ipar a vártnál erősebben teljesített idén, hiszen ismét felülmúlta a várakozásokat, és márciusban tovább tudott növekedni a termelés volumene - írja kommentárjában Virovácz Péter, az ING senior elemzője. A munkanaphatástól tisztított volumen 9,4 százalékkal bővült éves szinten, ami szintén kifejezetten magasnak mondható, sőt a válság óta az egyik legmagasabb ráta. Mindez alátámasztja, hogy az ipari teljesítmény februári megugrása nem csupán egyszeri jelenség volt. Különösképp figyelemre méltó, hogy az idei év első három hónapjának termelése 7,5 százalékkal haladta meg a tavalyi szintet, ami igen pozitív kilátásokra ad okot az ipar idei teljesítményével kapcsolatban, hiszen úgy tűnik, a tavalyi évi gyengélkedést maga mögött hagyta a szektor.
Az ipari termelés dinamikus növekedését alátámasztják az optimizmust tükröző üzleti indikátorok is. Ezzel kapcsolatban érdekes jelenség, hogy mintha az elmúlt fél évben tapasztalható kettősség után ismét egymásra találtak volna az úgynevezett „puha” vagyis megkérdezésen alapuló, szubjektív mutatók és a tényadatok. Az ipar tehát azon a szinten produkál, amit a „puha” indikátorokból ki lehetett olvasni az elmúlt hónapokban. Az idei év ipari teljesítményét tekintően továbbra is kedvezőnek tartjuk a kilátásokat, és a tavalyi szintet jelentősen meghaladó bővülést várunk - írja az ING szakembere.
Amennyiben figyelembe vesszük a tegnapi igen kedvező kiskereskedelmi adatokat is, egyre optimistábbak lehetünk a május 16-i GDP adatközlés előtt. A vártnál jobb adattal további felfelé mutató kockázatokat azonosítunk a magyar gazdaság első negyedéves növekedésével kapcsolatosan, melyet az ING 3,3 százalékra tesz.
Minden arra utal, hogy ez így megy tovább
Az Erste arra hívja fel a figyelmet: a márciusi lendületet az is támogatta, hogy az egy évvel korábbi bázis kifejezetten alacsony volt. Az év hátralévő részében is folytatódhat az ipari termelés bővülése, erre utalnak a beszerzési menedzserindexek, illetve a fokozatosan javuló gazdasági környezet az eurózónában.
Amennyiben folytatódik az eurózóna erősödése, az húzhatja magával a magyar ipart is, és így az ipari kibocsátás és így érdemben hozzájárulhat a magyar GDP növekedéshez is - írja az Erste. Becslésük szerint 3,4%-kal nőtt a magyar gazdaság az idei első negyedévben.
A legoptimistábbak már nagyobb GDP-meglepetést várnak
A Takarékbank elemzése szerint a vártnál jobb ipari adatok érdemben hozzájárulhatnak az első negyedéves GDP növekedéséhez, akár szignifikáns pozitív meglepetést is okozva. Összességében az első negyedévben 3,5%-os, vagy azt meghaladó lehetett a GDP bővülése.