Magdalena Polan, a Goldman Sachs térségünkkel foglalkozó részlegének vezető közgazdásza az alapblog.hu-nak adott interjúban elmondta, hogy az euróövezet képes megoldani a jelenlegi krízist. A piacok azonban további konkrét lépéseket várnak e tekintetben is. Például közös kötvény (eurókötvény) kibocsátását vagy a zónához tartozó államok közötti kölcsönös adóssággarancia-rendszer megteremtését. Hozzátette, hogy az EKB legutóbbi lépései, mint a piacok likviditásának hosszú távra való biztosítására irányuló törekvés, máris lényegesen erősítették a bizalmat a befektetők körében, de még további konkrétumokra lesz szükség.
A piacok reménykednek a pozitív végkifejletben
A Goldman Sachs irányadó szakértője máskülönben úgy látja, hogy egyelőre véget ér a piacokon az elmúlt két hónapban tapasztalt „normalizálódási rali”, amelyet az váltott ki, hogy míg tavaly eluralkodott a félelem az euró esetleges összeomlása miatt, addig most egy széles körű remény alakult ki, hogy pozitív lesz a végkifejlet, mely mögött elsősorban az Európai Központi Bank likviditást növelő lépései állnak.
A szakértő szerint idén az euróövezet GDP-je 0,4 százalékkal esik vissza, ugyanakkor a tagországok között hatalmas különbségeket prognosztizált, Németország esetében 0,9 százalékos növekedést vár, míg a periféria országaiban ugyanekkora visszaeséssel számol. A szakértő kiemelte, hogy az általa vizsgált térségben: Közép-Kelet-Európa nem euróövezethez tartozó országaiban, valamint Törökországban, Izraelben, Dél-Afrikában, nem utolsósorban Oroszországban a várható összteljesítmény nem lesz negatív. A CMEEA régióban egyedül Magyarország esetében vár recessziót.
A közgazdász Csehország, Lengyelország és Magyarország esetében úgy véli, hogy a cseh gazdaság helyzete a legstabilabb, továbbra sem szorul külső támogatásra, és idén 0,6 százalékos növekedést érhet el. Lengyelországgal kapcsolatban elmondta, hogy a fizetési mérleg javítása érdekében látványos strukturális reformokat hajtottak végre, és a gazdaságot a belső kereslet jelentősen húzza, így 2012-re 2,5 százalékos GDP növekedést valószínűsít.
Irreális a 2,5 százalékos GDP-arányos hiány
Magdalena Polan elmondta, hogy Magyarországot tartják a legingatagabb lábakon álló gazdaságnak a legkevésbé stabil pénzügyi környezettel bíró országnak a vizsgált CMEEA térségen belül. A szakértő a kormánynak azt a célját, mely szerint az idén 2,5 százalékra szorítják vissza a GDP-arányos költségvetési hiányt irreálisnak nevezte. Az alapkamat alakulásával kapcsolatban a szakértő további kamatemeléseket vár, abban az esetben ha nehézségekbe ütköznek az IMF/EU-tárgyalások. Ugyanakkor úgy véli, hogy év végére újra 7 százalék körül lehet az alapkamat.
A szakértő azért tartja irreálisnak a kormány által kitűzött célt, mert 2011-ben a nyugdíjkasszák államosítása nélkül számításaik szerint az államháztartási hiány a GDP 5-6 százaléka körül volt. Így 2012-re azt vállalta fel gyakorlatilag a kormány, hogy felezi a hiányt egyetlen esztendő leforgása alatt. A szakértő szerint ez a rendkívüli fiskális, költségvetési szigor, kiadáscsökkentéssel, bevételemeléssel kell, hogy együtt járjon, olyannal, amely nagyon negatívan hat a belső keresletre és a gazdasági növekedésre. Ebből kiindulva úgy gondolja, hogy a kormány 3,5 százalékosra tudja csökkenteni a hiányt a GDP-hez viszonyítottan.
A közgazdász az IMF/EU-tárgyalásokkal kapcsolatban elmondta, hogy feltételezik, hogy létre fog jönni a megállapodás, ugyanakkor úgy véli, hogy a hogy sokkal lassabban és nehezebben fog létrejönni a megállapodás, mint ahogy azt a magyar kormányzat kommunikálja. A megállapodás véleménye szerint az első félév végére hozható tető alá.
Rendkívül volatilis lesz a forint az idén: 350-es euróárfolyam sem kizárt
Magdalena Polan forint árfolyamával kapcsolatban hangsúlyozta, hogy nem fognak simán haladni a tárgyalások az EU-val és az IMF-fel, és ebből adódóan a forint árfolyama volatilis lesz és nincs benne most már erősödési potenciál. Pozitív hatást gyakorolna a forintra azonban, ha hihető megtakarítási célok mentén létrejönne több strukturális reformot tartalmazó megállapodás, amely hihetővé tenné a befektetők körében, hogy a reformokat valóban véghez is viszik.
Mindeközben az euróövezeten belüli események, az eurózónához tartozó országok bankjainak helyzete, azok alakulása ugyancsak hatni fog a forint árfolyamára, annál is inkább, minthogy ezen bankok jelentős szereplők Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy a forint nagy mozgásoknak lesz kitéve az idén. A régió legérzékenyebb fizetőeszköze marad.
A Goldman Sachs forinttal kapcsolatos elemzése szerint idén három-hat hónapos távlatban bőven háromszáz forint feletti euróval kell számolni, így 315 forintot jeleznek, de az IMF tárgyalások várható elhúzódása, a nehézségek felszínre kerülése, a kudarctól való félelem nyomán lehetségesnek tartják a 340-350 forintos árfolyamokat is. A megállapodás létrejötte után, az év végére, a jövő év elejére 325 forintos árfolyamot prognosztizálnak.
A Goldman Sachs Németország mellett Oroszországtól is nagyszerű teljesítményt vár az idén, mely mögött elsősorban a kőolaj világpiaci árának jelentős, a Goldman Sachs szerint: 125 dollárosra való emelkedése húzódik meg.
A teljes interjút ITT olvashatja el.